לימודים בישראל

לימודי תעודה בחשבונאות

לימודי חשבונאות מתאפשרים גם כמסלול לתעודה ולא לתואר. מסגרות שונות מכשירות את הלומדים בהן להתמחויות צרות יותר בתפקידים נדרשים מתחום ראיית החשבון והחשבונאות, ביניהם: מנהלי חשבונות (מסוג 1, 2 או 3), מומחים בתפעול מערכות חישוב, יועצי מס, יועצי השקעות ומנהלי תיקי השקעות.

קורסים ממוקדים, שבסופם מוענקת תעודה, מאפשרים להשיג מקצוע ביד בפרק זמן קצר יחסית בהשוואה ללימודים לתואר, אך בוגרי לימודי תעודה בחשבונאות עובדים בדרך כלל בכפיפות לבוגרי תארים אקדמיים בראיית חשבון. חלק מהקורסים מקנים שעות אקדמיות, למשל קורס ניהול פיננסים, והם מתאימים לבעלי מקצוע שונים שכבר משולבים בשוק העבודה ומעוניינים להרחיב את הכלים שברשותם בניהול עסקיהם או לפנות לתחומים חדשים. ישנם בוגרי לימודי תעודה שממשיכים אחרי תקופת עבודה למסלול מלא ועשיר יותר של לימודי ראיית חשבון לתואר.

כשמדברים על לימודי חשבונאות לתעודה הכוונה היא ברוב המקרים לקורסי הנהלת חשבונות (סוג 1, סוג 2 או סוג 3), אם כי ישנם קורסים נוספים הנכללים תחת הגדרה זו ובהם קורס חשבי שכר, קורס חשבי שכר בכירים, קורס יועצי מס וקורס חשבונאי מדופלם. אופציה נוספת היא לימודי תעודה בחשבונאות לבעלי תואר ראשון המעוניינים בהסבה מקצועית. מסלול ייחודי זה מוצע על ידי אוניברסיטת בר אילן.

סוגי קורסים בחשבונאות

האופציה הפופולרית ביותר של לימודי תעודה בחשבונאות, היא קורס הנהלת חשבונות, אשר נלמד במסגרת שלוש רמות שונות:

בדרך כלל נהוג ללמוד את שני השלבים הראשונים יחד(סוג 1+2) בהיקף של כ- 400 שעות לימוד. תנאי הקבלה הם 12 שנות לימוד (או 11 שנות לימוד + מבחן כניסה במתמטיקה) וראיון אישי. בין הנושאים הנלמדים בשלבים 1 + 2: מבוא להנהלת חשבונות, מע"מ, משכורות, ניכויים, מלאי, הון עצמי, פקדונות לזמן קצר, עריכת דוחות שונים, מושגי יסוד בכלכלה, מבוא למיסוי, חישובי רווח הפסד, חישובי ריבית ועוד.

קורס הנהלת חשבונות סוג 3 נלמד בהיקף של כ- 180 שעות לימוד, ועל מנת להתקבל אליו יש צורך לעבור קודם את השלבים הקודמים וכן להציג ניסיון מוכח של שנה לפחות בתחום. במהלך הקורס לומדים, בין השאר, את תחום החברות, הפרשות ואירועים לאחר תאריך מאזן, השקעה בניירות ערך לטווח קצר או ארוך, את יסודות ביקורת החשבונות ועוד.

בכל אחד ממוסדות הלימוד המציעים את הקורסים השונים בהנהלת חשבונות ישנה מתכונת לימודים אחרת, כך שכל מי שרוצה להתמקצע בתחום יכול לבחור את האופציה הנוחה לו (יותר ימי לימודים מדי שבוע, או קורס הנמשך יותר זמן, לימודי בוקר או ערב וכו').

כדאי לציין כי אין די בלימודי התעודה עצמם כדי לעסוק בתחום אלא יש לעבור בחינות הסמכה עבור כל אחד מהשלבים הנ"ל (מבחנים של משרד התמ"ת).

קורסים נוספים ללימודי תעודה בחשבונאות הם:

 • לימודי ייעוץ מס – קורס המכשיר יועצי מס הם בהיקף של כ- 600 שעות לימוד, ובסיומו יש לעבור מבחנים הסמכה מטעם מועצת יועצי המס.
 • קורס חשבי שכר – מתחילים או בכירים, בהיקף של כ- 40 שעות (למתחילים) וכ- 150 שעות (לבכירים).

איפה מוצעים לימודי תעודה בחשבונאות?

הביקוש הרב לאנשי מקצוע בתחום החשבונאות – שהרי כל עסק זקוק למנהל חשבונות (ובחלק מהמקרים אפילו יותר מאחד, בהתאם להיקף הפעילות) – הוביל לביקוש נרחב ללימודים בתחום (ובפרט לימודי הנהלת חשבונות) ובהתאם ישנם שלל מוסדות לימוד המציעים לימודי תעודה אלה.

בין האפשרויות: דיפלומה (בית הספר ללימודי תעודה של האוניברסיטה הפתוחה), המכללה למנהל, מכללת מישלב, לידר (לימודי החוץ וההמשך של הקריה האקדמית אונו), מכללת חשב לחשבונאות, אורט הרמלין בנתניה, מכללת פאר, מכללת נצרת עילית יזרעאל, היחידה ללימודי חוץ של אוניברסיטת אריאל ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן