לימודים בישראל

לימודי רפואה באוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית בירושלים הייתה הראשונה בארץ שהתחילה להכשיר רופאים, מיד לאחר קום המדינה (ב-1949), ומאז ועד היום היא שומרת על רמת לימודים גבוהה ואיכות הכשרה בלתי מתפשרת. כך לדוגמה, ממחקר שערך המגזין פורבס ב-2012 עולה כי מספר מנהלי המחלקות בבתי החולים בארץ שהינם בוגרי לימודי רפואה באוניברסיטה העברית הוא הגבוה ביותר מבין כלל האוניברסיטאות המציעות לימודי רפואה בארץ.

לימודי רפואה באוניברסיטה העברית מתקיימים בקמפוס עין כרם השוכן בשכונה הציורית שבמערב עיר הבירה, שמהווה סביבה נעימה ומעצימה לכל לימודים שהם. לצד בית הספר לרפואה – המתנהל בשיתוף פעולה מלא עם המרכז הרפואי הדסה המוערך והמתקדם – פועלים במסגרת הפקולטה לרפואה גם בית ספר לרוקחות, בית ספר לסיעוד, בית ספר לבריאות הציבור ובית ספר לריפוי בעיסוק.

הפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית כוללת 5 בתי ספר: לסיעוד, לבריאות הציבור, לריפוי בעיסוק, לרוקחות – וגולת הכותרת, בית הספר לרפואה שבו לומדים במשך 6 שנים בדרך להפוך לרופאים (כמובן שנדרש גם סטאז' בתום 6 השנים).

תנאי קבלה ללימודי רפואה באוניברסיטה העברית

באופן טבעי לאור הביקוש הרב ללימודי רפואה באוניברסיטה העברית והרמה הגבוהה הנדרשת מרופאים, רף הקבלה ללימודים אלה הינו גבוה במיוחד:

בשלב הראשון יש להציג ציונים גבוהים מאוד בבחינה הפסיכומטרית (כולל לפחות 120 בחלק של האנגלית) ובמבחני הבגרות (את ציון הבגרות המשוקלל ניתן להמיר בציון מכינה במסלול טבע). בעלי ציון פסיכומטרי 750 למשל זקוקים לממוצע בגרויות משוקלל של כ-110, וגם מי שבבחינה הפסיכומטרית קיבל 785 מחויב בממוצע בגרויות של 104 ומעלה (הנתונים עשויים להשתנות משנה לשנה, אולם הרף כמובן יישאר גבוה).

מי שצולח את השלב הנ"ל, מוזמן לאחד ממבחני המיון המיועדים לתלמידי רפואה, מו"ר או מרק"ם: מועמדים שמנסים להתקבל רק לאוניברסיטה העברית יעברו את מבחן מרק"ם ומי שמנסים את מזלם במספר מוסדות לימוד במקביל ישובצו באופן אקראי לאחת משתי הבחינות הנ"ל, שאין ביניהן הבדל מהותי – שתיהן בוחנות את מבנה האישיות של המבקשים להיות רופאים, באמצעות שאלות בנוסח "תאר מקרה שבו נמנעת מלהתערב בסכסוך בין אנשים קרובים", תאר מקרה שנהגת ברגישות כלפי זולתך" או "תאר מקרה שבו נהגת כמקובל אך לא היית שלם עם כך", וכן התמודדות עם תרחישים כגון "אתה סטודנט שהמנחה של עבודת המחקר שלו מבקש ממנו להשתמש בבעלי חיים לצורך המחקר גם ללא אישור כנדרש" או "אתה מנהל שיחה עם חבר שלווה ממך כסף ומאז מתחמק ממך".

תוכנית הלימודים

תוכנית לימודי רפואה באוניברסיטה העברית נמשכת שש שנים (לא כולל סטאז') ונחלקת, כמו בשאר מוסדות הלימוד המכשירים רופאים בארץ, ללימודים קדם קליניים (3 שנים) ולימודים קליניים (3 שנים נוספות).

במסגרת הלימודים הקדם קליניים צוברים הרופאים לעתיד ידע חיוני בתחומים כגון כימיה, פיזיקה, ביוכימיה, ביולוגיה של התא, ביולוגיה התפתחותית, מיקרוביולוגיה, גנטיקה, אפידמיולוגיה, פיזיולוגיה, מטבוליזם, ביוטכנולוגיה, ביואינפורמטיקה, פרמקולוגיה, פתולוגיה ועוד.

הלימודים הקליניים מתקיימים בעיקר בבתי החולים הדסה עין כרם והר הצופים, ובנוסף בשערי צדק, קפלן (שברחובות), ביקור חולים ובתי החולים הפסיכיאטריים טלביה, כפר שאול, איתנים והרצוג. שלב זה של הכשרת הרופאים מקנה להם יכולות במגוון רחב של תחומים – רפואה פנימית, אורתופדיה, גריאטריה, אונקולוגיה, כירורגיה, פסיכיאטריה ועוד.

תוכניות ייחודיות

בנוסף לתוכנית ה"רגילה" להכשרת רופאים ניתן ליהנות במסגרת לימודי רפואה באוניברסיטה העברית ממספר תוכניות ייחודיות:

 • דוקטור לרפואה ומחקר ביו רפואי – מסלול המכשיר רופאים שהם גם חוקרים מהשורה הראשונה, ואשר מיועד לבעלי תואר ראשון במקצועות כמו מדעי המוח, ביו טכנולוגיה, מדעי המעבדה הרפואית וכו'.
 • תוכנית צמרת – להכשרת רופאים צבאיים. מיועדת לבעלי נתונים אישיים גבוהים במיוחד, ומעניקה ליווי צמוד ותמיכה מקסימלית.
 • תוכנית אדם ורפואה – המתמקדת בפן האנושי של הרפואה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן