לימודים בישראל

לימודי רפואה משלימה לבעלי חיים

המחשבה על דיקור סיני לכלב או מתן פרחי באך לפרה נשמעת כמו התחלה של בדיחה, או לחילופין מדע בדיוני, אולם מסתבר שישנם לימודי רפואה משלימה המכשירים מטפלים בבעלי חיים ולא רק מטפלים בבני אדם – וכשחושבים על זה, אין שום סיבה לא לאפשר גם לבעלי חיים, בין אם אלה המשמשים כידידינו הטובים ביותר ובין אם אלה בהם אנחנו משתמשים לצרכינו השונים, ליהנות מכל היתרונות של הרפואה האלטרנטיבית.

באילו שיטות טיפול משלימות מטפלים בבעלי חיים?

השיטות הרווחות ביותר לטיפול בבעלי חיים הן דיקור סיני, הומיאופתיה, צמחי מרפא והידרותרפיה. טיפולים אלה מסייעים בהתמודדות עם אלרגיות של בעלי חיים, הפרעות בנשימה, בעיות עיכול שונות, חבלות, פריצות דיסק, התנהגויות לא רצויות וישנן גם עדויות לטיפולים אלטרנטיביים שסייעו לבעלי חיים להפחית רמות סטרס (מסתבר שהבעיה הכל כך נפוצה בעולם המודרני פוקדת גם בעלי חיים).

כמובן שגם מחלות הייחודיות לבעלי החיים השונים מטופלות בהצלחה באמצעות שיטות הטיפול הנלמדות במסגרת לימודי רפואה משלימה לבעלי חיים – כך שגם אם מדובר בתחום ספציפי מאוד, עדיין ישנן עבורו שתי אופציות של לימודים בישראל במסגרת מכללות גדולות וידועות.

אילו מסלולי לימוד קיימים?

שני מסלולי הלימוד המרכזיים במסגרת לימודי רפואה משלימה לבעלי חיים הם אלה שמציעים סמינר הקיבוצים והמכללה האקדמית וינגייט.

בסמינר הקיבוצים מוצעת תוכנית לימודים הנמשכת שלוש שנים. הלימודים משלבים וטרינריה קונבנציונאלית, רפואה סינית ותקשורת עם כלבים וחתולים, שילוב המבטיח ידע נרחב וטיפולים אפקטיביים במיוחד בבעלי החיים הזקוקים לעזרה.

כדאי לדעת שרפואה סינית מתייחסת לבעלי חיים באופן דומה לבני אדם, ובעיקר מאמינה ביכולת שלהם לרפא את עצמם (עם מעט עזרה מהכלים של רפואה זו). מאפיין דומה נוסף הוא החשיבות של האבחון, על מנת לאפשר טיפול במקורות הבעיה ולא רק בסימפטומים שלה – ובאופן טבעי כשמדובר בטיפול בבעלי חיים חשיבותו של האבחון הפיזי אף מתעצמת בשל חוסר יכולתנו להבין את שפתם.

לימודי רפואה משלימה לבעלי חיים בסמינר הקיבוצים מתקיימים בשיתוף פעולה עם מכללת אנימה, וכוללים מפגשי לימוד תיאורטיים (המתקיימים בקמפוס שבדרך נמיר בתל אביב) ומפגשים מעשיים בכלבייה של עמותת חבר. בסך הכל כוללת התוכנית 1,620 שעות לימוד.

האופציה השנייה של לימודים בישראל בתחום ספציפי זה היא כאמור המכללה האקדמית וינגייט, בבית הספר לרפואה משלימה מדיווין. מסלול הלימודים בוינגייט נמשך שנתיים, והוא כולל וטרינריה מערבית (פיזיולוגיה, אנטומיה, פתולוגיה, בדיקות דם, בדיקות רנטגן ועוד), דיקור סיני לבעלי חיים, צמחי מרפא המתאימים לבעלי חיים, שימוש בפרחי באך לחיות מחמד וחיות משק, הומיאופתיה ושיקום בעלי חיים. בסך הכל היקף הלימודים הוא 660 שעות, וגם הם משלבים בין לימודים תיאורטיים לבין לימודים מעשיים המתקיימים במספר מוקדים ומרכזים וטרינריים.

יש לציין כי למרות הביקוש הרב למטפלים הוליסטיים (הן כאלה המטפלים בבני אדם וגם למטפלים בבעלי חיים באמצעות שיטות טיפול טבעיות ישנו ביקוש הולך וגובר), הלימודים בתחום אינם מוגדרים כלימודים אקדמיים, כלומר הם אינם מובילים לתואר ראשון (וכמובן שגם אין לימודי תואר שני בתחום).

איך מתקבלים ללימודי רפואה משלימה לבעלי חיים?

הקבלה היא על בסיס ראיון אישי הבודק את ההתאמה ללימודים ייחודיים אלה, ואין צורך בציון פסיכומטרי או בממוצע בגרות גבוה על מנת להתקבל לאחד המסלולים של לימודי רפואה משלימה לבעלי חיים. יחד עם זאת כדאי לקחת בחשבון שלעתים מתבצע לימוד אנגלית (מאחר שחלק בלתי מבוטל מהחומר בנושא לא תורגם עדיין לעברית) כך שנדרשת שליטה בשפה זו ברמה סבירה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן