לימודים בישראל

שוק ההון לימוד עצמי

שוק ההון קורץ לרבים מאיתנו, הן כדרך להשקיע בתבונה את כספנו ("לתת לכסף לעבוד בשבילנו") והן כמקצוע מרתק ומתגמל. בניגוד למקצועות רבים הדורשים השכלה פורמלית, לימודי שוק ההון אינם תנאי הכרחי לעבודה בתחום – יועץ השקעות הוא מי שבאמתחתו רישיון מתאים, וגם על מנת לעסוק בניהול תיקי לקוחות התנאי היחידי הוא רישיון ניהול תיקים ולא בהכרח לימודים כאלה או אחרים – ובהתאם לימוד עצמי של התחום הוא אופציה שבהחלט נלקחת בחשבון על ידי רבים.

יחד עם זאת חשוב לזכור שישנם מקרים בהם לימוד עצמי עלול להגביל אתכם בבואכם להתמקצע בשוק ההון וליהנות מקריירה עם אפיקי קידום אל הדרגים הגבוהים.

האם אתם רוצים ליהנות מידע בתחום או לעסוק בו?

השאלה הראשונה עליה יש להשיב לפני שפונים ללימודי שוק ההון באופן עצמאי היא מה המטרה שלכם – האם אתם רוצים לעסוק בהשקעות כעיסוק צדדי, שכמובן עשוי להיות רווחי מאוד ואולי אף להפוך לזה שמוקדש לו עיקר המאמץ מבחינת זמן, אנרגיות, מחשבה ולמידה, או שמא השאיפה שלכם היא לעסוק בתחום באופן מקצועי ולהתקבל לעבודה באחד הבנקים, בתי ההשקעות, חברות האשראי וכו'.

אם המטרה שלכם היא להכיר את שוק ההון לעומק על מנת להשקיע בו באופן מושכל, בהחלט ניתן "להסתפק" בלימוד עצמי של התחום. אם אתם רוצים בקריירה בשוק ההון, המצב מורכב יותר: אמנם הצלחות מוכחות בניהול תיק השקעות אישי עשויות להרשים מעסיקים פוטנציאליים לא פחות מלימודי שוק ההון כאלה או אחרים, ואולי אף יותר, ובהחלט עשויות לפתוח עבורכם לא מעט דלתות – אבל כשתנסו לטפס לתפקידים בכירים יותר תגלו שבלי תואר ראשון בשוק ההון או בתחום אחר רלוונטי, ובמקרים מסוימים אף לימודי תואר שני רלוונטיים, לא קל להתקבל למשרות אלה.

האם יש לכם משמעת עצמית ונטייה לאוטודידקטיות?

שאלה נוספת עליה חשוב לענות, בכנות, לפני שמחליטים איך לרכוש ידע נרחב וכלים יקרי ערך בתחום ההשקעות ושוק ההון, היא עד כמה יש לכם משמעת עצמית והאם אתם מסוגלים לצלול ללא הכוונה אל תחום רחב ידיים הדורש מיומנות גבוהה.

לימודי שוק ההון הם טריקיים: ניתן להגיע דרך לימוד עצמי לרמה סבירה בהשקעה של זמן לא רב, אולם רמה שכזו אינה מספיקה על מנת להבין באמת את שוק ההון – לשם כך יש צורך בהעמקה והתמקצעות, ולא כולם ניחנים במחויבות הגבוהה במיוחד הנדרשת לשם כך.

איך תלמדו בכוחות עצמכם?

אם בכל זאת החלטתם לבחור באופציה של לימודי שוק ההון בכוחות עצמכם, האינטרנט הוא כמובן המקום להתחיל בו את הלימודים.

הרשת מציעה מידע מגוון מאוד של תכנים, הן בעברית והן באנגלית, הן כטקסטים והן בצורה של סרטונים, המאפשרים לכל אדם, כולל מי שאין לו כלל רקע בתחום ההשקעות ושההבנה שלו בשוק ההון מינימלית, לרכוש את הכלים הבסיסיים הנדרשים בתחום.

במקביל כדאי להתחיל לקרוא באופן שוטף עיתונות כלכלית (שבשנים האחרונות פורחת ומשגשגת בארץ), ומן הסתם תוך כדי קריאה, הן של העיתונות הכלכלית והן של התכנים הלימודיים, תיתקלו בלא מעט המלצות על ספרים שבהם אצור ידע עמוק אף יותר – כדאי לרכוש גם אותו.

ככל שתלמדו יותר, כך תגלו עד כמה רחב ועמוק התחום, וכי הקורסים השונים שמציעות מכללות המתמחות בתחום (לאו דווקא לימודים אקדמיים בישראל) יכולים לשדרג מאוד את רמתכם המקצועית.

לימודי שוק ההון והרישיונות לעסוק בתחום

לימוד עצמי של שוק ההון מאפשר לכם להשקיע את כספכם – על מנת לייעץ לאחרים או לנהל עבורם את תיק ההשקעות עליכם להיות בעלי רישיון מתאים (רישיון יועץ השקעות/ רישיון ניהול תיקים). אין חובה בתעודה כלשהי על מנת לקבל את הרישיון, אך יש לעבור 5 מבחנים של הרשות לניירות ערך (6 אם ברצונכם לזכות ברישיון ניהול תיקים).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן