לימודים בישראל

לימודי מכינה

מכינה הינה מסגרת לימודית, שכפי שניתן לנחש משמה, מכינה את המשתתפים בה (הסטודנטים) לקראת מסלול לימודים מסוים: לימודי רפואה, לימודי הנדסה, לימודי מנהל או כל מסלול אחר. ישנם סוגים שונים של מכינות המוצעות על ידי המכללות והאוניברסיטאות המובילות בארץ כיום.

מהי מכינה?

בין אם מדובר בלימודי משפטים, בלימודי הנדסה, בלימודי מנהל או בלימודי רפואה – לכל אחד מהם ולמסלולי לימוד רבים נוספים מוצעות כיום מכינות, המתאימות לכל הסטודנטים המעוניינים לקחת חלק במסלולים אלה. במסגרת המכינה מקבלים הסטודנטים את כל הכלים הנדרשים להם כדי שיוכלו להשתלב בהצלחה במסלול הלימודי המדובר: כלים אקדמיים וכלים מקצועיים חשובים במיוחד.

מכינה קדם אקדמית

מכינה קדם אקדמית מכשירה את המשתתפים בה לקראת לימודים גבוהים, לימודים אקדמיים במכללות או באוניברסיטאות השונות. לימודים במכינה מותאמים לדרישות מוסד הלימוד והמסלול הלימודי שבגינו בוחרים להצטרף אליה, בין אם בכל הקשור לדרישות בחינות הבגרות ובין אם לדרישות הבחינה הפסיכומטרית.

מכינה קדם צבאית

מכינה קדם צבאית מותאמת למועמדים לשירותי הביטחון השונים. המכינה מכשירה את המשתתפים בה לשירות צבאי מלא והיא מיועדת לבני נוער שסיימו את לימודיהם ועומדים לפני גיוס. בעקבות המכינה הם דוחים את שירותם הצבאי ומתגייסים לצבא כשנה לאחר מכן. ישנם 3 סוגים של מכינות קדם צבאיות: מכינה קדם צבאית חילונית, מכינה קדם צבאית דתית ומכינה קדם צבאית לחילונים ולדתיים (מכינה מעורבת).

סוגי מכינות בישראל

ישנם סוגים שונים של מכינות בישראל, המוצעות במסגרות לימודיות שונות ומתאימות לכל מי שרוצה להשתלב במסלול לימודי מסוים. חלקן קצרות, חלקן ארוכות, חלקן מוצעות על ידי האוניברסיטאות וחלקן על ידי המכללות המובילות בארץ. מכינות אלו מושכות אליהן צעירים רבים, המעוניינים לשפר את ציוניהם ולפתח את כל המיומנויות החשובות הרלוונטיות למסלול הלימוד שבו הם בוחרים. אין תנאי קבלה למכינות אלו, ולרוב ומעבירים אותן מורים מקצועיים, המגיעים מאותו התחום. להלן מספר דוגמאות לכמה מסוגי המכינות המוכרות כיום.

לימודי מכינה לרפואה

מכינה ללימודי רפואה מאפשרת למועמדים ללימודי הרפואה להשלים את ידיעותיהם ולשפר את הציונים במקצועות הרלוונטיים לקראת הקבלה ללימודים בתחום. באמצעות לימודי המכינה יכולים סטודנטים שאינם עומדים בתנאי הקבלה לרפואה, להתקבל אל לימודי הרפואה בתום השלמת חובותיהם במכינה.

לימודי מכינה לעיצוב

מכינה לעיצוב מכשירה את המשתתפים בה ללימודי העיצוב השונים, המוצעים כיום בבתי הספר המובילים לעיצוב. במהלכה יכולים התלמידים לשפר את יכולותיהם כמעצבים ולהתנסות בטכניקות אמנות שונות, לרבות ציור, פיסול, עבודה עם חומרים מסוגים שונים ועוד. משך המכינה לעיצוב הינו מספר חודשים, בהתאם למסגרת הלימודית המציעה אותה ובסיומה יוצאים התלמידים עם תיק עבודות מרשים, המשמש כתנאי קבלה ללימודי עיצוב.

לימודי מכינה לגילאי 30+

מכינה 30+ מתאימה לאנשים בגילאי 30 ומעלה המעוניינים להשתלב בלימודים אקדמיים. היא מאפשרת להם להשתלב בצורה טובה יותר במסגרת לימודית מסוימת, תוך רכישת כלים חשובים הנדרשים לכל מי שרוצה לקחת בה חלק ותוך פיתוח של מיומנויות למידה שונות. תכנית הלימודים של מכינה לגילאי 30 ומעלה כוללת, לרוב, מגוון רחב של נושאים בדרגות קושי שונות.

לימודי מכינה להשלמת בגרויות

מכינה להשלמת בגרויות מיועדת לכל אלה המעוניינים להשתלב במסגרת לימודים, שתנאי הקבלה שלה הינם תעודת בגרות מלאה וציונים מסוימים בבחינות שונות. במהלך המכינה יכולים המשתתפים להשלים את תעודת הבגרות שלהם ואף לשפר את הציונים. כך הם מעלים את סיכוייהם להתקבל למסלול הלימודי שבו הם מעוניינים ולהשתלב בו ככל הסטודנטים האחרים.

לימודי מכינה להנדסה

מכינה להנדסה מיועדת לכל אלה המעוניינים להשתלב במקצועות ההנדסה השונים, המוצעים כיום על ידי בתי הספר להנדסה ברחבי הארץ. במהלכה מקבלים המשתתפים את כל הכלים החשובים הנדרשים להם כדי שיוכלו להשתלב בהצלחה במקצועות אלה וכן את ההזדמנות לשפר את הציונים כדי להגדיל את הסיכוי להתקבל למסלול הלימודי הרצוי.

לימודי מכינה במקצועות נוספים

קיימות אפשרויות נוספות ללימודי מכינה ייעודיות לתחומי לימוד נוספים, וביניהן:

 • מכינה לטכנולוגיה – מיועדת להשלמת תכני לימוד בתחומים טכנולוגים.
 • מכינה לחשבונאות – מתאימה למעוניינים בלימודים בתחומי החשבונאות השונים.

מוסדות נבחרים ללימודי מכינה

ישנם כיום בארץ לא מעט מוסדות המציעים לימודי מכינה לקהל הרחב. מדובר לרוב באוניברסיטאות מוכרות ומובילות בארץ ובמסגרות לימוד נחשבות, המושכות אליהן רבים. להלן דוגמאות לשלושה מוסדות נבחרים, המציעים מסלול של לימודי מכינה.

מכינה באוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון מציעה לכל אלה המעוניינים להשתלב בלימודי המדעים המדויקים, ההנדסה ובמסלולי לימוד נוספים, מכינה מקדימה. המכינה מאפשרת להם לשפר את מיומנויותיהם בתחום הרצוי ולרכוש כלים חשובים שיעזרו להם במהלך הלימודים. במקביל, מציעה האוניברסיטה גם מסלול של לימודי מכינה לצורך השלמת בגרויות ולשם שיפור ציוני הבגרות.

מכינה באוניברסיטת בר אילן

אוניברסיטת בר אילן מציעה מסלול של מכינה קדם אקדמית, המיועדת לכל אלה המעוניינים להשתלב בלימודים אקדמיים באוניברסיטה עצמה או בכל מסגרת אחרת. מדובר במספר מסלולי מכינה שונים: מכינה להנדסה ולמדעים מדויקים, מכינה למדעי הרוח, למדעי החברה וליהדות, מכינה ייעודית ללימודים מדעיים ומכינה לשיפור הבגרויות או להשלמת בגרות.

מכינה של הטכניון

במסגרת היחידה ללימודים קדם אקדמיים, מציע הטכניון מסלול של לימודי מכינה באחת האפשרויות הבאות: מכינה ממושכת – מטרתה להקנות למשתתפים בה את כל הרגלי הלמידה והחשיבה הנדרשים במהלך הלימודים האקדמיים ובכך לשפר את סיכויי הקבלה שלהם לטכניון עצמו או למוסדות אחרים, מכינה לעולים חדשים – מיועדת לבעלי תעודות בגרות מחו"ל המעוניינים לקחת חלק באחד ממסלולי הלימוד בטכניון או במסלולי הלימוד של המסגרות האחרות ולשפר את הישגיהם כדי לעמוד בדרישות הקבלה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן