לימודים בישראל

תנאי קבלה לרפואה

לא בטוח שהחלום הוותיק של כל אמא שהבן שלה יהיה רופא עדיין מוביל בראש רשימת השאיפות, אבל גם כך הביקוש ללימודי רפואה בארץ גדול בהרבה על ההיצע, והדרך עד שהופכים לרופאים מוסמכים ארוכה ורצופת מכשולים. בפרט מדובר על הקושי לממן את הלימודים (שמעצם הווייתם הינם תובעניים מאוד ולא תמיד מאפשרים להתפרנס תוך כדי, ועל כן לא מעט סטודנטים לרפואה נזקקים לעזרת מלגות קיום על מנת לצלוח את שנות הלימודים הארוכות) ועל הרף הגבוה מאוד שמציבים תנאי קבלה ללימודי רפואה בישראל.

איפה אפשר ללמוד רפואה בישראל?

ישנן 4 אוניברסיטאות ישראליות המציעות לימודי רפואה: הטכניון בחיפה, אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית שבירושלים ואוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע. בנוסף מוצעים לימודי רפואה לבעלי תואר ראשון שרוצים להפוך לרופאים בפקולטה לרפואה שבצפת (אשר מבחינה אקדמית שייכת לאוניברסיטת בר אילן). גם באוניברסיטת תל אביב יכולים בעלי תואר ראשון שלא רוצים להמשיך אל לימודי תואר שני אלא מעדיפים הסבה לרפואה ללמוד במסלול בן 4 שנים שבסופו תואר MD, כלומר רופא מוסמך.

פסיכומטרי גבוה במיוחד, תעודת בגרות מרשימה

בכל מוסדות הלימוד הנ"ל הסינון של המועמדים הרבים המבקשים להתקבל ללימודי הרפואה הוא על סמך שקלול של ממוצע הבגרויות (כולל בונוסים) עם הציון בבחינה הפסיכומטרית. הציון המשוקלל נקרא ציון סכם או ציון התאמה, והרף המדויק בכל אוניברסיטה עשוי להשתנות משנה לשנה, אולם ככלל הוא גבוה מאוד ולא בכדי נחשבים תנאי קבלה ללימודי רפואה בישראל לקשים עד בלתי אפשריים (ובהתאם מספרם הרב יחסית של הישראלים הבוחרים באפשרות של לימודי רפואה בחו"ל).

בטכניון ציון הסכם המינימלי הוא 93.21; באוניברסיטת תל אביב הרף הוא 715 כשבנוסף חובה שהציון הפסיכומטרי יהיה לפחות 700 וכן נדרשות 5 יחידות לימוד במתמטיקה ופיזיקה ו-3 יח"ל בכימיה; באוניברסיטה העברית שילובים מינימליים הם למשל פסיכומטרי 750 וממוצע בגרויות 110 או ממוצע בגרויות 104 עם פסיכומטרי 785; ובאוניברסיטת בן גוריון ציון הסכם המינימלי הוא 735.

בנוסף נדרשת שליטה גבוהה באנגלית, שבאה לידי ביטוי בציון הולם בחלק זה של הבחינה הפסיכומטרית (כך שאם אתם רוצים להיות רופאים עליכם להשקיע בלימודי אנגלית בתיכון ובכלל).

על מנת לשפר את ציוני תעודת הבגרות במקצועות הכלולים בדרישות תנאי הקבלה ללימודים, ניתן להירשם ללימודי מכינה לרפואה במוסדות המציעים זאת, ולהגדיל את סיכויי הקבלה.

מבחן מיון מיוחד כחלק מתנאי הקבלה ללימודי רפואה בישראל

כל הנ"ל הם רק השלב הראשון בדרך לקבלה אל לימודי רפואה בארץ. המועמדים שמצליחים לעבור את הרף הגבוה הנ"ל באחת מהאוניברסיטאות או יותר מוזמנים למבחן מיון מיוחד המהווה חלק בלתי נפרד מתנאי קבלה ללימודי רפואה בישראל – ובעצם אחד משני מבחנים הנקראים מו"ר ומרק"ם (ואין ביניהם הבדל מהותי).

מבחנים אלה בודקים את אישיותו של כל מועמד, שהרי רופא טוב הוא לא רק איש מקצוע מיומן אלא גם כזה הניחן באישיות מתאימה.

המבחנים כוללים 3 סוגי תחנות: ראיון אישי, דיון בסוגיה מקצועית מתחום הרפואה וסימולציה הבוחנת את התנהלות המועמד בסיטואציה מסוימת. בסך הכל עוברים המועמדים ב-8 תחנות מ-3 הסוגים הנ"ל.

בתחנת הראיון האישי משוחח מראיין עם המועמד על התנסויות שונות בעברו. המועמד עשוי להתבקש לתאר תקופה בחייו בה סבל מחוסר מוטיבציה, לפרט אם יש לו תחביבים ואיך הוא מתכוון לשלב ביניהם לבין לימודים תובעניים או לספר על מקרה שבו הוא עמד על דעתו בתוקף.

דיונים בסוגיות מקצועיות יכולים לעסוק ברצון של אדם עשיר לקנות כליה מאדם עני, בבקשה של הורים לא לספר לילדה כי מחלתה חשוכת מרפא או בהגעה של עובד זר שאין באמתחתו ביטוח בריאות לחדר מיון.

סימולציות אפשריות הן פגישה עם אישה קשישה שסובלת מדיכאון עקב מות כלבה האהוב, שיחה עם ידידה שעומדת להתחתן עם אהוב ליבה על אף שהוא מכה אותה מעת לעת וסיטואציות נוספות הממחישות עד כמה תנאי קבלה ללימודי רפואה בישראל אינם פשוטים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן