לימודים בישראל

לימודי שמאות מקרקעין

הפריחה חסרת התקדים המאפיינת את שוק הנדל"ן בשנים האחרונות הביאה לביקוש נרחב לאנשי מקצוע בתחומים הקשורים לנדל"ן וביניהם שמאי מקרקעין. בהתאם גדל הביקוש ללימודי המקצוע, וגם ההיצע, כשחשוב לציין שאמנם ישנם רק לימודי שמאות מקרקעין ללא תואר (אלא במתכונת של לימודי תעודה) אולם על מנת להפוך לשמאי מקרקעין מוסמך יש להיות בעלי תואר ראשון.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי שמאות מקרקעין בישראל

בעבר הצטרפו מדי שנה לשורות שמאי המקרקעין אנשי מקצוע ספורים בלבד, לא יותר מ- 10 שמאים בשנה, אולם בעשור האחרון, לנוכח פריחתו חסרת התקדים של שוק הנדל"ן, גם מקצוע שמאות המקרקעין החל ליהנות מפופולאריות גואה, וכך למשל בקיץ 2013 ניגשו למבחן "מבוא לתורת השמאות" (אחד המבחנים הסופיים שעורך משרד המשפטים בישראל כחלק מהדרישות בדרך למתן רישיון עיסוק בתחום) קרוב ל- 120 איש ואישה.

הביקוש הער למקצוע, שמהותו הערכת השווי של נכסים שונים (בתים, דירות, קרקעות, נדלן מסחרי וכו'), ואשר על מנת לעסוק בו יש להיות רשום בפנקס שמאי המקרקעין המנוהל על ידי מועצת שמאי המקרקעין (שהיא יחידה במשרד המשפטים), הביא באופן טבעי לפתיחתם של מסלולי לימוד רבים.

למי זה מתאים?

תחום זה יכול להתאים במיוחד לכל מי שמתעניין בעסקאות נדל"ן ומחפש אפשרות למקצוע רווחי ומתגמל שכן הדרישה לשמאי מקרקעין נחשבת גבוהה ונדרשת עבור כל עסקת נדל"ן המתבצעת בישראל.

תנאי קבלה

החל מראשית המאה הנוכחית, ובעקבות כניסתו לתוקף של חוק שמאי המקרקעין התשס"א 2001, כל מי שרוצה לעסוק במקצוע חייב להיות אקדמאי. דרישה זו, שנולדה מתוך הפיכתו של המקצוע למורכב מאוד ומחייב בקיאות במגוון תחומים, מהווה למעשה את תנאי הקבלה העיקרי ללימודי השמאות במוסדות השונים המציעים אותם.

ברוב המקרים מתקבלים גם סטודנטים שעדיין נמצאים במהלך לימודי התואר הראשון, ובאופן עקרוני ניתן להשלים את לימודי שמאות המקרקעין גם בטרם הושלמו כל החובות האקדמיים במסגרת התואר, אולם חשוב להדגיש כי לא ניתן להתחיל סטאז' בטרם מציגים את התעודה המעידה על השלמת התואר הראשון.

תוכנית הלימודים בתחום שמאות המקרקעין

לימודי שמאות מקרקעין ללא תואר כוללים נושאים כגון לוחות שומה, מיפוי ומדידה, יסודות התכנון והבנייה, כלכלה (מיקרו ומאקרו), חוקים רלוונטיים, הנדסה אזרחית ועוד. בחלק מהמקרים כוללים הלימודים גם ידע מתחום הנדל"ן, שאמנם לא בהכרח שייך ישירות לשמאות אולם באופן טבעי הוא רלוונטי למדי וכדאי ששמאי מקרקעין מוסמכים יהיו מצוידים בו. כך, למשל, יכולים הלימודים לכלול סוגיות בתיווך נדל"ן, דיני מיסים (בתחום המקרקעין) ונושאים אחרים בתחום רב פנים זה.

שמאות מקרקעין היא כאמור עיסוק המחייב בקיאות במגוון נושאים, ובהתאם ממתינים לשואפים להתמקצע בתחום של שמאות מקרקעין לימודים מגוונים מאוד.
בין השאר רוכשים הסטודנטים כלים רלוונטיים מתוך לימודי הנדסה אזרחית והנדסת בניין, סטטיסטיקה, תכנון עירוני, מיפוי ומדידה, כלכלה, חשבונאות וכן ידע מתוך לימודי משפטים ובפרט בכל הקשור לדיני מקרקעין.

לאחר השלמת הלימודים, על הבוגרים לעבור 11 בחינות מוקדמות (וביניהן "יסודות מדידה ומיפוי", "יסודות הכלכלה – כלכלה עירונית", "סטטיסטיקה", "יסודות החשבונאות וניתוח דוחות כספיים" ו"יסודות המימון ושימושם בשומת מקרקעין") ועוד 3 בחינות המוגדרות כסופיות: מבוא לתורת השמאות, גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין ויישומים בשומת מקרקעין.

אל הבחינה האחרונה ניתן לגשת רק לאחר סיום תקופת ההתמחות – שנה בהיקף של משרה מלאה (44 שעות בשבוע) או שנתיים בהיקף של חצי משרה.

בחלק מהמקרים פטורים תלמידי לימודי שמאות מקרקעין ללא תואר מחלק מהבחינות וזאת על סמך לימודים אקדמיים שהשלימו (כאמור על מנת להפוך לשמאי מקרקעין מוסמך יש להיות בוגרי תואר ראשון).

משך זמן הלימודים

תוכניות הלימוד המוצעות במוסדות השונים נפרשות על פני שנתיים עד שלוש, וכך למשל בטכניון מדובר ב- 3 שנים ואילו באוניברסיטת אריאל – כשנתיים.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי הלימודים יכולים לעבוד במגזר הפרטי או הציבורי בתור שמאי מקרקעין, הן כשכירים והן בתור עצמאים בתחום. על פי רוב, אפשרויות התעסוקה בתחום כוללות פוטנציאל להכנסה גבוהה ביותר.

מסלולי לימודים

עבור המבקשים להתמקצע בשמאות מקרקעין לימודים מעמיקים הם רק החלק הראשון בדרך לעיסוק המתגמל, שכן בנוסף עליהם לעבור שורת מבחנים וגם תקופת סטאז'. לפניכם דוגמאות למספר מסלולים אפשריים:

 • לימודי שמאות מקרקעין ללא תואר בטכניון – אחד ממוסדות הלימוד המציע לימודי שמאות מקרקעין, כאמור ללא תואר אלא במתכונת של לימודי תעודה, הוא הטכניון וליתר דיוק היחידה ללימודי המשך ולימודי חוץ. אל הלימודים מתקבלים בעלי תואר ראשון או סטודנטים הנמצאים בשנה השנייה או השלישית של לימודי תואר זה. משך הלימודים 3 שנים, במתכונת של 3 מפגשים שבועיים בשעות אחה"צ. ניתן ללמוד בקמפוסים השונים של היחידה ללימודי המשך (בחיפה, תל אביב וירושלים) אם כי לא בכל מועד נפתחים מסלולים בכל 3 הערים.
 • לימודים במכללה למנהל – במכללה למנהל לימודי שמאות המקרקעין מוצעים במסלול מקוצר הנמשך 3 שנים כולל הסטאז' ההכרחי. הלימודים מוצעים רק למי שכבר יש באמתחתו תואר ראשון. אופציה נוספת המוצעת על ידי מכללה זו היא שילוב בין תואר ראשון B.A (באוניברסיטה הפתוחה) לבין לימודי שמאות מקרקעין ללא תואר במכללה עצמה. מסלול זה אורך 4 שנים.
 • היחידה ללימודי חוץ של המכללה האקדמית אשקלון – היחידה פועלת בתחומי קמפוס המכללה ומציעה לימודי שמאות הן לבוגרי תואר ראשון, הן לסטודנטים הנמצאים בעיצומם של לימודים לקראת תואר זה והן למועמדים המבקשים לשלב לימודי תואר ראשון עם לימודי התעודה בשמאות מקרקעין. משך הלימודים הינו 5 סמסטרים במתכונת של 2 מפגשים בשבוע (בשעות אחה"צ והערב). אלה שאינם פטורים מלימודי הכלכלה והחשבונאות ילמדו גם בימי שישי בבוקר, אולם בכל מקרה ניתן לבנות תוכנית לימודים מודולארית בהתאם להעדפות כל סטודנט.
 • אוניברסיטת אריאל – גם באוניברסיטת אריאל ניתן לבחור בין לימודי שמאות מקרקעין למי שכבר השלימו תואר ראשון לבין לימודי שמאות משולבים בלימודי תואר שכזה. לבוחרים באופציה השנייה מומלץ לשלב את לימודי השמאות עם תואר ראשון במשפטים, בהנדסת בניין, בהנדסת תעשייה וניהול, בכלכלה ומנהל עסקים או בגיאוגרפיה. הלימודים נמשכים כשנתיים.

מוסדות לימוד מובילים לשמאות מקרקעין

לימודי שמאות מקרקעין אפשריים במסגרת היחידה ללימודי חוץ של הטכניון (המפעילה שלוחות בטכניון עצמו, במתחם שרונה בתל אביב ובמכללה האקדמית להנדסה ע"ש עזריאלי בירושלים), במסגרת היחידה ללימודי חוץ של המרכז האקדמי כרמל, במסגרת היחידה ללימודי חוץ של המכללה האקדמית אשקלון, במסגרת המכון ללימודי המשך של המסלול האקדמי המכללה למנהל, במכללה המשותפת (שלה סניפים בנצרת, חדרה, חיפה, סכנין ונתניה), וביחידת לימודי שמאות מקרקעין של אוניברסיטת אריאל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן