לימודים בישראל

מדעי הים רופין

במקרים רבים לימודים אקדמיים נתפסים כמטלה מכבידה המתרחשת בכיתות מודרניות אך אפרוריות, אבל אפשר גם אחרת: דמיינו קמפוס השוכן ממש על קו הים, באחד המקומות היפים בארץ (חוף מכמורת), ולימודים הצוללים אל אחד המרכיבים המרתקים ביותר בעולמנו – הים. מי שבוחר במסלול של לימודי מדעי הים ברופין לא צריך לדמיין, שכן כל הנ"ל הם חלק משגרת יומו במשך 3 השנים המובילות לתואר ראשון.

המרכז האקדמי רופין הוא מכללה ייחודית השמה דגש רב על האג'נדה החברתית- סביבתית, ובכל תוכניות הלימוד השונות (בכלכלה ומנהל עסקים, בהנדסה, וכמובן במדעי הים) נבחנות לעומק ההשפעות השונות על החברה ועל הסביבה.

המכללה, שהוקמה בשנת 1949 ובראשית המאה ה- 21 הפכה לציבורית, נמצאת במגמת צמיחה מתמדת, ומספר הסטודנטים הלומדים בה לתארים ראשונים ושניים חצה זה מכבר את ה- 4,000. הקמפוס הראשי של רופין נמצא בעמק חפר, והוא מתוכנן ומתנהל על פי עקרונות "ירוקים" המכבדים את הסביבה ושומרים עליה, ואילו בית הספר למדעי הים של המרכז שוכן כאמור בחוף מכמורת, וגם הוא מושתת על עקרונות סביבתיים יקרי ערך.

בבית הספר למדעי ים ניתן ללמוד לתואר B.Sc במדעי הים והסביבה הימית, לתואר B.Sc בביוטכנולוגיה ימית ולתואר שני בניהול משאבי ים.

החזון של בית הספר למדעי הים ברופין

הים הוא משאב יקר ערך, ובלתי נדלה, ועל כן הפוטנציאל שלו מבחינת מדינת ישראל עצום – אך למרבה הצער כמעט בלתי מנוצל. על פי אנשי מקצוע בתחום ניצול מושכל יותר של פוטנציאל זה עשוי להגדיל את התמ"ג בכ- 1.5% ולספק תעסוקה ללא פחות מ- 35,000 איש (!).

בדיוק למען מטרה זו הוקם בית הספר למדעי הים ברופין בשנת 1997: להכשיר אנשי מקצוע מעולים בתחום משאבי הים ובתחום הביוטכנולוגיה הימית – אנשי מקצוע שיצעידו את מדינת ישראל אל עתיד ורוד (וגם ירוק) שבו מחקר מתקדם ויישום חכם מעניקים לה יתרון של ממש בכל הקשור לפיתוח המשאבים הימיים.

תנאי הקבלה

על מנת להתקבל לבית הספר למדעי הים ברופין, יש צורך בבגרות מלאה עם ממוצע של 100 ומעלה או פסיכומטרי 650 ומעלה או שקלול של שני הנ"ל שהינו גבוה דיו.

תנאי נוסף הוא לימוד מתמטיקה בהיקף של 4 יחידות לימוד או לחילופין מעבר מכינה, וגם רמת האנגלית של הסטודנטים צריכה להיות גבוהה (בין אם על סמך החלק של האנגלית במבחן הפסיכומטרי ובין אם על סמך מבחן אמיר"ם).

מועמדים שמציגים הוכחות אודות פעילות חברתית ענפה נהנים מעדיפות, וכך גם בעלי ניסיון בכל הקשור לים.

תוכנית הלימודים – מדעי הים והסביבה הימית

הלימודים לקראת תואר ראשון בתחום הייחודי של מדעי הים והסביבה הימית הם בהיקף של 132 נקודות זכות.

בשנה הראשונה נלמדים בעיקר קורסי בסיס בנושאים כמו מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, אקולוגיה ומחשבים.

בשנה ב' משתתפים הסטודנטים בקורסים דוגמת ניווט חופי וימאות מעשית, זואולוגיה של חסרי חוליות ימיים, ניהול שמירת טבע ומבוא לביואינפורמטיקה.

בשנה ג' מוצעים קורסים כגון איכטיולוגיה (תורת הדגים), ביולוגיה ואקולוגיה של שוניות אלמוגים, הציוויליזציה הים תיכונית בימי קדם והפלגה אוקיאנוגרפית.

כפי שניתן להבין, חלק מהלימודים הינו מעשי והסטודנטים מקבלים הכשרה בהשטת סירות מהירות ובהתאם זוכים ברישיון שיט בינלאומי, וכן ניתן לקחת חלק בקורסי צלילה (הן במסגרת הלימודים והן בשעות הפנאי).

בנוסף לוקחים הסטודנטים חלק בפרויקטים סביבתיים שונים בתחום איכות הסביבה (ובפרט זו הימית): ניקוי חופים, מניעת זיהומים שונים, שמירה על צבי הים ושימור אתרים ייחודיים דוגמת פארק פולג.

ייעוץ אישי בנושא לימודים

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן