לימודים בישראל

לימודי רפואה בצפת

מאז שנת 2011 מוצעים בפקולטה לרפואה בצפת שני מסלולי הכשרה לרופאים: האחד, בן 4 שנים, מאפשר לאקדמאים לבצע הסבה מקצועית ולהפוך בסופו של דבר לרופאים, והשני מאפשר לסטודנטים הישראלים שהשלימו 3 שנות לימודי רפואה בפקולטה מוכרת בחו"ל להמשיך את מסלול ההכשרה בארץ ובפרט ללמוד כאן את 3 השנים האחרונות. המסלולים הייחודיים מעוררים עניין רב בקרב השואפים להיות רופאים והמבקשים לנצל את היתרונות של לימודים בצפון, ובאופן טבעי מבחינת השוקלים את האופציה של לימודי רפואה בצפת תנאי קבלה הם פקטור רב חשיבות.

לימודי רפואה בצפת – רקע

בתחילת המאה הסתמנה מגמה מדאיגה של ירידה במספר הרופאים בישראל, ביחס לגודל האוכלוסייה שהלכה ותפחה. המסקנה המתבקשת הייתה פתיחתו של בית ספר חדש לרפואה, שיצטרף לארבעה שכבר פעלו (באוניברסיטה העברית, בטכניון, באוניברסיטת תל אביב ובבן גוריון), והמיקום שנבחר לפקולטה החדשה לרפואה, בין השאר מתוך רצון לתרום לפיתוח הגליל, היה צפת. הפעלת הפקולטה נמסרה בידי אוניברסיטת בר אילן (שהתחרתה בהצעה שהגישו במשותף הטכניון ואוניברסיטת חיפה) ובשנת הלימודים תשע"ב החלו 124 סטודנטים ללמוד רפואה בצפת – 70 בעלי תואר ראשון שעלו על מסלול ההסבה לרופאים ועוד 54 סטודנטים שבשל הרף הבלתי אפשרי כמעט שמציבים תנאי קבלה ללימודי רפואה בישראל יצאו אל מעבר לים לעשות זאת שם ושבו לאחר 3 שנים כדי להשלים את 3 השנים הנותרות של לימודי הרפואה כאן בארץ, כאמור בצפת.

צפת היא עיר בעלת היסטוריה עשירה במיוחד אבל גם בקנה מידה שלה פתיחתה של הפקולטה לרפואה ב- 30.10.2011 היא בהחלט אירוע רב חשיבות. להקמתה של פקולטה זו, השייכת לאוניברסיטת בר אילן, היו 2 סיבות עיקריות: הצורך בעוד מוסדות לימודים אקדמיים שיכשירו רופאים, והרצון לחזק את הגליל ואת הצפון בכלל.

הלימודים בפקולטה שמים דגש מיוחד על כבוד לכל חולה ולמשפחתו כחלק בלתי נפרד מטיפול רפואי איכותי, חשיבה ביקורתית ומוכנות לקבל מידע חדש ושינויים שונים, עבודת צוות אמיתית על מנת ליצור סינרגיה ולהבטיח טיפולים מיטביים בכל מקרה והבנה של הפן הפסיכולוגי, התרבותי, הכלכלי, החברתי והתעסוקתי של כל חולי.

שני המסלולים העיקריים של לימודי רפואה בצפת הם תוכנית בת 3 שנים המיועדת למי שהשלימו 3 שנות לימודים בפקולטה לרפואה בחו"ל, ותוכנית בת 4 שנים שמיועדת לבוגרי תואר ראשון (בעיקר במדעי הטבע) המעוניינים ליהנות מהסבה לרפואה. שני המסלולים מובילים לתואר MD – דוקטור לרפואה. בנוסף יש בפקולטה החדשה לרפואה סטודנטים שנהנים מלימודי תואר שני וכן לקראת דוקטורט.

תנאי קבלה למסלול התלת שנתי

עבור סטודנטים ישראלים בחו"ל המבקשים להתקבל אל לימודי רפואה בצפת תנאי קבלה בסיסי הוא כמובן השלמת 3 שנות לימודים בפקולטה לרפואה באוניברסיטה מוכרת בחו"ל. בהקשר זה חשוב להדגיש כי הגשת הבקשה לקבלה ללימודים מתבצעת במהלך השנה השלישית ללימודים בחו"ל ואך ורק במהלכה.

תנאים בסיסיים נוספים הם ציון עובר במקצועות פיזיולוגיה, ביוכימיה, אנטומיה, פתולוגיה, ביולוגיה של התא, אימונולוגיה ומיקרוביולוגיה, וכן מעבר בחינה פסיכומטרית ובגרות מלאה.

כל התנאים הנ"ל מהווים את המסננת הראשונית בלבד. לאחר מכן מזומנים המועמדים לראיון אישי אותו מבצעים שני רופאים ופסיכולוג, וזאת במטרה לבחון את המוטיבציה של כל סטודנט, את כישוריו הבינאישיים וכן מרכיבי אישיות נוספים שהינם חלק בלתי נפרד מרופא איכותי באמת.

במסגרת הלימודים עצמם חובה ללמוד קורסי יסוד מתחום היהדות (או לימודים כלליים עבור סטודנטים שאינם יהודים), וכמובן לעבור סבבים קליניים באחד מבתי החולים המקושרים לפקולטה לרפואה בצפת (ביה"ח זיו בצפת, בית החולים בנהריה, בית החולים הפסיכיאטרי במזרע, המרכז הרפואי פוריה, בית החולים הסקוטי בנצרת ובית החולים האיטלקי בעיר זו. במהלך הסבבים מתמקצעים הרופאים לעתיד ברפואה פנימית, קרדיולוגיה, נוירולוגיה, אורולוגיה, נפרולוגיה, פסיכיאטריה, רפואת משפחה, רפואה דחופה ועוד.

לימודי רפואה בצפת תנאי קבלה למסלול ה-4 שנתי

המסלול הארבע שנתי מיועד כאמור למי שכבר השלים בהצלחה לימודים גבוהים ובאמתחתו תואר ראשון ממוסד המוכר ע"י המל"ג.

מעבר לתנאי בסיסי זה ממתינים לאקדמאים המבקשים להתקבל אל לימודי רפואה בצפת תנאי קבלה נוספים:

ראשית, ציון התואר הראשון – בין אם מדובר ב-B.A ובין אם B.Sc – צריך להיות לפחות 80.

שנית, ישנם מקצועות ליבה הכרחיים: ביוכימיה, ביולוגיה של התא וביולוגיה מולקולרית – כל אחד מהם בהיקף של לפחות 4 ש"ס ועם ציון 75 ומעלה, ובנוסף שהממוצע של שלושת קורסים אלה יהיה 80 ומעלה; מיקרוביולוגיה בסיסית או מבוא למיקרוביולוגיה בהיקף של לפחות 4 ש"ס ובציון 60 ומעלה; פיזיולוגיה בסיסית או מבוא לפיזיולוגיה בהיקף של לפחות 4 ש"ס ובציון 60 ומעלה; וסטטיסטיקה וגנטיקה בהיקף של לפחות 3 ש"ס ובציון 60 ומעלה. יש להדגיש כי אם חלפו למעלה מ-5 שנים ממועד לימוד קורס כזה או אחר ועד יום ההרשמה לפקולטה לרפואה בצפת הציון כבר אינו תקף.

לאחר מכן ממתין למבקשים להשתלב בלימודי רפואה בצפת תנאי קבלה נוסף: מעבר 3 מבחנים – מבחן GRE (שבוחן ידע בביולוגיה מולקולרית, גנטיקה, ביולוגיה של התא וביוכימיה), מבחן חשיבה (שבודק יכולות ניתוח מידע והסקת מסקנות) ומבחן מצבים (המתמקד בדרכים בהן התמודד כל מועמד עם מצבים שונים בחייו).

השלב האחרון בתהליך הקבלה הוא מרכז הערכה, שבו נבחנים המוטיבציה והכישורים הבינאישים.

לימודים מתקדמים

דגש רב מושם בפקולטה לרפואה בצפת על מחקר מתקדם, ובהתאם הוקם בפקולטה מרכז מחקר משוכלל. בנוסף מתבצעים מחקרים על ידי הסטודנטים לקראת תארים שני ושלישי בבתי החולים המקושרים לפקולטה.

בין התחומים בהם מתבצעים מחקרים פורצי דרך: מטבוליזם, ביואנרגטיקה, חקר הסרטן, ביולוגיה התפתחותית, ביולוגיה של התא, מורפולוגיה, נוירוביולוגיה ועוד.

המסלולים המוצעים הם M.Sc – תואר שני במדעי הרפואה באחת ההתמחויות הבאות: אימונולוגיה ומחלות מדבקות, פיתוח ויישום תרופות, גנטיקה וביולוגיה מולקולרית וביולוגיה תאית והתפתחותית; לימודים לתואר שלישי Ph.D (למי שהשלים תואר שני עם ציון 85 ומעלה במסלול עם תזה); ותוכנית מיוחדת למצטיינים המשלבת לימודי מחקר (Ph.D) עם לימודי רפואה (MD).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן