לימודים בישראל

לימודי רפואה באירופה

רבים מאיתנו חולמים כבר מגיל צעיר להפוך לרופאים, בין אם כדי להגשים את החלום הקלאסי של האמא היהודיה ובעיקר מתוך רצון אמיתי לעזור לבני אדם במצוקה. תנאי הקבלה הנוקשים בפקולטות לרפואה בארץ מונעים מרבים וטובים להגשים את החלום, ומציבים בעצם שתי אופציות בפני מי שמימוש עצמי מבחינתו הוא טיפול בבני אדם: לימודי רפואה באירופה או לימודי רפואה משלימה, כשעם כל הכבוד לאופציה של לימודי רפואה משלימה – וחשוב להדגיש כי בימינו יותר ויותר בני אדם כבר הבינו כי שיטות הטיפול האלטרנטיביות בהחלט יכולות לחולל פלאים – הרי שמי שרוצה להיות רופא פונה לאופציה השנייה, אופציה שטומנת בחובה לא מעט יתרונות מעבר לאפשרות לזכות בתואר דוקטור, ובפרט הכוונה כמובן להנאה משהות בת מספר שנים באחת ממדינות אירופה.

כמה עולים לימודי רפואה במדינות השונות באירופה?

לימודי רפואה באירופה הם חוויה לא זולה, כשאל שכר הלימוד יש לצרף כמובן את עלות המחיה – אולם כדאי לזכור שגם בישראל הלימודים, והחיים באופן כללי, אינם זולים.

במדינות מזרח אירופה שכר הלימוד הוא בין 3000 יורו ל- 12000 יורו (לשנה, כמובן) ועלויות המחיה מסתכמות בכ- 400-500 יורו לחודש. שכר הלימוד בחלק מהאוניברסיטאות המציעות לימודי רפואה בגרמניה ובאיטליה הוא 1000-1500 יורו בלבד, ועלות המחיה היא כ- 700-800 יורו לחודש.

מחסום השפה

המכשול העיקרי בפני מי שרוצה ליהנות מלימודי רפואה באירופה הוא בסופו של דבר מבחן השפה.

גם כשהלימודים מתקיימים באנגלית, עדיין נדרשת שליטה ברמה גבוהה מאוד בשפה זו, כולל ז'רגון מקצועי – כך שברוב רובם של המקרים יש לעבור מכינה באנגלית בטרם מתחילים בלימודי הרפואה, וגם כך ישנה דרגת קושי נוספת מעבר לאתגר הטמון בלימודי הרפואה לכשעצמם.

איפה ניתן ללמוד רפואה באירופה?

ברחבי אירופה פזורים לא מעט בתי ספר לרפואה, שרבים מהם, אגב, נהנים ממסורת בת מאות שנים וממוניטין מרשימים במיוחד.

האופציות הפופולאריות בקרב ישראלים הן איטליה ומדינות מזרח אירופה. גם בגרמניה ישנן לא מעט אופציות של לימודי רפואה, כשבחלק מהמקרים שכר הלימוד מסובסד וזול להפליא, אם כי בדרך כלל הלימודים מתקיימים בשפה הגרמנית ומי שלא שולט בה מן הסתם יתקשה לצלוח את המסלול התובעני גם כך.

 • לימודי רפואה באיטליה – באיטליה ישנם בתי ספר לרפואה בהם לימודים נערכים באיטלקית וכאלה שבהם שפת הלימוד היא אנגלית. בין הפקולטות הבולטות שבהן הלימודים הן באנגלית ניתן לציין את בית הספר לרפואה של מילאנו שפועל בשיתוף פעולה עם בית החולים האוניברסיטאי הידוע ברמתו הגבוהה; את אוניברסיטת פאביה – אוניברסיטה בת למעלה מ- 650 שנה השוכנת בעיר יפהפייה הסמוכה למילאנו; ואת אוניברסיטת קתוליקה שברומא. בכל המוסדות הנ"ל דורשים מעבר מבחן קבלה שבו נבחן ידע בנושאים כגון מתמטיקה, כימיה, פיזיקה, ביולוגיה ועוד.
 • לימודי רפואה ברומניה – שכר הלימוד ברומניה הוא כ- 5000 יורו לשנה, ועל מנת להתקבל ללימודים יש לעבור את מבחן ה- TOEFL וכן מבחן הבודק את רמת השליטה בביולוגיה, כימיה ופיזיקה. האוניברסיטאות הבולטות בתחום הן יאשי וקלוז'-נפוקה.
 • לימודי רפואה ברוסיה – אופציה בולטת נוספת של לימודי רפואה באירופה היא רוסיה. הלימודים מתאפיינים ברמה גבוהה במיוחד, והביקוש להם רב, כך שתנאי הקבלה אינם פשוטים – בגרות מלאה ובפרט ציונים מרשימים במקצועות הביולוגיה, פיזיקה, כימיה ומתמטיקה וכן מעבר מכינה שבה נלמדת השפה הרוסית וכן מקצועות יסוד הקשורים לרפואה. מוסדות הלימוד הבולטים הם האוניברסיטה הרפואית במוסקבה והאוניברסיטה הרפואית בסנט פטרסבורג, אחת הערים היפות באירופה.

לימודי רפואה בחו"ל לבעלי תואר ראשון באוניברסיטת פוזנן

בכל רחבי מזרח אירופה ישנן אוניברסיטאות רבות המציעות את האופציה של לימודי רפואה בחו"ל לבעלי תואר ראשון. אחת הבולטות שבהן היא אוניברסיטת פוזנן לרפואה אשר שוכנת כמובן בעיר הפולנית הגדולה שבמערב המדינה, לא רחוק מהגבול עם גרמניה (כ-280 ק"מ מברלין).

המסלול מיועד לבעלי תואר B.Sc במדעי החיים, והלימודים נמשכים 4 שנים. כדאי לדעת שתוכנית לימודים זו מבוססת על התוכנית האמריקאית "four year MD program", וזאת כחלק מהמחויבות להקפיד על רמה גבוהה של לימודים. בהתאם נדרשים הסטודנטים לעבור במסגרת הקורסים השונים מבחני NBME המשמשים כמדד להעריך את איכות הלימודים באוניברסיטאות בארה"ב, ובנוסף תנאי הכרחי למעבר משנה ג' לשנה ד' הוא מעבר השלב הראשון במבחן הרישוי האמריקאי USMLE, ותנאי הכרחי לקבלת התואר הוא מעבר השלב השני של מבחן זה.

עוד כדאי לדעת כי האוניברסיטה לרפואה בפוזנן היא בעלת ותק של קרוב ל-100 שנה וזכתה בשנים האחרונות מספר פעמים בתואר "בית הספר לרפואה הטוב ביותר בפולין" (במדינה הקומוניסטית לשעבר ישנם סה"כ כ-10 אוניברסיטאות שמתקיימים בהן לימודי רפואה).

הלימודים בתוכנית ה-4 שנתית מתקיימים בקבוצות קטנות המבטיחות יחס אישי לכל סטודנט, ושפת הלימודים היא אנגלית. השנתיים הראשונות מוקדשות ללימודים פרה קליניים – אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה, גנטיקה רפואית, אפידמיולוגיה, אימונולוגיה, פרמקולוגיה ועוד נושאים כולל מתוך לימודי רפואה משלימה. השנתיים האחרונות מורכבות בעיקר מהתנסויות מעשיות במגוון מחלקות בבתי החולים בעיר – כירורגית, גריאטריה, ילדים, רדיולוגיה, טיפול נמרץ, אורתופדיה וכמובן פנימית שכוללת את הריאומטולוגיה, הנפרולוגיה, הקרדיולוגיה ועוד ועוד.

בוגרי המסלול של אוניברסיטת פוזנן יכולים לעבוד כרופאים ברחבי האיחוד האירופי מיד עם קבלת התואר, וכמובן גם לגשת לבחינות הרישוי בישראל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן