לימודים בישראל

מושגים בשוק ההון

שוק ההון הוא אחד התחומים המרתקים והמורכבים, ואין פלא כי הוא מושך אליו התעניינות רבה. יחד עם זאת עבור חלק מהציבור שוק ההון עלול להיתפס כעולם מסובך מדי, שאין שום דרך להבינו, וחלק מהביטויים עשויים להישמע כמו סינית. גם למי שנרתע מהתחום, כדאי להכיר לפחות את המושגים הבסיסיים בתחום שמשפיע על חיי כולנו – ועבור מי שמתעתד לפנות ללימודי שוק ההון כדאי עוד יותר להתוודע לעולם המושגים.

המושגים הבאים מוגשים על קצה המזלג בלבד. על מנת להבין לעומק את הנעשה בשוק ההון מומלץ לפנות ללימודים באפיק זה, בין אם במסגרת לימודים אקדמיים במכללה המתמקדים בבנקאות ושוק ההון ובין אם כחלק מלימודי תואר ראשון בכלכלה. אופציה נוספת של לימודים היא קורס שוק ההון במכללות המתמחות בתחום (כגון מיטב דש, פסגות, האקדמיה לפיננסים של מגדל שוקי הון).

אופציות

מכשיר פיננסי מתקדם המאפשר, אם משתמשים בו בצורה נכונה ועל סמך ידע מעמיק, רווחים גבוהים במיוחד. ניתן להשתמש בו גם כהגנה מפני עליית מדד מסוים או ירידתו. אחד התחומים העיקריים של לימודי שוק ההון בכל מקום בו הם מתקיימים.

אג"ח

איגרת חוב, כלומר התחייבות של מנפיק האיגרת לכל מי שרוכש אותה להחזיר לו את השקעתו במועדים שנקבעו מראש ובסכומים ידועים מראש. הממשלה מנפיקה אג"ח, חברות רבות עושות זאת גם כן, ישנן גם אג"ח הניתנות להמרה למניות בתנאים מסוימים וישנם גם אג"ח זבל – אגרות חוב שישנו סיכון ממשי כי הגוף העומד מאחוריהם לא יוכל לעמוד בהתחייבות שלו (ועל כן התשואה עליהן, באופן טבעי, גבוהה – לפחות 10%).

ניתוח טכני וניתוח פיננסי

שתי שיטות המשמשות לחיזוי עתידו של נייר ערך מסוים, והנלמדות לעומק בכל מסגרת לימודים בישראל המציעה את האופציה של לימודי שוק ההון. ניתוח פיננסי מבוסס על דוחותיו הכספיים של הגוף הפיננסי העומד מאחורי נייר הערך כמו גם מצב השוק הרלוונטי, ואילו ניתוח טכני שם דגש על התנודתיות והמחזוריות בשוק ניירות הערך ובפרט בזה של נייר הערך הספציפי.

תשואה נומינאלית/ תשואה ריאלית

תשואה נומינאלית היא הרווח שהעניקה השקעה מסוימת באופן אבסולוטי, ואילו תשואה ריאלית היא הרווח הנ"ל בניכוי עליית מדד המחירים לצרכן או ביחס למטבע חוץ ספציפי.

בטא ושארפ

בטא הוא מדד שמטרתו לבחון עד כמה מניה מסוימת מסוכנת: בטא של יותר מ- 1 פירושו מנייה אגרסיבית (כזו שתעלה או תרד בשיעור גדול יותר מזה של השוק הרלוונטי כולו), ואילו בטא של פחות מ- 1 מצביע על מנייה דפנסיבית, שהתנודתיות שלה קטנה ביחס לשוק.

שארפ הוא מדד הבוחן ביצועי קרנות נאמנות, באמצעות בדיקת היחס בין התשואה לסיכון. ככל שהתשואה פר יחידת סיכון גבוהה יותר, כך הקרן מנוהלת טוב יותר ומהווה השקעה אטרקטיבית יותר.

מסחר אוטומטי

פקודות מכירה או קנייה הנשלחות באופן אוטומטי על ידי מחשב, ללא התערבות בזמן אמת של סוחר.

מכפיל רווח/ מכפיל הון

מכפיל רווח מחושב על פי היחס בין שווי השוק של חברה מסוימת לבין הרווח הנקי שלה. זהו פקטור חשוב כשרוצים לבחון כדאיות השקעה באותה חברה. מכפיל הון, לעומת זאת, הוא היחס בין שווי שוק של חברה מסוימת לבין רמת ההון העצמי שיש ברשותה. זהו פקטור רלוונטי בעיקר כשרוצים לבחון כדאיות השקעה במניות בנקים, כשמכפיל נמוך מ- 0.5 מצביע, בדרך כלל, על הזדמנות טובה לקנייה.

שוורים/ דובים

שוק של שוורים הוא כזה שמחירי המניות בו לא מפסיקים לעלות. שוק של דובים הוא הכינוי של שוק שהמניות בו יורדות. לימודי שוק ההון מציעים אסטרטגיות משוכללות להפקת המיטב משני סוגי השווקים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן