לימודים בישראל

לימודי בנקאות ושוק ההון

שוק ההון, ובפרט הבנקים השונים, הם מעמודי התווך של הכלכלה המודרנית. אמנם לעיתים הם סובלים מתדמית שלילית, אולם בסופו של דבר שוק ההון הוא מרכיב הכרחי בחיים המודרניים, ועל מנת שהוא יתפקד כהלכה יש צורך באנשי מקצוע איכותיים – ואכן לימודי שוק ההון הם לימודים ברמה גבוהה המכשירים עובדים בעלי ידע נרחב ויכולות מרשימות למערכת הבנקאית, לחברות האשראי השונות, לחברות הביטוח ולגופים נוספים הפועלים בשוק ההון.

לימודי בנקאות ושוק ההון מעניקים לסטודנטים כלים יקרי ערך וידע נרחב הנדרשים על מנת להשתלב בתחום. בפרט מהווים לימודים אלה, בחלק מהמקרים, הכנה למבחנים שעורכת הרשות לניירות ערך כחלק מהדרישות להענקת רישיון ייעוץ השקעות או רישיון ניהול תיקים – רישיונות שלבעליהם יתרון משמעותי מבחינת השתלבות במשרות מתגמלות באמת בשוק ההון.

תואר ראשון או לימודי תעודה בבנקאות ושוק ההון?

לימודי שוק ההון מוצעים על ידי מספר מכללות, במתכונת אקדמית המקנה לא רק ידע ממוקד ועדכני אלא גם תואר ראשון בתחום. אופציה נוספת היא לימודי תואר ראשון בכלכלה עם התמקדות בקורסים רלוונטיים לתחום הבנקאות ולשוק ההון (באוניברסיטת תל אביב, למשל, ניתן במסגרת לימודי כלכלה לקחת חלק בקורסים כמו "אופציות ושווקים פיננסיים", "בנקאות בישראל" תיאוריה ויישום" ו"החלטות בתנאי אי ודאות").

אבל לימודי שוק ההון מוצעים לא רק במתכונת אקדמית אלא גם כהכשרה מקצועית במסגרות לימוד שפעילותן ממוקדת בתחום זה. בין האופציות הבולטות: האקדמיה לפיננסים של מגדל שוקי הון, מיטב דש, תבונה פיננסית (בית הספר ללימודי שוק ההון של חיים שיבי) ומכללת פסגות.

לאופציה של לימודים אקדמיים ישנם כמובן יתרונות רבים, ובראשם התואר הראשון שפותח דלתות רבות ולמעשה במקרים רבים מהווה תנאי הכרחי להתקבלות לתפקידים מתגמלים באמת (וחיוניותו מתעצמת ככל שמתקדמים בתחום ובקריירה).

מצד שני, גם לימודי קורס שוק ההון במסגרות הייעודיות לשם כך הם אופציה שבהחלט כדאי לקחת בחשבון: ראשית, מדובר בלימודים ממוקדים מאוד שכל תכליתם היא הכשרת אנשי מקצוע בתחום ובפרט הכנה למבחני הרשות לניירות ערך, ובנוסף, במקרים רבים בוגרי מסלולים אלה משתלבים כבר תוך כדי לימודים בעבודה (כך, למשל, מי שלומד במיטב דש ומפגין יכולות גבוהות נקטף כבר תוך כדי לימודים לעבודה בבית השקעות מוכר וחדשני זה). יתרון נוסף של אופציה זו הוא תנאי הקבלה הקלים יותר, כשגם פרק הזמן אותו יש להקדיש ללימודים קצר יותר באופן טבעי.

איפה ישנם לימודי שוק ההון לתואר ראשון?

לימודי כלכלה מוצעים בכל האוניברסיטאות בארץ וכן בשורה ארוכה של מכללות. לימודי שוק ההון ובנקאות לקראת תואר ראשון מוצעים במכללה האקדמית אשקלון, במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה ובמכללה האקדמית לנתניה, שהיא הגוף היחיד בארץ שמפעיל בית ספר המוקדש לתחום – בית הספר ללימודי בנקאות ושוק ההון ע"ש מיקי פלדמן (שבו, אגב, מתקיימים גם לימודי תואר שני בתחום).

לימודים מקצועיים

ב"מיטב דש", אחת המכללות הוותיקות בתחום, ניתן להשתתף בקורסים לרכישת מקצוע וביניהם לימודי ייעוץ השקעות – קורס ניהול השקעות המכין את התלמידים לבחינות של הרשות לניירות ערך וקורס ייעוץ/שיווק פנסיה, בקורס תכנון פיננסי (אחד המקצועות שהביקוש להם הולך וגדל בצורה מואצת בשנים האחרונות), ובקורסים המתמקדים במסחר בשוק ההון ומציעים לימודים מקיפים בתחום.

בית הספר של חיים שיבי מציע לימודים ממוקדי מטרה בקורסים דוגמת "השקעות בשוק ההון – מסלול מורחב" או "אסטרטגיות השקעה באופציות בוול סטריט" וכן קורסים המכינים את התלמידים לבחינות של הרשות לניירות ערך, ואילו במכללת פסגות ניתן לבחור בין שלל קורסים בשוק ההון, מכאלה המיועדים למתחילים ועד כאלה המיועדים למי שכבר רכש ידע וניסיון בתחום.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן