לימודים בישראל

לימודי שפות

"אילו דיברנו בשפה אחרת", טען הפילוסוף הנודע לודוויג ויטגנשטיין בתחילת המאה ה-20, "היינו חשים כי העולם קצת שונה" – ואין ספק כי משפט מרתק זה ראוי למחשבה מעמיקה גם בימינו, ובפרט לנוכח התקצרות המרחקים בין מדינה למדינה והסרת עוד ועוד חומות בין בני אדם הדוברים שפות שונות. בהתאם, לימודי שפות אקדמיים הם חוויה רבת עניין וערך.

חשוב להדגיש כי אין בנמצא מסלול המוביל אל "תואר ראשון בשפות" וכי זהו למעשה שם כולל לשורת מסלולי לימודים באוניברסיטאות השונות, שהמכנה המשותף להן הוא רכישת ידע נרחב לגבי שפה ספציפית – לא רק לימוד קריאה, כתיבה ודיבור באותה שפה אלא גם ובעיקר התעמקות בהיסטוריה שלה, בתרבות שנוצרה בשפה זו וכמובן בספרות שלה.

לימודי שפות לתואר ראשון

מספרן של השפות הטבעיות, כלומר שפות המדוברות על ידי בני אדם ואשר ניתנות לרכישה גם ללא הדרכה פורמלית אלא על סמך היחשפות להן בלבד, הוא כ-6,000 עד 7,000. על פי ההערכות של חוקרים התחום שפות טבעיות החלו להתפתח במהלך תקופת האבן, אם כי בהיעדר עדויות (שהרי ראשית היווצרות הכתב היא רק לפני כ-5,000 שנה) אין דרך לדעת בוודאות מתי החל המין האנושי לפתח שפה.

כך או אחרת, כמחצית מהשפות אשר קיימות כיום בעולם נמצאות בסכנת הכחדה, ואילו השפות בעלות התפוצה הרחבה ביותר הן סינית מנדרין, אנגלית, הינדי, ספרדית, רוסית וערבית. אלו הן גם האופציות היותר נפוצות כשמחפשים תואר ראשון בשפות, וזאת לצד הגרמנית והצרפתית שזוכות אף הן לפופולריות בארץ מטעמים שונים.

לימודי תואר ראשון בגרמנית

האוניברסיטה העברית בירושלים מציעה שני מסלולים לקראת תואר ראשון בגרמנית – האחד מיועד למי שכבר שולט בשפה זו ברמה סבירה ומעלה, והשני למי שאינו דובר כלל גרמנית.

תוכנית הלימודים כוללת את הספרות והתרבות הגרמניות החל מתקופת ההשכלה ועד ימינו אנו, עם דגש על ההתמודדות שלהן עם השבר התרבותית בתום מלחמת העולם השנייה ועל יחסי הגומלין בין גרמניה ליהדות.

כמו כן ניתן לקבל במסגרת לימודים אלה מלגות לקורסי קיץ במדינות דוברות גרמנית על מנת להעמיק את שליטתם בשפה וליהנות מחוויה מעשירה.

האוניברסיטה העברית מציעה גם לימודי תואר שני בגרמנית.

לימודי תואר ראשון בספרדית

החוג ללימודים ספרדיים ולטינו אמריקניים מציע תכנית לימודים מרתקת נוספת של האוניברסיטה העברית עוסקת בשפה הספרדית ובמדינות דוברות הספרדית – ספרד, פורטוגל ומדינות אמריקה הלטינית.

ניתן לבחור בין דגש ספרותי, דגש היסטורי ודגש אתנו-היסטורי, כשבכל מקרה לימודי תואר ראשון זה מקנים גם שליטה אבסולוטית בשפה הספרדית, ברמה המאפשרת ניתוח יצירות שונות במגוון היבטים.

לימודי מזרח אסיה של אוניברסיטת תל אביב

דוגמה נוספת ללימודי תואר ראשון בשפות מציע החוג ללימודי מזרח אסיה של אוניברסיטת תל אביב: תכנית הלימודים מספקת תמונה מקיפה, מפורטת ומרתקת של שלוש ציביליזציות מפוארות – סין, הודו ויפן – ובין השאר כוללת קורסים, הן למתחילים והן למתקדמים, בסינית (מנדרינית קלאסית ומודרנית), יפנית, הינדי וסנסקריט.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי לימודי שפות

חלק מהסטודנטים במסלולים השונים לתואר ראשון בשפה כזו או אחרת לומדים במתכונת דו חוגית, ובמקרים אלה לימודי השפה מהווים בעיקר העשרה חשובה, ופותחים בפני הבוגרים דלתות נוספות בשוק התעסוקה בתחום הלימודים השני – ובין השאר מקלים עליהם להשתלב בתפקידים ומשרות מחוץ לגבולות מדינת ישראל והשפה העברית.

עבור מי שלומד במתכונת חד חוגית אפשרויות התעסוקה הן בתחום ההוראה (של אותה שפה, כמובן, ובתנאי שיש להם תעודת הוראה או שהם מתעתדים ללמוד לקראת תעודה זו), בתחום התרגום, בתחום הבלשנות, במחקר וגם במשרדים ממשלתיים שונים (למשל המשרד לקליטת עלייה או משרד החוץ).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן