לימודים בישראל

לימודי שמאות רכב

מחפים מידע אודות לימודי שמאות רכב? הגעתם למקום הנכון! במדריך המלא שלפניכם תוכלו למצוא את כל הפרטים המקיפים אודות תחום הלימודים שטומן בחובו פוטנציאל גבוה לקריירה רווחית ואטרקטיבית.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

מהי שמאות רכב?

שמאות רכב היא תחום עבודה מבוקש אשר מספק פרנסה יציבה ובטוחה וניתן להגיע בו להכנסות גבוהות. שמאי רכב הוא איש מקצוע אשר עוסק בשומות לכלי רכב. עיקר עבודתו מתמקדת בהערכת עלות נזק ותיקון של רכב שנפגע בתאונה. השמאי קובע מהי ירידת הערך של הרכב כתוצאה מתאונת דרכים, וכן את עלות תיקון הנזקים שנגרמו בעטייה חוות הדעת המקצועית והאובייקטיבית שלו משמשת את חברת הביטוח בבואה לפצות מבוטחים במקרה של תאונה. בנוסף, שמאי רכב מוסמך לקבוע את מחיר השוק של רכבים משומשים.

לימודי שמאות רכב בישראל

שמאי רכב הם אנשי מקצוע מבוקשים למדי בישראל – שכן מספרם של כלי הרכב השונים הנעים בכבישי הארץ הולך וגדל משנה לשנה, ובאופן טבעי שירותיו של שמאי האמון על קביעת ערכו של רכב כזה או אחר או בחינת מידת ירידת ערך לאחר תאונה (לצרכי ביטוח כמו גם כדי לקבוע האם כדאי להשקיע בתיקון) הופכים לנחוצים יותר ויותר.

על מנת לעסוק בשמאות רכב במדינת ישראל, חובה על פי החוק (שנחקק בשנת 1982) לקבל רישיון מתאים, אותו מנפיק משרד התחבורה, כשבאופן טבעי הבסיס לקבלת הרישיון הוא מעבר הכשרה מסודרת בתחום. ישנם לא מעט מוסדות לימוד בישראל המכשירים שמאי רכב (במתכונת של לימודי תעודה) וכמובן שכשמתלבטים אם לפנות למסלול זה, תנאי הקבלה עליהם ניתן לקרוא בהמשך, הם פקטור משמעותי בהחלטה.

למי זה מתאים?

תחום שמאות הרכב מתאים למגוון רחב מאוד של אנשים, גם כאלה אשר אינם קשורים ישירות לעולם הרכבים. אם הנכם מתעניינים בשמאות, עולם העסקים בתחום הרכב, רוצים להבין יותר בכלי תחבורה והערכת שוויים – שמאות רכב עשויה להתאים לכם במיוחד.

תנאי קבלה

כל המקומות המציעים לימודי שמאות רכב כוללים תנאי קבלה בסיסי והוא 12 שנות לימוד, כך שמי שלא סיים את התיכון לא יוכל להפוך לשמאי רכב. בנוסף ל-12 שנות הלימוד נדרשת גם תעודה מקצועית: מכונאות רכב סוג 2 או פחחות רכב סוג 3.

תנאי בסיסי אחר הוא הגיל – רק בני 23 ומעלה מתקבלים ללימודי שמאות הרכב. אם אתם צעירים יותר, התאזרו בסבלנות. עוד תנאי קבלה בדרך להפוך לשמאי רכב מוסמך הוא רישיון נהיגה עם דרגה 02 לפחות, כך שקודם כל צריך לעבור תיאוריה וטסט ורק לאחר מכן לחפש לימודים בתחום שמאות הרכב.

תנאי הקבלה הבסיסי האחרון הוא אישור מטעם משטרת ישראל על היעדר רישום פלילי, שכן מדובר בעיסוק המחייב יושרה גבוהה במיוחד ואמינות מוחלטת.

ישנם קורסים מקוצרים לשמאות רכב, אשר מיועדים לקציני בטיחות, בעלי הסמכה לניהול מוסך, טכנאי רכב,הנדסאי רכב ומהנדסי רכב, ותנאי הקבלה אליהם כוללים, לצד תנאי הקבלה שפירטנו מעלה, גם תעודה רשמית של אחד ממקצועות אלה.

תוכנית הלימודים בתחום שמאות הרכב

לימודי שמאות רכב הינם לימודי תעודה הכוללים הכשרה תיאורטית לצד הכשרה מעשית אשר מתבצעת במסגרת פרוייקט גמר. בין נושאי הלימודים הכלולים בקורס: מתמטיקה, שרטוט , יסודות הכלכלה, לימודי אנגלית טכנית, דיני תעבורה , פסיכולוגיה, צו שמאים. יסודות בניהול משרד שמאים , שימוש בשנתוני יצרן , ביטוח רכב וירידת ערך, חקירת תאונות , יחסי אנוש , עריכת דוח טכני, צמיגים, חשמל ואלקטרוניקה, צבעות לרכב, תורת המקצוע, שריפות רכב,מיגון רכב צילום, חקירת תאונות דרכים, דיני תעבורה, פרקים במכונאות רכב ומרכב, פסיכולוגיה ארגונית, , ביקור במשרד שמאים,התנסות מעשית במוסך ועוד.

משך זמן הלימודים

לימודי שמאות רכב אורכים חמש מאות שעות לימוד, ומתפרשים לרוב על פני שנת לימודים אחת הכוללת שני מפגשים לימודים שבועיים. הקורס המקוצר לשמאות רכב אשר מיועד ל לקציני בטיחות בעלי הסמכה לניהול מוסך, טכנאי רכב,הנדסאי רכב ומהנדסי רכב אורך בין 252 ל 354 שעות לימוד, בהתאם למקצוע של הלומדים ובהתאם לפטורים שהם זכאים להם. בוגרי הקורס שעמדו בכל דרישותיו, זכאים לתעודת גמר קורס שמאות רכב מטעם בית הספר בו למדו.

בכדי לקבל תעודת שמאי על בוגר הקורס למלא "טופס בקשה לרישום ולקבלת תעודת שמאי רכב" ולעבור התמחות אצל שמאי רכב מוסמך ע"י משרד התחבורה בהיקף של 30 שעות שבועיות, לפחות, במשך שנה. לאחר תקופת ההתמחות והמלצת השמאי המאמן, יכול בוגר הקורס וההתמחות לגשת לבחינות מטעם משרד התחבורה.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי לימודי שמאות רכב אשר עמדו בכל הדרישות וקיבלו תעודת גמר קרוס שמאות רכב, עברו התמחות בהתאם לנהלי משרד התחבורה ועברו את מבחן משרד התחבורה בהצלחה, יכולים להשתלב בעבודה במשרדים העוסקים בשמאות רכב או לעבוד כשמאי רכב עצמאיים או יועצי רכב עצמאיים.

מסלולי לימודים

מסלולי הלימודים בתחום זה כוללים כאמור קורסים מקצועיים במסגרת לימודי תעודה בשמאות רכב. על מנת להתרשם לעומק ממגוון המסלולים מומלץ להשאיר טפסים בטופס באתר ולקבל ייעוץ אישי ללא עלות מנציגי הלימודים, אשר יספקו לכם את המידע הרלוונטי ישירות ממוסדות הלימוד המבוקשים.

מוסדות לימוד מובילים לשמאות רכב

האפשרויות הבולטות ללימודים בתחום שמאות רכב הן מכללת עתיד שמציעה שלוחות בפריסה ארצית, מכללת מקס פיין השייכת לרשת עמל הישגים ונמצאת בדרך בגין בת"א, המרכז להשתלמויות רופין ומכללת המסלול הנכון (השוכנת בקרית מטלון שבפתח תקווה). מומלץ להסתייע בייעוץ לימודים על מנת לבחור את האופציה האופטימלית עבורכם.

לרשימת כל מוסדות הלימוד בתחום

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן