לימודים בישראל

לימודי שוק ההון

לימודי שוק ההון הפכו בשנים האחרונות לפופולריים במיוחד בעיקר מכיוון שרוב הכסף שלנו מנוהל, מועבר או מגיע לשוק ההון בסופו של דבר. קיים מגוון רחב של קורסים בשוק ההון ואף מכללות ובתי ספר המתמחים בלימודי השקעות בשוק ההון.

יחד עם זאת, במחקר שנערך באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית נראה כי הידע של הציבור הישראלי בתחום שוק הון נמוך יחסית. הסיבה לכך היא שבישראל קיימת תפיסה לפיה לימודי שוק ההון והשקעה בו מתאימים רק למי שברשותו סכום כסף גדול להשקעה. בהעדר הידע הנחוץ וחוסר ההיכרות עם מושגי היסוד והשפה, נוצרת חרדה של הציבור הישראלי מהשקעה בשוק ההון והיא נחשבת נמוכה יחסית לעומת מקומות אחרים בעולם.

מה זה שוק ההון?

שוק ההון עשוי להיות עולם נסתר ומבלבל עבור רבים מאתנו. קשה לתת הגדרה על רגל אחת שתסביר לכולנו – מהו שוק ההון? עם זאת, ניתן לומר ששוק ההון חולש על גבי תחום נרחב של נושאים המתחברים לכדי מערכת אחת מורכבת למדי הפועלת בבנקים, בחברות ביטוח ובמוסדות פיננסיים שונים. בתוך כל אלו מתחבאים מושגים כגון ניירות ערך, אגרות חוב, ברוקרים, בורסה ועוד מושגים רבים שהדף קצר מלהכיל.

למה כדאי ללמוד את שוק ההון?

שוק ההון נתפש בעיני רבים, ובהחלט יש לכך אחיזה במציאות, כמקום שמציע תשואות נאות למי ש"מבין" בתחום ובהתאם לימודי השקעות בשוק ההון נתפשים כדרך מצוינת לזכות בהיכרות מעמיקה עם שוק זה ובעקבות הלימודים ליהנות מרווחים בזכות השקעות מושכלות המבוססות על ניתוחים מקצועיים וידע רחב.

לימודי השקעות בשוק ההון הם לימודי תעודה ואינם מקנים תואר כמו לימודי כלכלה למשל, והם נועדו בעיקר למי שרוצה להבין כיצד מתנהל שוק ההון ולהשקיע בחכמה. חשוב לדעת כי לימוד קורסים שונים המתמקדים באפיקים השונים של שוק ההון אינו ערובה לכסף קל, שכן גם מי שאוחז בידע רחב עדיין חייב להקדיש לא מעט זמן לתכנון תיק ההשקעות שלו, לעדכן אותו בהתאם להתפתחויות וכדומה.

מי שבוחר להתעמק בתחום ולהשלים מגוון קורסים ברמה מתקדמת יותר יכול גם לפתח קריירה בשוק ההון ולהכנס אל עולם ההשקעות באופן מקצועי.

לימודי קורס שוק ההון

קיימים עשרות קורסים בתחום שוק ההון וכל קורס מתמקד ומכשיר לידע מקצועי מסוים. בין נושאי הלימוד במגוון הקורסים, ניתן למצוא את הנושאים: מבוא לשוק ההון, ניהול תיקי השקעות עצמאיים, אגרות חוב, ניתוח טכני, אסטרטגיות לניהול כספי, ניהול סיכונים, בורסות בארץ ובעולם, הפסד בשוק ההון וכיצד נמנעים ממנו, פסיכולוגית המסחר, מודלים במסחר בשוק ההון, שוק מטבע חוץ, תכנון תקציב אישי ומשפחתי, הבנת דוחות כספיים, ניתוח מדדים ועוד.

תכנית לימודי קורס שוק ההון משלבת לרוב לימוד עיוני והתנסות מעשית או סטאז' בתחום, שימוש אינטנסיבי במחשוב וטכנולוגיות וכן התנסות בחדרי מסחר המדמה את פעילות שוק ההון.

למי זה מתאים?

לימודי קורס שוק ההון מיועדים לכל מי שמעוניין להרחיב את הידע שלו בתחום בכדי להשקיע ולסחור בשוק ההון באופן פרטי או עסקי. הקורסים הניתנים מיועדים לקהלי יעד שונים על פי רמת הידע, הניסיון וההיכרות עם התחום. מקורס לימודי שוק ההון למתחילים ועד קורסים למתקדמים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה לקורס שוק ההון הם תנאי קבלה שונים מלימודי תואר בשוק ההון ובכלכלה. רוב הקורסים מתקיימים במכללות של בתי השקעות פרטיים או במכונים המתמחים בכלכלה ובעולם העסקים. לקורסי שוק ההון למתחילים יכול להתקבל כל מי שרוצה גם ללא ידע מקדים, קורסים ברמת מתחילים פתוחים לקהל הרחב. לעומת זאת, לקורסים מתקדמים נדרשת הכשרה קודמת ותעודה המעידה על סיום בהצלחה של הכשרה זו.

משך זמן הלימודים

משך הזמן משתנה בין סוגי המסלולים והמוסדות. קורס ממוצע נמשך מספר שבועות בודדים, בדרך כלל חמישה שבועות. יחד עם זאת, ישנם קורסים מעמיקים יותר הנמשכים גם ארבעה חודשים ויותר. תואר אקדמי בשוק ההון נלמד במשך 3 שנים.

חשוב להדגיש שעל מנת לעסוק בתחום באופן רשמי בישראל, יש לעבור בחינות הסמכה מיוחדות של הרשות לניירות ערך, וכן לבצע סטאז' בן 6 חודשים למי שרוצה להפוך ליועץ השקעות, ו- 9 חודשים למי שרוצה להפוך למנהל תיקי השקעות.

אפשרויות תעסוקה

היתרון הכי גדול של לימודי שוק ההון הוא הידע הפרקטי שמאפשר לכם להבין ולסחור בשוק ההון באופן עצמאי ולשפר את ביצועי הכסף שבידכם. מעבר לכך, מי שמסיימים את לימודי שוק ההון בהצלחה, יכולים למצוא עצמם משתלבים בבתי השקעות פרטיים כיועצים בתחום שוק ההון. כמו כן, מי שכבר עובד במקום מסוים יכול למצוא עצמו מרחיב את תחום הפעילות שלו במקום העבודה. חברות רבות שולחות את עובדיהם, שכירים ומנהלים, להרחיב את הידע בתחום, במטרה שיחזרו לחברה וימשיכו בפעילות עסקית מקצועית ומתוכננת יותר.

לימודי שוק ההון למתחילים

קורס שוק ההון למתחילים מיועד למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום והוא מספק בסיס חיוני להבנת המאפיינים של אפיקי ההשקעה השונים כמו גם המנגנונים המפעילים אותם. קורס זה מתאים גם לאנשים שמעוניינים להבין את השוק ולקחת חלק פעיל יותר בניהול ההשקעות האישיות שלהם והוא נלמד גם כחלק מלימודי הבסיס בתואר ראשון בבנקאות ובלימודי כלכלה.

קורס בסיסי בשוק ההון מציג את אפיקי ההשקעה בארץ ובעולם ומביא לידי ביטוי את ההשלכות בהשקעות ואת הסיכונים הקיימים בדרך להשקעה ובמסגרתו לומדים מהן מניות, מהן אגרות חוב, מהן אופציות, מהן קרנות נאמנות, מהן תעודות סל, כיצד מעריכים רמת סיכון ואיך מגיעים ליחס אופטימלי בין סיכון לבין תשואה צפויה, איך מנצלים גאפים (פערי מסחר), איך מבצעים מסחר בפועל במערכת אמיתית, מהו ניתוח טכני ומהו ניתוח פונדמנטליסטי, איך להתנהג בשוק יורד ואיך בשוק עולה, מה ההבדל בין מסחר יומי להשקעה ועוד.

קורס הכרות עם שוק ההון יכול להיות ארוך ומקיף אך יכול להיות גם קצר וקולע. הקורס הבסיסי מתאים למי שרוצה לקבל מושג כללי בלבד והוא בדרך כלל אורך בין 10 עד 15 מפגשים. רוב המכללות מציעות את הקורס הזה והוא נותן את הכלים לבחור באיזה כיוון להתמקד.

שימו לב: קורס זה לא ייתן את הכלים להתחיל לסחור ויש צורך בהשלמתו בקורסים נוספים, אך הוא יהווה בסיס מעולה וייתן ידע נרחב נוסף לפני החלטה חשובה זאת.

לימודי שוק ההון למתקדמים

קורסים מתקדמים בשוק ההון מיועדים לבעלי ידע וניסיון שכבר נהנים מהשקעות מניבות פירות נאים שמרגישים שהגיע הזמן להפוך למקצועני בורסה של ממש.
קורס שוק ההון למתקדמים יכלול טכניקות מתקדמות לזיהוי כשלי שוק וניצולם המהיר, איתור פעילות של גופים מוסדיים והתכוונות בהתאם, הבנה מעמיקה לגבי מלכודות דבש והדרכים האפקטיביות להימנעות מנפילה לתוכן (שהרי ה"סוד" להצלחה בהשקעות הוא לא איך להרוויח אלא בעיקר איך להימנע מהפסדים כבדים) ועוד. קורס כזה למתקדמים יכול גם לאפשר להתמחות ולהתמקד באפיק השקעה ספציפי, לדוגמה: קורס לימודי שוק ההון בדגש על לימודי נדל"ן יביא לידי ביטוי את רווחי יוזמות הנדל"ן תוך שילוב מעט לימודי משפטים רלוונטיים לנושא הנדל"ן. לעומת זאת התמחות בנושא האג"ח תתמקד בהשקעה סולידית יותר לטווח ארוך, בתיקי אג"ח ובבנייתם. קורס מעו"ף יתמקד במודלים להערכת אופציות ואסטרטגיות למסחר ויספק כלים מעשיים למסחר באופציות ונגזרים תוך ניהול סיכונים, וקורס אנליסטים יאפשר לנתח דוחות כספיים ולהעריך שווי חברות.

לחילופין, ישנם קורסים מקיפים המאפשרים ללמוד את כל אפיקי המניות ולהתמחות בכל הזדמנויות לרווחים בעולם שוק ההון. קורסים אלו מיועדים לאנשים שמעוניינים לשלוט בכל עולם שוק ההון.

על מנת לבחור את המסלול האופטימלי עבורכם מומלץ להתעמק בסילבוס של כל קורס וגם להגיע לשיעור מבוא או ניסיון, על מנת להתרשם ישירות מרמת הלימודים, האווירה, וכדומה.

מוסדות לימוד מובילים לשוק ההון

לימודי השקעות בשוק ההון מתקיימים במספר מוסדות לימוד, לרוב כאלה המתמקדים בתחום זה. המוסדות הבולטים הם פסגות, מגמות, האקדמיה לפיננסים של מגדל שוקי הון, מיטב דש ובית הספר לתבונה פיננסית של חיים שיבי.

 • מכללת פסגות – לימודי פרקטיקה בשוק ההון באחת המכללות הגדולות בישראל, המפעילה מספר שלוחות ברחבי הארץ. תלמידי המכללה יכולים להשתתף בקורסים כגון מסחר יומי בבורסה, מסחר באג"ח, מסחר באופציות מעו"ף ובנוסף גם בקורסים המשלבים את שוק ההון עם שוק הנדל"ן. הסטודנטים נהנים ממתרגל צמוד לכל כיתה המבטיח הטמעה אופטימלית של הכלים והידע הנלמדים, וכן נחשפים הן במהלך הלימודים והן לאחריהם להזדמנויות השקעה מוצלחות בזכות שירות האיתותים של המכללה.
 • מכללת מגמות – מכללה וותיקה ללימודים פיננסיים ושוק ההון בה ניתן להשתתף בקורסים דוגמת מסחר במניות, אופציות מעו"ף, טופטריידר ועוד. כחלק בלתי נפרד מההתמקצעות בשוק ההון, מעניקה מגמות ליווי צמוד לכל תלמיד וכלים יקרי ערך הזמינים גם למי שכבר סיים את לימודי שוק ההון (ובהם חדר מסחר אינטרנטי, שירות איתותים ייחודי ועוד). בנוסף נהנים התלמידים מקורסי העשרה דוגמת כלכלת המשפחה, חיסכון פנסיוני ואחרים.
 • מגדל שוקי ההון – האקדמיה לפיננסים של מגדל שוקי הון מציעה לימודי שוק ההון ולימודי יזמות עסקית, לימודים המתמקדים בתחום הנדל"ן וכן הכנה לבחינות ההסמכה של הרשות לניירות ערך.
 • מכללת מיטב דש – המכללה השייכת לבית ההשקעות מיטב דש ובה מוצעים לימודים הן למי שרוצה לרכוש מקצוע מבוקש והן למשקיעים "קטנים" שרוצים להשקיע בתבונה את כספם.
 • מכללת אפיק פיננסים – מציעה מבחר קורסים בתחום שוק ההון והבורסה, הן למתחילים והן למתקדמים.
 • בית הספר לתבונה פיננסית – בית הספר לתבונה פיננסית של חיים שיבי, אחד מוותיקי המרצים בתחום זה, שוכן בהרצליה ומציע קורסים דוגמת אסטרטגיות השקעה באופציות בוול סטריט, אופציות חוזים עתידיים ועוד, כולם עם דגש רב על כלים מעשיים ויישומיים.
 • מכללת נתניה – מכללה המציעה גם לימודי קורסים לתואר ראשון וגם לימודי תואר שני בתחום.
 • תפנית – בית ספר למנהלים מבית האוניברסיטה הפתוחה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן