לימודים בישראל

לימודי תקשורת

לימודי תקשורת הם אחד התחומים המבוקשים ביותר כיום של לימודים בישראל, הודות לתפקידי המפתח בהם יכולים להשתלב הבוגרים. עולם התקשורת בישראל מפותח ופעיל מאוד והופך את תחום הלימודים הזה למושך ואטרקטיבי עבור צעירים רבים.

מטרתם של לימודי תקשורת היא לפתח חשיבה ביקורתית ולהקנות כלים לניתוח והבנה של הגורמים המשפיעים על התקשורת ובאופן הדדי גם מושפעים ממנה, ביניהם הרגלי צריכה, ערכים נורמות ותפיסות, חינוך, צבא וכלכלה, משפט, מדיה ותחומים אחרים. הלימודים מעניקים כלים להבין את תפקידה המשפיע של התקשורת ככלי תיווך למסירת רעיונות וכגורם השפעה חברתי בעל כוח רב, וגם את הפן הטכני יותר של התקשורת.

לימודי תקשורת לתואר ראשון

לימודי תקשורת

למי מתאים ללמוד תקשורת?

תקשורת היא העברת מסרים בין פרטים. בעולם החי מתבצעת תקשורת באמצעות חושים שונים ואמצעים מגוונים כגון קולות, צבעים, ריח ועוד. גם אצל בני אדם הדבר נעשה בצורה דומה. אנשים בעלי כושר דיבור והתבטאות טובים עשויים להתאים ללימודים אלה, כמו גם אנשים יצירתיים, בעלי כושר המצאה, חדשנות ומקוריות, יוכלו להשתלב כקופרייטרים או מעצבים בתעשיית התקשורת.

העובדה שתחום לימודים זה מכיל בתחומו תתי תחומים מגוונים מאפשרת לרבים למצוא את הנישה הספציפית המתאימה ביותר עבורם.

תנאי קבלה ללימודי תקשורת

דרישות הסף לקבלה ללימודים בכל מוסד ומוסד עשויות להשתנות וחשוב לברר זאת מול המוסדות עצמם או להשאיר פרטים בטופס באתר לקבלת ייעוץ והכוונה בחינם. מסלול הלימודים וסוג התעודה, גם הם מהווים פקטור לתנאי הקבלה שיידרשו מהמועמד. על פי רוב תנאי הקבלה כוללים ציוני סף בתעודת הבגרות וכן ציון פסיכומטרי בהתאם למוסד בו מעוניינים ללמוד. ישנן מכללות אשר אינן דורשות ציון פסיכומטרי ומתבססות על ציוני תעודת הבגרות בלבד.

משך הלימודים

לימודים אקדמיים בתקשורת נמשכים בדרך כלל בין שלוש לארבע שנים, בהתאם למסלול הלימודים והמוסד.

תכנית הלימודים

לימודי התקשורת שייכים לתחום של מדעי החברה וכתחום אקדמי הם נסמכים על אופני תקשורת מסורתיים בין בני אדם: תקשורת בין אישית ובין קבוצתית שכדי להבין אותה נהוג לשלב לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה. בשלב מאוחר יותר של הלימודים התכנים מורחבים לתקשורת המונים ולניתוח הכוחות הפוליטיים, החברתיים, הטכנולוגיים והאחרים שמשפיעים על תקשורת ההמונים.

לימודים בתחומי התקשורת בישראל מתקיימים במתכונות שונות ומגוונות המאפשרות לסטודנטים למצוא את הנישה הכי מתאימה עבורם. במהלך הלימודים נחשפים הסטודנטים בהדרגתיות לתיאוריות, תכנים ומושגי יסוד שונים מעולם התקשורת.

לימודי תואר ראשון בתקשורת מורכבים מקורסים תאורטיים מעניינים ומסדנאות בהן מיישמים הסטודנטים את הידע שצברו. על מנת לאפשר התנסויות מעשיות, המהוות חלק משמעותי מהכשרת הבוגרים בתחום, הוקמו באוניברסיטאות ובמכללות אולפני רדיו משוכללים, אולפני טלוויזיה, מערכות המאפשרות הדפסת עיתונים, חדרי עריכה ועוד ועוד, ובחלק ממסלולי הלימוד מתקיימים גם שיתופי פעולה עם גופים מובילים בתחום התקשורת – ערוצי טלוויזיה, אתרי אינטרנט, תחנות רדיו ומערכות עיתונים.

דוגמאות לקורסים הנלמדים בחוגים לתקשורת: תקשורת פוליטית, הסיקור הביטחוני בתקשורת, שפה ותקשורת, פסיכולוגיה חברתית, חקר התקשורת, פמיניזם ומדיה, ריאליטי ומציאות ודיני תקשורת.

לימודי תקשורת בישראל ניתן ללמוד במסגרת אקדמית (מכללה או אוניברסיטה) לתואר ראשון או לימודים לתואר שני וכן במסגרות אחרות של לימודי תעודה. בנוסף, ישנם קורסים מקצועיים המתמקדים במיומנויות פרקטיות מתחום התקשורת, שהם לרוב קצרים יותר מלימודים מלאים.

מסלולי לימוד בתקשורת

לימודי תואר ראשון בתקשורת מקובל לשלב עם לימודים מתחומים משלימים, חופפים או מקבילים כגון פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, ניהול, משפטים וחוגים אחרים ממדעי החברה. חלק ממסלולי הלימוד מציעים התמחות בתקשורת במשולב עם תעודת הוראה וכן התמחות רב תחומית או במולטימדיה.

מסלולי הלימוד המגוונים מאפשרים לסטודנטים להיחשף לתחומים כגון עולם הטלוויזיה והקולנוע, שיווק, קופירייטינג, יחסי ציבור, דוברות, עיצוב, צילום, עריכה וסאונד.

מסלולים מסוימים שמים דגש רב יותר על הפן הטכני והטכנולוגי ומכשירים את הסטודנטים להתמקצעות במיומנות כלשהי שקשורה בתחום התקשורת: שימוש בתוכנות עריכה, עבודה באולפן ומיומנויות נוספות. בהתאם למסלול הלימודים הנבחר ניתן להתמחות בתקשורת כתחום מרכזי, לשלב את הלימודים עם תחום נוסף וגם להתמקד בפן המקצועי-טכני של עולם התקשורת.

תחום התקשורת המרתק פותח אפשרויות רבות של מגוון התמחויות בתחומים מגוונים, בהתאם להעדפות והנושאים בהם אתם מתעניינים. במסגרת לימודים לתואר ראשון בתקשורת ניתן להתמחות בתחומים ספציפיים כגון תקשורת חזותית – העוסקת בגרפיקה ואמצעים ויזואליים בעולם התקשורת, או בתקשורת שיווקית – בדגש על היבטי שיווק בערוצי המדיה השונים.

לימודי תואר שני מאפשרים להתמקד בתחום התקשורת בלבד עם דגש על תקשורת ומדיה, תקשורת פוליטית, תקשורת וקולנוע או תקשורת ועיתונות.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

הנוכחות הרבה של כלי התקשורת השונים בחיינו, והחשיבות ההולכת ומתגברת שלהם בכל הקשור לעיצוב תודעת הציבור וההשפעה על סדר היום, כמעט ומשכיחות מאיתנו את העובדה שמדובר בתופעה חדשה יחסית – ובמקביל גורמות למשרות שונות בתחום להיות אטרקטיביות מאוד, ובהתאם צעירים רבים חולמים על עבודה בעיתון כזה או אחר, בתחנת רדיו, בערוץ טלוויזיה או באתרי האינטרנט הרלוונטיים, הן כדי ליהנות מהאפשרות לעצב את סדר היום הציבורי ולהשפיע על האופן בו מתנהלים חיינו, והן כדי ליהנות מהתהילה והפרסום המתלווים למשרות רבות בכלי התקשורת השונים.

לימודי תקשורת פותחים אפשרויות תעסוקה נרחבות, מאחר ותחום התקשורת נטוע בחיי היום יום ומגיע דרך צינורות רבים. בוגרי תוכניות הלימוד השונות משתלבים בטלוויזיה וברדיו כעורכים, מפיקים, מגישים, שדרים, תחקירנים ובתפקידים טכניים. גם בכל מה שקשור ליחסי ציבור ודוברות, ייעוץ תקשורתי, יחצנות, וייעוץ תדמיתי לדמויות מפתח ולאנשים מפורסמים, קיימת עדיפות מובהקת לבעלי תואר ראשון בתקשורת.

ענפים נוספים שקולטים לשורותיהם בוגרים של לימודי תקשורת הם בין היתר עולם הפרסום, תחום החינוך וההסברה, שיווק, ביקורת תרבות, קולנוע, פוליטיקה ותעמולה. בעידן שבו כל דבר מקבל פרסום ונראות גבוהה דרך אמצעי התקשורת הרבים, קיימת חשיבות גבוהה מאוד לאנשים שמבינים כיצד מועברים מסרים וכיצד הם מתקבלים, איך ניתן להשפיע על דימוי, לשנות ולעצב אותו בעיני ההמון. האנשים שמחזיקים בידע וביכולת הזו הם בוגרי לימודי תקשורת.

מוסדות ללימודי תקשורת

 • המרכז הבינתחומי הרצליה – לימודי תקשורת לתואר ראשון במרכז הבינתחומי הרצליה מבוססים על תוכנית עדכנית הכוללת התייחסות לאפיקי מדיה חדשניים, ומושם בהם דגש רב על השתלבות בתעשייה. לצד לימודי הבסיס ישנן גם 3 התמחויות: תקשורת שכנועית (מסלול המתמקד בפן המסחרי והפוליטי של התקשורת והבוחרים בו רוכשים מיומנויות בתחום הפרסום, יחסי הציבור והדוברות), תוכן ויזואלי (לימודים המאפשרים לבוחרים בהם ליצור תוכן מקורי בשלל פורמטים עדכניים) ותקשורת אינטראקטיבית (מסלול המתמקד באינטרנט). במסגרת הלימודים מפעילים הסטודנטים תחנת רדיו (בתדר 106.2 אף.אם) ובנוסף, כל אחד בוחר פרויקט יישומי בקנה מידה נרחב אותו הוא מבצע בשנה השלישית של הלימודים. על מנת להעשיר את יכולות הסטודנטים בוגרי תואר ראשון בתקשורת, מציע המרכז הבינתחומי בחירה בין 3 חטיבות – מנהל עסקים, יזמות ופסיכולוגיה. הלימודים בכל אחת מהחטיבות הנ"ל הם בהיקף של 12 נ"ז, ומי שבוחר באחת מהן פטור מחובת הלימודים הכלליים (שהם בהיקף של 8 נ"ז).
 • אוניברסיטת אריאל בשומרון – בית ספר לתקשורת נוסף שנחשב איכותי במיוחד הוא זה של אוניברסיטת אריאל שבשומרון. המסלולים הספציפיים שמציעה אוניברסיטת אריאל הם תקשורת אסטרטגית, אינטרנט ומדיה חברתית (הכוללת קורסים המעניקים ידע מתקדם בתחום אפיון ובניית אתרים וכן שיווק דיגיטלי; בשנת הלימודים האחרונה מסייעת האוניברסיטה לסטודנטים שבחרו בהתמחות זו למצוא מקום לסטאז'), עיתונות כתובה, רדיו (התמחות שבמסגרתה מפעילים הסטודנטים את תחנת "קול אחר"), וטלוויזיה וקולנוע (מסלול שבמסגרתו מפיקים הסטודנטים סרט קצר או תוכנית טלוויזיה).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן