לימודים בישראל

לימודי תעודה

לימודי תעודה ומקצועלימודי תעודה הם דרך מקובלת מאוד בימינו להגיע למקצועות מבוקשים. בין אם מדובר בתחומים שאין בהם הצדקה ללימודים אקדמיים, בין אם מדובר במי שתנאי הקבלה בדרך לתואר ראשון גבוהים מדי עבורו ובין אם במי שמעדיף לימודים ממוקדים קצרי טווח במקום 3-4 שנות לימודים מרחיבי אופקים אך גם תובעניים מאוד – לימודי תעודה הם היתרון.

בעבר נהגנו לומר שאי אפשר להצליח בלי תואר, וגם בימינו תואר ראשון עשוי לפתוח דלתות רבות, וכמובן שללימודים אקדמיים ישנם לא מעט יתרונות נוספים – אולם גם "רק" לימודי תעודה ומקצוע יכולים להוביל אתכם לקריירה מרשימה, ובמהירות רבה הרבה יותר.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

לימודי תעודה ומקצוע בישראל

מרבית ממסלולי לימודי תעודה בישראל מקנים תואר אקדמי זוטר ממוסד להשכלה גבוהה בו הסטודנט לומד, במסלול שלא מזכה תואר ראשון. בסוף הלימודים מתקבלת תעודת השכלה על תיכונית. מכללות רבות מציעות מסלולי לימוד שמקיימים קשר עם מוסדות לימודים אקדמאים בארץ וגם בחו"ל. כדאי לברר האם המוסד האלטרנטיבי בו החלטתם ללמוד מפוקח על ידי המוסד להשכלה גבוהה בארץ ואם כן ייתכן שלימודי התעודה שלכם יזכו להכרה כלשהי מבחינה אקדמית אך לא כתחליף שווה ערך לתואר ראשון.

לימודי תעודה מאפשרים גם לימודי המשך, המיועדים לבוגרי תואר ראשון ונמשכים לרוב שנתיים, ומאפשרים להתמקצע בתחומים שונים מבלי לעמוד בכל הדרישות שמציבים לימודים בישראל לתואר שני.

היתרונות של לימודי תעודה

את היתרון העיקרי של לימודי תעודה ומקצוע קל לזהות מיד: בעוד הדרך לתואר ראשון ארוכה ומפותלת ודורשת מכם להשקיע שלוש ולפעמים גם ארבע שנים, לימודי מקצוע (כך נקראים לעתים לימודי התעודה) נמשכים בדרך כלל מספר חודשים בלבד ובכל מקרה הם קצרים יותר ביחס ללימודים אקדמיים.

יתרון נוסף של לימודי מקצוע ותעודה הוא היותם ממוקדים מאוד. לימודי תואר ראשון בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, למשל, כוללים גם חטיבה מורחבת או שתי חטיבות בתחומים אחרים, והגם שמדובר בקורסים שללא ספק מעשירים את הנפש, הרי שבימינו ישנן לא מעט דרכים אחרות לצבור ידע מעניין. מי שפונה לייעוץ לימודים ונרשם ללימודים לא אקדמיים שמטרתם רכישת מקצוע (ובסופם קבלת תעודה מקצועית) פטור מהחובה ללמוד דברים נוספים ויכול כמובן לנצל את הזמן הפנוי להרחבת אופקים בהתאם לתחומי העניין שלו.

היתרון השלישי של המסלול המהיר והיעיל לקריירה הוא תנאי הקבלה, שברוב רובם של המקרים קלים יותר ביחס למסלולי הלימוד האקדמיים באוניברסיטאות ובמכללות (אם כי באופן טבעי ישנם קורסים עבורם נדרשת הצגת תיק עבודות, או שישנו רף ספציפי אחר).

תנאי קבלה ללימודי תעודה

לימודי תעודה בישראל הינם מגוונים ותנאי הקבלה יהיו תלויים במספר גורמים כגון: תחום הלימודים, מוסדות הלימודים – במוסדות לימוד מסוימים קיימים תנאי קבלה בסיסיים להרשמה למוסד – חשוב לוודא עמידה בתנאים מוסג זה בטרם קבלת החלטה, ועוד. בחלק מהמקרים לא יידרש ידע קודם כלל, ובמקרים אחרים יידרשו 12 שנות לימוד או סף בגרות מסוים, ידע או ניסיון קודם בתחום ספציפי, המלצות או ראיון אישי ועוד.

מסלולי לימוד לתעודה

קיים היצע גדול של מסלולים, מקצועות ותחומי לימודים במסגרת לימודי תעודה במוסדות השונים. חלקם נלמדים במסגרת קורסים קצרים וחלקם נמשכים על פני מספר שנים. כך או אחרת, בתום הלימודים מתקבלת תעודה מקצועית המאפשרת לעסוק בתחום שנלמד באופן מקצועי.

לימודי תעודה ברפואה משלימה

לימודי תעודה בארץ בתחום הרפואה המשלימה יעניקו לכם יותר מהכשרה מקצועית. היות והגישה הפילוסופית של הרפואה האלטרנטיבית היא הרוח של החשיבה ההוליסטית, התלמידים שבאים ללמוד את אחד ממקצועות הריפוי הרבים, יזכו לריפוי בעצמם. שכן ההתייחסות למטופל היא כאל כלי המתעל דרכו אנרגיה מרפאת. בין אם מדובר בפסיכותרפיה הוליסטית, בה נעשה שימוש בשיחות ובדמיון מודרך ובין אם מדובר בטיפול הוליסטי באמצעות פרחי באך, הנושאים תדר אנרגטי מיוחד לכל בעיה.

ההנחה היא שעל המטפלת האלטרנטיבית להיות נקייה ובריאה בעצמה ולכן כל ההשקעה בתהליך הלימוד הוא מעבר לידע, אלא גם בתהליך המועבר. לימודי תעודה בטיפול אלטרנטיבי יעניקו לכם אסמכתא לעבוד בקופות חולים ואף לפתוח קליניקה פרטית משלכם. הלומדים רפואה סינית לעיתים אף ימצאו את שילובם בבתי חולים כגון הדסה עין כרם.

גם מבחינת מסלולי הלימוד האפשרויות מגוונות: שיאצו, דיקור סיני, טווינא, הומיאופתיה, נטורופתיה, מיינפולנס, אירידיולוגיה, ארומתרפיה ועוד ועוד – כשבנוסף ניתן לבחור בין קורסים של מספר חודשים למסלולים מקיפים של 3 ו- 4 שנים.

לימודי תעודה בתחום העיצוב

יש מוסדות לימוד לאמנות המציעים לימודי תעודה בארץ ישראל, בהם ניתן ללמוד גם בתוכניות ללימודי אמנות, עיצוב פנים, עיצוב גרפי, תקשורת חזותית ועוד. מכללת בית ברל, למשל, מציעה במסגרת המדרשה לאמנות, מסלולים של לימודי תעודה באמנות, הכשרת מדריכים לאמנות וגם בטיפול באמנויות. תוכנית הלימודים כוללת שיעורים פרונטליים בתחומים עיוניים וסדנאות המאפשרות התנסות במגוון תחומי האומנות הפלסטית, וכן בחירה של תחום התמחות ספציפי.

כמו כן, מרבית בתי הספר הגבוהים לאמנות בארץ מציעים לימודי קורסי תעודה במגוון תחומים, החל בקורסים סמסטריאלים וכלה בקורסים דו שנתיים. במהלך קורסים אלה ניתן להכיר ולהתמחות בנושאים שונים דוגמת עיצוב גרפי, צילום, עיצוב תכשיטים, עיצוב אופנה ועיצוב פנים. לקבלת מידע נוסף קראו את המדריכים הבאים:

לימודי תעודה בתחום הטיפולי

מוסדות אקדמיים המציעים לימודי תעודה בישראל, מציעים מסלולי לימודים רבים בתחום הטיפולי. רבים ממסלולים אלה הם לימודי המשך המיועדים למי שמחזיקים תואר ראשון במקצוע טיפולי דוגמת פסיכולוגיה, חינוך או עבודה סוציאלית. מבין שפע המסלולים המוצעים ללימודי המשך טיפוליים, לאחרונה זוכים לפופולריות לימודי הידרותרפיה, הכשרת מטפלים באמצעות רכיבה על סוסים, אמנות פלסטית, תנועה ועוד. עוד מידע על קורסי תעודה בישראל תוכלו למצוא ברחבי הרשת.

לימודי תעודה בתחום המחשבים

דוגמה טובה לכך שהתשובה לשאלה "מה זה לימודי תעודה ולמה צריך אותם" היא רחבה למדי ניתן למצוא בתחום המחשבים: אמנם ישנם שלל מסלולים המובילים לתואר ראשון (או יותר, כמובן) במדעי המחשב, הנדסת תוכנה וכו', אולם על מנת להיות מנהל רשתות איכותי, בונה אתרים מבוקש או בודק תוכנה מיומן אין צורך בשנות לימוד רבות וארוכות הכוללות המון מתמטיקה, פיזיקה וכו' – בהחלט ניתן "להסתפק" בקורס המועבר על ידי בעלי ניסיון בתחום ואשר מקנה את רזי המקצוע.

בין המוסדות הבולטים בתחום ניתן לציין את ג'ון ברייס ואת HackerU ובין הקורסים הפופולריים: קידום אתרים, Webmasters, מאפייני חווית משתמש, פיתוח אפליקציות, ניהול רשתות תקשורת, בניית אתרים, ניהול שרתי לינוקס ועוד.

לימודי הנהלת חשבונות לתעודה

מקצוע מבוקש נוסף הוא מנהלי חשבונות – בין אם מתחילים (סוג 1 או סוג 2) ובין אם מתקדמים (בוגרי קורס הנהלת חשבונות סוג 3). כמובן שגם אנשי מקצוע אחרים בתחום, דוגמת יועצי מס וחשבי שכר זוכים לביקוש רב לשירותיהם, ובהתאם גם לימודים אלה הם אופציה מבוקשת.

לנוכח הביקוש הרב, ישנם מוסדות לימוד רבים בצפון המציעים לימודים אלה. ביניהם ניתן לציין את אקדמון – המכללה להכשרה מקצועית, המכללה למנהל, המכללה האקדמית תל חי, דיפלומה (בית ספר ללימודי תעודה והסמכה של האוניברסיטה הפתוחה), מכללות אורט, מכללת נצרת עילית יזרעאל (שמציעה גם קורסים רבים נוספים וביניהם הכשרת מלווי קבוצות לחו"ל, חוקרים פרטיים וחשמלאים), "מפנה – הקריה להשכלה והדרכה", המכללה האקדמית כנרת, מכללת ארז השוכנת בישוב שלומי ושמאז הקמתה לפני 30 שנה הכשירה למעלה מ- 10,000 בוגרים (בתחומים שונים ולא רק הנהלת חשבונות), ועוד.

לימודי תעודה בתחומים נוספים

אוניברסיטת חיפה (במסגרת היחידה ללימודי חוץ) מציעה לימודי תעודה בעריכת לשון, יזמות עסקית, הפקת אירועים, שמאות מקרקעין ועוד, ואילו במכללת תל חי תוכלו ללמוד בקורס "גידול זית וייצור שמן זית", בקורס אימון אישי עם התמחות בקשיי קשב וריכוז, בקורסי הנהלת חשבונות סוגים 1+2 ועוד.

באורט קריירה, למשל, אחד ממוסדות הלימוד המובילים בתחום, ישנן 3 מחלקות – עיצוב, ניהול וטכנולוגיה – ובהן ניתן ללמוד מקצועות כמו הנהלת חשבונות, עיצוב גרפי, צורפות, בניית אתרים, עיצוב אירועים, ניהול רכש ומלאי, שזירת פרחים ועוד, וכן לזכות בתעודות מבוקשות דוגמת טכנאי שיניים, חשב שכר, חשמלאי מוסמך, טכנאי מעליות ועוד.

אופציות בולטות אחרות הן לימודי תסריטאות (המתקיימים ב"חשיפה", בית הספר לאומנויות התקשורת, הטלוויזיה והמולטימדיה המשויך ללימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה; בבית ברל; ב"קמרה אובסקורה"; בבית הספר לתסריטאות ועוד), לימודי עיצוב פנים, לימודי אנימציה ותלת מימד ובאופן כללי לימודים בתחומים שנדרשת עבורם יצירתיות.

תחום נוסף שבו קיימים לימודים לקראת תעודה הם הדרך הנכונה להתמקצע ולהשיק קריירה מוצלחת הוא התיירות: באמצעות קורסים מתאימים תוכלו להפוך לסוכני נסיעות למשל, או למדריכי טיולים (בארץ ובחו"ל) וכן להגיע למגוון משרות ניהוליות בבתי מלון.

מוסדות לימוד מובילים ללימודי תעודה

לימודי תעודה מוצעים במגוון רחב של מכללות ואוניברסיטאות בכל רחבי הארץ. על העובדה שלימודי תעודה הפכו רווחים במיוחד יעידו גם האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות, שמציעות אף הן מבחר רחב של לימודים שלא לתואר ראשון.

על מנת לבחור מבין שלל האפשרויות תוכלו להיעזר בייעוץ לימודים, כשכמובן ההחלטה הסופית היא שלכם על סמך פרמטרים כמו המיקום הגיאוגרפי של מוסד הלימודים, המוניטין שלו ועלות הלימודים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן