לימודים בישראל

לימודי תקשורת חזותית

לימודי תקשורת חזותית (Visual Communication) שייכים לעולם העיצוב ומכשירים את הבוגרים בתחומים מגוונים כגון עיצוב גרפי, טכנולוגיה ושיווק. העולם של ימינו הוא עולם עשיר בדימויים חזותיים: טלוויזיה, מחשבים נייחים, טאבלטים, טלפונים סלולריים – אנחנו מוקפים מסכים שמעבירים לנו מידע, רעיונות ומסרים באמצעות דימויים חזותיים ובנוסף ישנם גם ערוצים מסורתיים, מודפסים, שגם ביצירתם מעורבים מעצבים (ובפרט עיתונים ועלוני פרסום), כך שאין פלא כי לימודי תקשורת חזותית המכשירים בוגרים רבי יכולות הם אופציה מבוקשת.

תחום התקשורת החזותית חווה בשנים האחרונות, ומן הסתם ימשיך לחוות, מהפכה של ממש – בעיקר בשל ההשתכללות הטכנולוגית הבלתי פוסקת היוצרת מנעד הולך ומתרחב של אפשרויות עיצוב, אבל גם לאור שינויים תרבותיים עמוקים. בהתאם, לימודים בתחום הינם חובה על מנת להשתלב בו ותוכניות הלימוד השונות שמות דגש רב על שילוב בין ידע תיאורטי לכלים מעשיים ועל התנסויות רבות ככל האפשר.

מה לומדים במסגרת לימודי תקשורת חזותית?

לימודי תקשורת חזותית מקנים לסטודנטים ידע בתחומים הבאים:

 • עיצוב גרפי – טיפוגרפיה, איור, אסתטיקה עיצובית וכדומה.
 • שיווק – תקשורת שיווקית, עיצוב מוצר ונושאים נוספים.
 • תוכנות רלוונטיות – פוטושופ, אילוסטרייטור, אידיזיין ועוד.

כמו כן נלמדים נושאים נוספים כגון תכנון פרויקטים, תולדות האמנות והחיבור בין תרבות לטכנולוגיה.

חשוב לא להתבלבל בין לימודים אלה לבין לימודי עיצוב גרפי שכן תקשורת חזותית היא ענף רחב יריעה הרבה יותר מעיצוב גרפי, כשההבחנה המקובלת היא שעיצוב גרפי הוא בשני מימדים ומהווה חלק מהתקשורת החזותית.

כמה זמן נמשכים הלימודים?

לימודי תקשורת חזותית במסלול תואר ראשון – מקנים תואר B. Des בעיצוב ונמשכים ארבע שנים. כדי להתקבל אליהם יש לעבור מבחן מעשי, ראיון אישי והצגת תיק עבודות.

ישנם גם מסלולים בתחום זה שאינם מקנים קבלת תואר ראשון בתקשורת אם כי מכשירים בוגרים בעלי יכולות מגוונות – אחד הבולטים שבהם הוא המסלול של "חשיפה" (בית הספר לאומנויות התקשורת הטלוויזיה והמולטימדיה שבמסגרת לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה), שנמשך שנתיים. ישנם גם קורסים קצרים יותר המיועדים להקניית יכולות ספציפיות.

מאחר שעל מנת לעסוק בתחום נדרשות כאמור יכולות מגוונות מאוד, ההמלצה היא ללמוד את המסלול המלא המוביל לתואר ראשון, מה גם שבמהלך 4 השנים יוצר כל סטודנט תיק עבודות שמהווה מפתח הכרחי לפתיחת דלתות רבות בשוק התעסוקה בכל הקשור לתקשורת חזותית.

מוסדות לימודי תקשורת חזותית

ניתן ללמוד לתואר ראשון בתקשורת חזותית בשנקר, בסמינר הקיבוצים, בבצלאל, בבית הספר לתקשורת חזותית גורן שבמכללת עמק יזרעאל וב- HIT (המכון הטכנולוגי חולון). במכללת מנשר ישנו מסלול לימודים מקצועי מאוד בתחום התקשורת החזותית, וניתן לשלבו עם לימודי תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה.

לימודי תואר ראשון בתקשורת חזותית בבצלאל – האקדמיה לאמנות ועיצוב בירושלים – למתעניינים בלימודי גרפיקה בירושלים מציעה בצלאל לימודי תואר ראשון בתקשורת חזותית. הלימודים לתואר ראשון אורכים ארבע שנים. השנתיים הראשונות ללימודים מתמקדות בלימודי חובה ביסודות העיצוב והתקשורת החזותית ובמהלך השנה השלישית והרביעית בוחרים הסטודנטים בהתמחות אחת או יותר מבין חמשת האפשרויות הבאות : עיצוב גרפי וטיפוגרפי, עיצוב אינטראקטיבי, איור, עיצוב לפרסום ועיצוב בתנועה.

הדרך אל לימודי תקשורת חזותית במכללת מנשר כוללת 2 ראיונות (האחד עם ראש המחלקה והשני עם מנהל המכללה), הצגת תיק עבודות וכן ביצוע משימות בית וביניהן עיצוב חולצה שמתארת תכונה ספציפית של המועמד, 3-4 פורטרטים עצמיים וכתיבת עמוד אחד על יוצר אהוב כלשהו.

המכון הטכנולוגי חולון דורש מהמועמדים בגרות מלאה. השלב הראשון של המיון הוא מבחן פסיכוטכני הבודק יכולות רלוונטיות כלליות (זיהוי צורות, חשיבה מרחבית, חשיבה טכנית ועוד) ולאחר מכן ישנה בחינת התאמה ספציפית למחלקה לתקשורת חזותית.

בבית הספר גורן דורשים גם כן בגרות מלאה, וכן ציון פסיכומטרי. בנוסף ישנו יום מבחנים מרוכז וכן יש לבצע מספר משימות בית, להציג תיק עבודות ולעבור ראיון קבלה.

בסמינר הקיבוצים לימודי התקשורת החזותית הם התמחות ספציפית במסגרת לימודי עיצוב. בגרות מלאה היא תנאי הכרחי, כשממוצע בגרויות של 87 ומעלה מעניק פטור ממבחן פסיכומטרי. בעלי ציון התאמה גבוה דיו מוזמנים לוועדת קבלה שבפניה הם גם מציגים תיק עבודות וכן ישנם 2 תרגילים אותם צריך לבצע – האחד בסמינר והשני בבית.

גם בית הספר הגבוה להנדסה ולעיצוב שנקר והאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל מציבים דרישות דומות בפני המבקשים ללמוד בהם, ובתמורה מעניקים ידע תיאורטי ומעשי יקר ערך היוצר בוגרים מרובי יכולות שיכולים להשתלב במקומות עבודה רבים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן