לימודים בישראל

מכון ויצמן למדע

מכון ויצמן למדע, השוכן ברחובות, הוא אמנם בעיקר מכון מחקר (אחד המצטיינים בעולם, הן מבחינת התנאים המאפשרים לחוקרים לבצע את עבודתם, והן מבחינת ההישגים שלהם) אבל בנוסף משמש המקום גם כאוניברסיטה קטנה ואיכותית, ובה כ- 1000 סטודנטים הלומדים לקראת תואר שני ולדוקטורט.

המכון עצמו הוקם בשנת 1934 ביוזמתו של חיים וייצמן. האוניברסיטה הפועלת בתחומי מכון ויצמן נקראת באופן רשמי "מדרשת פיינברג", והתלמידים בה מעורבים גם במחקרים השונים המתקיימים במקום. הם פטורים מתשלום שכר לימוד, וכן זוכים למלגות על מנת שיוכלו להקדיש את זמנם, מרצם ויכולותיהם ללימודים ולמחקר.

ישנן 5 פקולטות במדרשת פיינברג: מתמטיקה ומדעי המחשב, מדעי הכימיה, מדעי החיים, מדעי הפיזיקה והוראת המדעים. בארבע הפקולטות הראשונות שפת הלימוד אנגלית.

תנאי קבלה

ההרשמה ללימודים לתואר שני מתבצעת מדי שנה עד ה- 31.3. ועדת הקבלה דנה במועמדותם של בעלי B.Sc או בהנדסה ממוסד מוכר בארץ או בחו"ל וכן מי שהשלימו לימודי רפואה. ממוצע הציונים המינימלי הוא 85, אולם עקב מספר המקומות המצומצם בכל פקולטה והביקוש העולה על ההיצע, בהחלט ייתכן רף גבוה יותר בפועל. בנוסף, בחלק מהמקרים מוזמנים המועמדים לוועדת קבלה מיוחדת ועוברים ראיון/מבחן הבודק את כישוריהם והתאמתם ללימודים.

מבין אלה שלא התקבלו ללימודים, עוברים חלק לרשימת המתנה. בדרך כלל אחדים מהם יצליחו בסופו של דבר להתברג למדרשה, לפעמים אפילו ממש עם פתיחת שנת הלימודים.

משך הלימודים

הלימודים בפקולטות השונות נמשכים שנתיים וכוללים תזה וכן מבחן על התזה – פרט לתוכנית ייחודית בשם רוטשילד-וייצמן המיועדת למורים מצטיינים במתמטיקה או מדעים, בעלי תואר ראשון במתמטיקה/ פיזיקה/ ביולוגיה/ כימיה. הלימודים בתוכנית זו נמשכים 3 שנים (במתכונת של יומיים בשבוע בשנתיים הראשונות ולאחר מכן יום אחד בשבוע) ואינם כוללים תזה.

הפקולטה למתמטיקה ומדעי המחשב

לימודי מדעי המחשב ומתמטיקה כוללים קורסים בהיקף של 30 נקודות. בין השאר כוללים תחומי המחקר בפקולטה זו נושאים כגון קריפטוגרפיה, ביואינפורמטיקה, תהליכים אקראיים, אנליזה קלאסית ומודרנית, חישוביות סיבוכיות ואלגוריתמים ועוד.

הפקולטה למדעי הכימיה

על הלומדים בפקולטה למדעי הכימיה להשתתף ברוטציה בשלוש מעבדות שונות, וחובה נוספת היא מעבר קורסים בבטיחות, באתיקה וכן קורס קריאה מודרכת שבו לומדים הסטודנטים איך לקרוא מאמרים מדעיים בעיניים ביקורתיות וכיצד להפיק מהם את המקסימום.

בין תחומי המחקר בפקולטה למדעי הכימיה: כימיה תיאורטית, כימיה סינתטית, חומרים וביו חומרים, מדע במימד נאנו-מטרי, מדעי הסביבה ועוד.

הפקולטה למדעי החיים

פקולטה זו כוללת 3 תחומים: חקר המוח, ביולוגיה וביואינפורמטיקה. לימודי תואר שני בביולוגיה כוללים השתתפות ב- 3 מעבדות ברוטציה ומעבר קורסים באתיקה ובטיחות. דוגמאות לקורסי ליבה בתחום: גנטיקה התפתחותית, בקרת שעתוק של גנים, ביולוגיה של מוות תאי ומבנה ותפקוד של חלבונים.

על מנת להתקבל ללימודי תואר שני בביואינפורמטיקה – תחום חדשני שנוצר הודות לפריצות דרך מרשימות מבחינה טכנולוגית, והמשלב ידע מתקדם בפיזיקה, ביולוגיה, הנדסה ומדעי המחשב על מנת ליצור מודלים הבוחנים פעילות של מערכות ביולוגיות מורכבות – יש צורך לעבור ועדת קבלה בינתחומית המונה 3 אנשי סגל. במסגרת תוכנית זו נלמדים קורסים מתחום מתמטיקה ומדעי המחשב, קורסים בביולוגיה וכן קורסים המסווגים כ"ביואינפורמטיקה".

חקר המוח הוא מסלול לימודים מאתגר במיוחד ומלהיב במיוחד המיועד לסטודנטים מצטיינים.

הפקולטה למדעי הפיזיקה

לימודי תואר שני בפקולטה זו משלבים קורסים משלושה תחומים – פיזיקה, פיזיקה שימושית ופיזיקה ביולוגית. תחומי המחקר מגוונים וכוללים בין השאר: פיזיקה של חלקיקים, אסטרופיזיקה ואופטיקה.

הפקולטה להוראת מדעים

קורסי החובה בפקולטה זו כוללים בין השאר מבוא להוראת המדעים ו/או מתמטיקה וכן העמקה בתחום שיטות מחקר. בין קורסי הבחירה: היבטים סוציו-תרבותיים בלמידת מדעים/מתמטיקה, פיתוח תוכניות לימודים והעמקה בקוגניציה ותיאוריות למידה.

ייעוץ אישי בנושא לימודים

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן