לימודים בישראל

השמה בשוק ההון

עבודה בשוק ההון נחשבת לרווחית מאוד ובאותה מידה גם מרתקת, ובפרט לנוכח השתכללותו המתמדת של שוק זה, הכולל את המערכת הבנקאית, את קופות הגמל, את הבורסה לניירות ערך, חברות מימון ואשראי ועוד. בשל הכישורים הגבוהים הנדרשים מהעוסקים בתחום זה, והתחרות העזה על המשרות הנחשקות באמת, חשוב להשקיע בלימודי שוק ההון – שכן זהו הצעד הראשון, ובמקרים רבים המשמעותי ביותר, בדרך לקריירה מתגמלת.

המשרות המוצעות בשוק ההון

שוק ההון נועד לאפשר ניצול יעיל של הון ותיעולו למסלולים שיובילו את המשק כולו לצמיחה מתמדת, וכן ליצור עבור הפרטים והחברות אפיקים שונים בהם יוכלו להשקיע את ההון שצברו על מנת שלא יישחק, אלא להיפך, יתעצם. בשנים האחרונות ישנה מודעות הולכת וגוברת לעיוותים שונים במסגרת לימודי שוק ההון, שגורמים לכך שהמשק אמנם צומח אך במקביל מתרחבים הפערים בחברה כך שלא כולם נהנים מפירות הצמיחה, ומדובר בהחלט בעיוותים שיש לתקנם, אולם גם כך שוק ההון הוא נדבך חיוני בכל כלכלה והמשרות המוצעות במסגרתו קורצות.

בין התפקידים הפתוחים בפני בוגרי לימודי שוק ההון: בנקאים (פרונטאליים וטלפוניים), יועצי השקעות, סוחרים בחדרי עסקאות, אנליסטים רגילים ואנליסטים חוב, יועצי משכנתאות, מנהלי סיכונים, יועצים פנסיוניים ועוד. עוד אופציה היא משרות בעלות אופי שיווקי, שכן בתחומים מסוימים ישנה תחרות ערה על ליבו וכיסו של הצרכן (בין חברות אשראי שונות, שכל אחת מהן מנסה לפתות אותנו שנשתמש בכרטיס שלה, למשל, או המאמץ שמשקיעים הבנקים לשווק לנו הלוואות/ תוכניות חיסכון) – למשרות אלה נדרשים כישורי מכירה גבוהים אך גם, כמובן, ידע בלתי מבוטל בשוק ההון.

התמקדות בלימודי שוק ההון או תואר ראשון בכלכלה?

אחת הדילמות העיקריות בהן מתלבטים אלה שחולמים על קריירה בתחום הפיננסי היא האם להתמקד בלימודי שוק ההון או שמא לבחור בלימודי תואר ראשון בכלכלה.

לחלק מהמשרות המוצעות במסגרת שוק ההון נדרש תואר ראשון בתחום הפיננסי, כך שגם תואר ראשון בכלכלה מאפשר להשתלב בהן, אולם חשוב לדעת שישנם תפקידים רבים המחייבים רישיון יועץ השקעות או רישיון ניהול תיקים. מבחינת החוק ניתן לזכות ברישיונות נכספים אלה גם ללא לימודים אקדמיים, כשלמעשה התנאים לקבלת הרישיון הם גיל 18 ומעלה, אי הרשעה בעבירה מתוך רשימת עבירות המפורטת בחוק, וכן מעבר 5 מבחנים: חשבונאות, סטטיסטיקה ומימון, דיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית, כלכלה ובחינה מקצועית א'. על מנת לקבל רישיון ניהול תיקים (המאפשר לא רק לייעץ ללקוחות איך כדאי להם להשקיע את כספם אלא גם לפעול עבורם) חובה לעבור מבחן נוסף הנקרא בחינה מקצועית ב'. לאחר מעבר המבחנים ישנו סטאז' בן 6 חודשים עבור המבקשים רישיון יועץ השקעות ובן 9 חודשים למנהלי תיקים.

אל כל המבחנים הנ"ל ניתן לגשת גם ללא לימודים גבוהים פורמליים, אולם לימודי שוק ההון בנויים כך שאחת המטרות שלהם היא הכנת הסטודנטים למבחנים אלה, דבר המבטיח אחוזי הצלחה גבוהים יותר (באופן כללי שיעור העוברים את המבחנים נע סביב ה- 60% בערך).

קריירה תוך כדי לימודים

יתרון נוסף של לימודי שוק ההון עבור המעוניינים ליהנות מקריירה מעשירה בתחום, הן לחשבון הבנק והן מבחינת האתגר המקצועי, הוא האפשרות להשתלב במקומות עבודה איכותיים כבר במהלך הלימודים.

לדוגמה, הסטודנטים המצטיינים בבית הספר לבנקאות ושוק ההון במכללה האקדמית נתניה נקטפים כבר במהלך הלימודים למסלולי ניהול בבנקים שונים ואף מקבלים מהם מלגות לימודים.

עוד כדאי לקחת בחשבון שמומחים בתחום ההשמה בשוק ההון מציינים כי למשרות בכירות בשוק זה תואר ראשון אינו מספיק, וכי מדובר במגמה שהולכת ומתחזקת, כך שעבור המעוניינים באפיקי קידום משמעותיים לימודי תואר שני הם כמעט בגדר חובה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן