לימודים בישראל

לימודי שוק ההון

שוק ההון עשוי להיות עולם נסתר ומבלבל עבור רבים מאתנו. קשה לתת הגדרה על רגל אחת שתסביר לכולנו – מהו שוק ההון? עם זאת, ניתן לומר ששוק ההון חולש על גבי תחום נרחב של נושאים המתחברים לכדי מערכת אחת מורכבת למדי הפועלת בבנקים, בחברות ביטוח ובמוסדות פיננסיים שונים. בתוך כל אלו מתחבאים מושגים כגון ניירות ערך, אגרות חוב, ברוקרים, בורסה ועוד מושגים רבים שהדף קצר מלהכיל. שוק ההון הפך להיות חלק משמעותי בחיינו, בעיקר מכיוון שרוב הכסף שלנו מנוהל, מועבר או מגיע לשוק בסופו של דבר. מסיבה זו הפכו לימודי שוק ההון לפופולריים במיוחד.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי שוק ההון בישראל

במחקר שנערך באמצעות לשכת הפרסום הממשלתית נראה כי הידע של הציבור הישראלי בתחום שוק הון נמוך יחסית. בישראל קיימת תפיסה לפיה לימודי שוק ההון והשקעה בו מתאימים רק למי שברשותו סכום כסף גדול להשקעה. בהעדר הידע הנחוץ וחוסר ההיכרות עם מושגי היסוד והשפה, נוצרת חרדה של הציבור הישראלי מהשקעה בשוק ההון והיא נחשבת נמוכה יחסית לעומת מקומות אחרים בעולם. לימודי שוק ההון מקנים את הידע הנדרש על מנת לטפס לבמת הבורסה. הבנת מדדים ומניות מאפשרת סחר חכם בניירות ערך וכניסה לעולם שוק ההון.

קראו עוד על ← מושגים בשוק ההון

למה כדאי ללמוד את שוק ההון?

כאמור שוק ההון נתפש ע"י רבים וטובים כמקום מאיים. אמנם כולנו מכירים אנשים המשקיעים באופן קבוע באפיקים השונים של שוק זה, וחשוב לזכור שהאלטרנטיבה העיקרית, שוק הנדל"ן, מחייבת אף היא התעמקות של ממש כדי להגיע לנכסים מניבים באמת, מה גם שברוב המקרים ההשקעה המינימלית הנדרשת גבוהה יחסית – אולם במקביל אנחנו מכירים גם כאלה שהפסידו סכומי כסף בלתי מבוטלים בניירות ערך כאלה או אחרים.

אמנם גם ידע נרחב וכלים מתקדמים שכבר הוכיחו את עצמם לא יכולים להבטיח במלוא מאת האחוזים כי לעולם לא תפסידו כסף בבורסה, או בכל דוכן אחר בשוק ההון, אולם לימודי שוק ההון למתחילים מצמצמים במידה ניכרת את הסיכון הטמון בכל השקעה, וגם אם לא מספקים ודאות הרי שהם מספקים יכולות גבוהות וגם שקט נפשי, המהווה אף הוא כלי יקר ערך בדרך להשקעות נכונות. באופן דומה לימודי שוק ההון למתקדמים מרחיבים את מנעד אפשרויות ההשקעה של מי שכבר צבר ידע בסיסי בתחום ומאפשרים לו להגיע לתשואות גבוהות אף יותר ובהתאם לסיפוק נחת גבוהים במיוחד.

למי זה מתאים?

לימודי תעודה בשוק ההון מיועדים לכל מי שמעוניין להרחיב את הידע שלו בתחום בכדי להשקיע ולסחור בשוק ההון באופן פרטי או עסקי. הקורסים הניתנים מיועדים לקהלי יעד שונים על פי רמת הידע, הניסיון וההיכרות עם התחום. מקורס לימודי שוק ההון למתחילים ועד קורס שוק ההון למתקדמים.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה ללימודי קורס שוק ההון הם תנאי קבלה שונים מלימודי תואר בשוק ההון ובכלכלה. רוב הקורסים מתקיימים במכללות של בתי השקעות פרטיים או במכונים המתמחים בכלכלה ובעולם העסקים. לקורסי שוק ההון למתחילים יכול להתקבל כל מי שרוצה גם ללא ידע מקדים, קורסים ברמת מתחילים פתוחים לקהל הרחב. לעומת זאת, לקורסים מתקדמים נדרשת הכשרה קודמת ותעודה המעידה על סיום בהצלחה של הכשרה זו.

תוכנית הלימודים בתחום שוק ההון

תכנית הלימודים עשויה להשתנות בהתאם לקורס. קיימים עשרות קורסים בתחום שוק ההון וכל קורס מתמקד ומכשיר לידע מקצועי מסוים. בין נושאי הלימוד שניתן למצוא – מבוא לשוק ההון, ניהול תיקי השקעות עצמאיים, אגרות חוב, ניתוח טכני, אסטרטגיות לניהול כספי, ניהול סיכונים, בורסות בארץ ובעולם, הפסד בשוק ההון וכיצד נמנעים ממנו, פסיכולוגיית המסחר, מודלים במסחר בשוק ההון, שוק מטבע חוץ, תכנון תקציב אישי ומשפחתי, הבנת דוחות כספיים, ניתוח מדדים ועוד.

תכנית לימודי שוק ההון משלבת לרוב לימוד עיוני והתנסות מעשית או סטאז' בתחום. שימוש אינטנסיבי במחשוב וטכנולוגיות וכן התנסות בחדרי מסחר המדמה את פעילות שוק ההון. משך הלימודים בניגוד ללימודי תואר הנמשכים שלוש שנים לפחות, לימודי תעודה בתחום שוק ההון הם קצרים וממוקדים יותר.

משך זמן הלימודים

משך הזמן משתנה בין סוגי המסלולים והמוסדות. קורס ממוצע נמשך מספר שבועות בודדים, בדרך כלל חמישה שבועות. יחד עם זאת, ישנם קורסים מעמיקים יותר הנמשכים גם ארבעה חודשים ויותר. תואר אקדמי בשוק ההון נלמד במשך 3 שנים.

חשוב להדגיש שעל מנת לעסוק בתחום באופן רשמי בישראל, יש לעבור בחינות הסמכה מיוחדות של הרשות לניירות ערך, וכן לבצע סטאז' בן 6 חודשים למי שרוצה להפוך ליועץ השקעות, ו- 9 חודשים למי שרוצה להפוך למנהל תיקי השקעות.

אפשרויות תעסוקה

היתרון הכי גדול של לימודי שוק ההון הוא הידע הפרקטי שמאפשר לכם להבין ולסחור בשוק ההון באופן עצמאי ולשפר את ביצועי הכסף שבידכם. מעבר לכך, מי שמסיימים את לימודי שוק ההון בהצלחה, יכולים למצוא עצמם משתלבים בבתי השקעות פרטיים כיועצים בתחום שוק ההון. כמו כן, מי שכבר עובד במקום מסוים יכול למצוא עצמו מרחיב את תחום הפעילות שלו במקום העבודה. חברות רבות שולחות את עובדיהם, שכירים ומנהלים, להרחיב את הידע בתחום, במטרה שיחזרו לחברה וימשיכו בפעילות עסקית מקצועית ומתוכננת יותר.

לקבלת מידע נוסף בנושא ← השמת עובדים בשוק ההון

מסלולי לימודים

שוק ההון מהווה את אחת האופציות העיקריות להשקעה, אבל במקביל הוא נתפש בעיני רבים כג'ונגל שקשה עד בלתי אפשרי להתמצא בו. מסיבה זו קמו בשנים האחרונות לא מעט מכללות אשר מטרתן הקניית כלים וידע אשר יהפכו את ה"ג'ונגל" לידידותי יותר ובפרט יאפשרו להגיע לאוצר, הלא הוא השקעות מושכלות ומתגמלות, ונשאלת השאלה מה כוללים מסלולי לימודי שוק ההון במכללות השונות.

מסלולי לימודי שוק ההון למתחילים

המסלולים המיועדים למי שעושים את צעדיהם הראשונים, ובהקשר זה כדאי לדעת שישנן גם לא מעט אופציות של לימודי שוק ההון באינטרנט בחינם המתאימות למי שכלל לא יודע מהו אג"ח למשל, מספקים בסיס חיוני להבנת המאפיינים של אפיקי ההשקעה השונים כמו גם המנגנונים המפעילים אותם.

מסלול שכזה מלמד מהן מניות, מהן אגרות חוב, מהן אופציות, מהן קרנות נאמנות, מהן תעודות סל, כיצד מעריכים רמת סיכון ואיך מגיעים ליחס אופטימלי בין סיכון לבין תשואה צפויה, איך מנצלים גאפים (פערי מסחר), איך מבצעים מסחר בפועל במערכת אמיתית, מהו ניתוח טכני ומהו ניתוח פונדמנטליסטי, איך להתנהג בשוק יורד ואיך בשוק עולה, מה ההבדל בין מסחר יומי להשקעה ועוד ועוד.

למדריך המלא בנושא ← לימודי שוק ההון למתחילים

מסלולי לימודי שוק ההון למתקדמים

המסלולים למתקדמים מיועדים למי שכבר נהנים מהשקעות מניבות פירות נאים שמרגישים שהגיע הזמן להפוך למקצועני בורסה של ממש.

בהתאם קורס שוק ההון המיועד לבעלי ידע וניסיון יכלול טכניקות מתקדמות לזיהוי כשלי שוק וניצולם המהיר, איתור פעילות של גופים מוסדיים והתכוונות בהתאם, הבנה מעמיקה לגבי מלכודות דבש והדרכים האפקטיביות להימנעות מנפילה לתוכן (שהרי ה"סוד" להצלחה בהשקעות הוא לא איך להרוויח אלא בעיקר איך להימנע מהפסדים כבדים) ועוד.

איך לבחור מסלול?

על מנת לבחור את המסלול האופטימלי עבורכם מומלץ לא רק להתעמק בסילבוס של כל קורס וכל מסלול אלא גם להגיע לשיעור מבוא או ניסיון, שמוצע ברוב המכללות בתחום – וכך להתרשם ישירות מרמת הלימודים, האווירה, הרצינות וכו'.

לימודים אקדמיים בשוק ההון

שוק ההון משך אליו מאז ומתמיד המון תשומת לב, הן מצד מי שמחפש אפיקי השקעה משתלמים והן מצד מי שמחפש קריירה בתחום מרתק ורווי אדרנלין. בהתאם אך טבעי הוא שלא מעט מכללות, אקדמיות וכאלה שאינן אקדמיות, יציעו מסלולי לימוד בתחום – ועוד כדאי לדעת כי למרות שלימודי שוק ההון מזוהים בעיקר עם קורסים ממוקדים למיניהם הרי שישנן גם אופציות של לימודים אקדמיים בתחום.

לימודי תעודה בתחום שוק ההון

לימודי שוק ההון הם שם כולל למבחר קורסים המתעמקים באפיקים השונים של שוק ההון. ברוב המקרים המתכונת היא של לימודי תעודה ולא לימודים לתארים.

קורסים מקצועיים

אופציות נוספות ללימודים

מוסדות לימוד מובילים לשוק ההון

לימודי שוק ההון מתקיימים במוסדות שונים, רובם בתי השקעות פרטיים או מכללות מיוחדות המתמחות בשוק ההון. מומלץ לקבל המלצות על לימודי שוק ההון במוסד הרצוי בטרם נרשמים ללימודים.

למדריך המלא בנושא ← בחירת מכללה ללימודי שוק ההון

בין המוסדות המוכרים שפועלים בתחום:

 • לימודי שוק ההון במכללת פסגות – לימודי פרקטיקה בשוק ההון במכללה המפעילה מספר שלוחות ברחבי הארץ. תלמידי מכללת פסגות נהנים ממתרגל צמוד לכל כיתה המבטיח הטמעה אופטימלית של הכלים והידע הנלמדים, וכן נחשפים הן במהלך הלימודים והן לאחריהם להזדמנויות השקעה מוצלחות בזכות שירות האיתותים של המכללה.
 • מכללת מגמות – מכללה ללימודים פיננסיים ושוק ההון.
 • מכללת נתניה – מכללה המציעה גם לימודי קורסים לתואר ראשון וגם לימודי תואר שני בתחום.
 • מגדל שוקי ההון – מכללה לפיננסיים.
 • מכללת מיטב – המכללה השייכת לבית ההשקעות מיטב דש מפעילה 2 סניפים בצפון – בצומת הצ'קפוסט וליד טבריה, בתוך מתחם המכללה האקדמית כנרת. במכללה זו מוצעים לימודים הן למי שרוצה לרכוש מקצוע מבוקש והן למשקיעים "קטנים" שרוצים להשקיע בתבונה את כספם.
 • מכללת אפיק פיננסים – מציעה מבחר קורסים בתחום שוק ההון והבורסה, הן למתחילים והן למתקדמים.
 • תפנית – בית ספר למנהלים מבית האוניברסיטה הפתוחה.

לימודי שוק ההון בירושליםלרשימת כל מוסדות הלימוד בתחום

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים