לימודים בישראל

לימודי רפואה סינית

לימודי רפואה סינית הפכו בשנים האחרונות לתחום לימודים מבוקש ופופולרי ביותר. לפניכם כל המידע על תחום זה של לימודים בישראל, אחד התחומים הבולטים של לימודי רפואה משלימה.

מהי רפואה סינית?

רפואה סינית היא שם כולל למגוון רחב של טכניקות ריפוי שמקורן בסין. הנחת היסוד של התחום היא קיומה של אנרגיה הקרויה בשם "אנרגיית צ'י" הלא היא "אנרגיית החיים" אשר חוסר איזון שלה באדם, עלולה להביאו לידי חולי נפשי וגופני.

בין מגוון הטכניקות ופרקטיקות הטיפול הקשורות לרפואה סינית ניתן למנות את הטיפול בצמחי מרפא, דיקור סיני באמצעות החדרת מחטים, טיפול במגע וג'ין שיין אוקופסורה העושה שימוש בלחיצות על נקודות מרידיאנים ועוד.

הרפואה הסינית, אחת הרפואות העתיקות בעולם, התגלתה בישראל ובעולם המערבי מחדש: ביעילותה, במגוון הבעיות בהן היא יכולה לטפל ובמספר הרב של טכניקות ושיטות תרפיה וטיפול שיש בה.

היתרונות ברפואה זו מול לימודי רפואה מסורתית הם רבים. ראשית, אין צורך בפסיכומטרי גבוה במיוחד וגם אם התחרות גבוהה והמקצוע מבוקש, עדיין תנאי הקבלה הם הגיוניים. שנית, אפשרויות התעסוקה בסיום הלימודים הן רבות, וכיום משולבים מומחים ברפואה סינית גם במרפאות ובקופות החולים כמומחים של לימודי רפואה משלימה. דבר נוסף, הגישה הסינית מספקת נקודת מבט כוללת והוליסטית יותר על גוף האדם, בריאותו ומחלותיו.

תכנית לימודי רפואה סינית

במהלך לימודי התעודה, מקבלים הסטודנטים מגוון רחב של כלים שמציעה הרפואה הסינית: כלי אבחון ושיטות טיפול. ברפואה הסינית קיימים מושגים שונים מאלו של הרפואה המערבית ולמרות שהאנטומיה זהה בשני המקרים ונלמדת גם כחלק מלימודים אלו, לימודי רפואה סינית כוללים הגדרות והסברים ייחודיים למצבים מוכרים ונפוצים של חולי, בעיות וחוסר איזון גופני ונפשי.

מושגים כמו חום, צ'י, לחות ויובש מחליפים כמה מהמושגים המערביים על מנת להסביר חוסרים ואנומליות בגוף. בהתאמה, האבחון של מחלות נעשה בשיטות סיניות: בדיקת הלשון, תשאול מקיף והתייחסות לפרטים שונים שנראים שוליים לרופאים שמתמחים בשיטה מערבית. אבחון נכון הוא אולי המומחיות הגדולה ביותר שנרכשת בסיום לימודי תעודה כיוון שאבחון מדוייק הוא המפתח לריפוי. בנוסף, לומדים הסטודנטים שיטות טיפול שונות בעזרת צמחי מרפא, תזונה, דיקור סיני, שיאצו, כוסות רוח ושיטות ריפוי נוספות.

מסלולי לימוד

ניתן להתמחות במהלך הלימודים בסוגי הטיפול המגוונים שכוללת הרפואה הסינית. ההתמחויות כוללות לימוד מעמיק של צמחי מרפא סיניים ואיכויותיהם, (מריר, חריף מתוק ועוד), וכן של מזונות שונים, זאת על מנת לאפשר לסטודנטים של לימודי רפואה סינית לרקוח טינקטורות ולהמליץ על תפריט וצמחים מחזקים שונים למטופלים שלהם בעתיד. בנוסף, במסגרת לימודי דיקור סיני לומדים הסטודנטים את תורת הדיקור, האזורים השונים בגוף והקשרים ביניהם על פי התורה הסינית, וכן טווינה, פיזיותרפיה בשיטה הסינית.

פרקטיקה קלינית היא חלק מתוכנית הלימודים והיא מביאה את הסטודנטים לרמה גבוהה של הבנה ויכולת מעשית לטפל כמאבחנים, מטפלים, מרפאים, מעסים ומדקרים. לרוב, קיימת נטייה להתמחות מסויימת ולא כל אחד מגלה התאמה לכל שיטת טיפול סינית. כך ניתן להפיק מהלימודים את המירב ובמקביל למצוא את התחום שבו רוצים לעסוק באופן פרקטי בעתיד.

בסיום לימודי רפואה סינית ניתנת הכשרה כמטפלים בשיטה הסינית מטעם האגודה הישראלית לרפואה סינית מסורתית. חשוב לוודא שבית הספר בו לומדים נמצא בפיקוח של גוף זה או של אוניברסיטה סינית, על מנת שתהיה אפשרות לקבל עבודה בסיום הלימודים.

למי זה מתאים?

לימוד התורה העתיקה של שיטות טיפול אלטרנטיביות שמקורן בסין עשויה להתאים לאנשים רוחניים המבינים כי גוף האדם הינו מכלול של מאפיינים פיזיולוגיים המקיימים קשר הדוק עם מצבים נפשיים של המטופל. אם תמיד חלמתם לטפל ולרפא אנשים, ייתכן כי תחום זה יתאים לכם.

תנאי קבלה

דרישות הקדם לקבלה ללימודים אלה משתנות בין המוסדות בישראל, אך רובם דורשים 12 שנות לימוד, תעודת בגרות וראיון אישי. חלק מהמקומות מבקשים גם הצהרת בריאות של המועמד ללימודים. מומלץ להתעדכן מול כל מוסד בנפרד או להשאיר פרטים בטופס באתר על מנת לקבל ייעוץ אישי בחינם.

משך זמן הלימודים

אורך תקופת הלימודים משתנה בהתאם למוסד ולמסלול הנבחר. ישנם מסלולי קורסים קצרים אך קיים גם מסלול ארבע שנתי ללימודים מקיפים ברפואה הסינית לצורך הכשרת מטפלים מוסמכים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

ניתן לעבוד בשיטות סיניות מסורתיות כמו טווינה או דיקור, לקבל מטופלים לאבחון והמלצות טיפול, לרקוח צמחים סיניים למטופלים, להמליץ על תפריט מתאים או להדריך מטופלים כיצד לשפר את מצבם הבריאותי ואיכות חייהם.

כל זאת אפשר לעשות בקליניקה פרטית כמטפלים עצמאיים או לעבוד במסגרת מרפאה משותפת שמתמחה ברפואה סינית או כחלק ממערך הרפואה המשלימה של אחת מקופות החולים. למרות ששיטות האבחון והטיפול של הרפואה הסינית עדיין לא הוטמעו בבתי חולים וכחלק אינטגרלי ממרפאות ציבוריות בישראל, לימודי רפואה סינית פותחים פתח לאפשרויות תעסוקה רבות.

מוסדות ללימודי רפואה סינית

 • בית הספר מזרח מערב לרפואה סינית.
 • מכללת רידמן.
 • מכללת סמינר הקיבוצים.
 • מכללת אילמה.
 • מכללת מדיסין.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן