לימודים בישראל

לימודי רפואה בחו"ל

החלום הקלאסי המיוחס לכל אמא יהודיה הוא בן רופא (או בת רופאה, כמובן). רף הקבלה הגבוה וכמעט בלתי אפשרי של לימודי רפואה בארץ שולחים רבים מבין המבקשים להגשים את אותו חלום, בין אם הוא של הוריהם ובין אם שלהם, אל מעבר לים.

רבים וטובים רוצים להיות רופאים, ואפשר להבין למה: זהו מקצוע הנהנה מיוקרה רבה, הסיפוק מהעבודה עצום (מעטים בעלי המקצוע הזוכים להציל חיים, לסייע בהבאת ילדים לעולם, לשפר במידה ניכרת את איכות חייהם של בני אדם רבים ועוד ועוד) וגם השכר גבוה.

אולם לא קל להפוך לרופא בארץ, ובפרט ניצב בין החולמים להיות רופאים לבין הגשמת החלום מכשול שנראה לעיתים בלתי עביר – רף הקבלה המאוד גבוה ללימודי הרפואה באוניברסיטאות השונות בארץ. אחד הפתרונות המומלצים הוא לימודי רפואה בחו"ל באנגלית, שכן במדינות רבות (ובפרט באירופה) קל יותר להתקבל ללימודי רפואה, ובסופו של דבר אין כל מניעה לקבל הסמכה כרופאים בישראל גם לאחר לימודים מחוץ לגבולות הארץ.

היתרונות והחסרונות של לימודי רפואה בחו"ל

באופן טבעי קל יותר לצלוח לימודי רפואה בירושלים, תל אביב או עיר ישראלית אחרת מאשר לעשות זאת בחו"ל, אולם ראשית כל, בארץ מוצעות תוכניות לבעלי תואר ראשון הרוצים להיות רופאים רק בצפת ובתל אביב, ושנית, דווקא הריחוק מהבית והאתגר האישי כמו גם המקצועי מהווים במקרים רבים יתרון – הם מאפשרים התרכזות בלימודים ובנוסף מעצימים את האישיות של הסטודנט ומקנים לו יכולות בהן יוכל להשתמש לא רק כרופא אלא באופן כללי בחייו.

יתרון אחד של לימודים בחו"ל הוא ההזדמנות להיחשף למקומות חדשים ולתרבות שונה, לבלות ולטייל באתרים נחשקים, ליצור קשרים מקצועיים ובאופן כללי לזכות בחוויה ייחודית.

כמובן שגם עצם האפשרות ללמוד רפואה הוא יתרון גדול, שכן למי שלא מצליח להתקבל ללימודים אלה בארץ ולא רוצה לפנות אל לימודי רפואה משלימה זו האפשרות היחידה להגשים את עצמו.

לצד היתרונות ישנם כמובן גם חסרונות. ראשית, צריך כאמור להשקיע בקורס לימוד אנגלית על מנת להצליח בלימודים, ולמעשה גם לאחר לימוד מעמיק של שפה זו עדיין לימוד רפואה בשפה זרה מחייב מאמץ בלתי מבוטל (שהרי מלכתחילה לימודי רפואה אינם קלים). חיסרון נוסף הוא הריחוק מהמשפחה והחברים, אולם חיסרון זה מנוטרל בזכות העובדה כי ישראלים רבים בוחרים באופציה של לימודי רפואה בחו"ל באנגלית כך שניתן לרכוש חברים חדשים רבים.

מחירים ועלויות של לימודי רפואה בחו"ל

שכר הלימוד במדינות הגוש הקומוניסטי לשעבר נע בין כ- 3,000 יורו לשנה ועד כ- 12,000 יורו לשנה, ואילו בגרמניה ובאיטליה ניתן למצוא מסלולי לימוד בעלות של 1,000 עד 1,500 יורו לשנה. בנוסף לעלות הלימודים ישנה כמובן גם עלות מחיה, שבגרמניה ובאיטליה היא מעט יקרה יותר מאשר במדינות מזרח אירופה (לרוב כ- 800 יורו לחודש לעומת 400 עד 500 יורו בחודש).

לימודי רפואה בחו"ל לבעלי תואר ראשון

לא מעט מהסטודנטים הישראלים הלומדים רפואה בחו"ל הם כאלה שכבר חוו לימודים גבוהים ובפרט הינם בעלי תואר ראשון – סיבה אחת לכך היא שהשלמת תואר שכזה משפרת את סיכויי הקבלה ללימודי הרפואה במדינות אירופה השונות וכך גם מי שלא יכול היה להתקבל בגיל צעיר יותר לפקולטות לרפואה השונות מגלה כי הדלתות נפתחות בפניו וכעת הגשמת החלום אפשרית, וסיבה שנייה היא הרצון לשנות כיוון: בלא מעט מקרים דווקא לאחר צליחת המסלול התובעני והשלמת התואר הראשון מגלה הבוגר הטרי כי הוא לא נהנה מתחושת ההגשמה המיוחלת ועל כן מבקש ללמוד את התחום שאליו באמת הוא נמשך. כך למשל יכול בוגר תואר ראשון בכלכלה לפנות דווקא אל לימודי רפואה טבעית, בוגר פקולטה למדעי הרוח ללמוד משפטים ובוגרי תארים ראשונים במדעי החיים או אחרים לחפש אופציה של לימודי רפואה בחו"ל לבעלי תואר ראשון – אופציה שכדאי לכל מי שחולם על קריירה כרופא להיות מודע אליה ולנצל אותה אם זהו המסלול המתאים עבורו.

אפשרויות לימודי רפואה בחו"ל

האופציות העיקריות של לימודי רפואה בחו"ל באנגלית הן מדינות מזרח אירופה ובפרט הונגריה, צ'כיה, סלובקיה, רומניה, פולין, אוקראינה, ליטא ועוד, וכמובן ארה"ב (אם כי לימודי רפואה בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות מוגבלים לבעלי תואר ראשון בלבד!). גם באיטליה ובגרמניה מוצעים לימודי רפואה לסטודנטים זרים (ואפילו במחיר מסובסד), אולם במדינות אלה חלק ממסלולי הלימוד אינם באנגלית אלא בשפה המקומית.

לימודי הרפואה במדינות האירופאיות השונות נמשכים שש שנים, כשאת השנה האחרונה ניתן בחלק מהמקרים ללמוד בישראל. תנאי הקבלה ברוב האוניברסיטאות במדינות אלה סבירים (אם כי עדיין כוללים מבחן כניסה; רבים מבין הישראלים החפצים להתקבל ללימודי רפואה בחו"ל באנגלית פונים למכינה מיוחדת, בארץ או בחו"ל, על מנת לשפר את סיכוייהם להתקבל). הלימודים עצמם תובעניים לא פחות מאלה שבישראל ובהחלט יש להקדיש להם משאבים רבים, ועוד לפני שמתחילים ללמוד חשוב להשקיע בלימוד אנגלית על מנת שניתן יהיה לצלוח את הלימודים בשפה זו.

פרטים נוספים אודות היעדים בהם ניתן ללמוד רפואה בחו"ל:

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן