לימודים בישראל

מכינה בחשבונאות

לימודי חשבונאות נחשבים למבוקשים במיוחד – והדרך למסלול תובעני אך מתגמל זה עוברת במקרים רבים במכינה. למעשה, מכינה בחשבונאות היא הצעד הראשון אל התואר הראשון המבוקש, כשחשוב להדגיש שבחלק מהמקרים אין מדובר במכינה שהיא חובה, אולם מאחר שעל מנת ללמוד חשבונאות יש לעבור מבחן מורכב למדי עוד לפני שמתחילים ללמוד את הקורסים של התואר עצמו, הרי שסטודנטים רבים בוחרים לקחת חלק במכינה וזאת על מנת לצלוח את המבחן הנ"ל (שניתן להבחן בו עד 3 פעמים לכל היותר!).

לימודי חשבונאות לתואר ראשון מחייבים בסיס איתן, שכן מדובר במסלול תובעני: הסטודנטים המתקבלים אליו נדרשים להיות בעלי ידע מינימלי בנושאים רלוונטיים – ולעבור מבחן שמפגין את הידע הנ"ל (ניתן להתחיל את הלימודים לפני מעבר המבחן אך בכל מקרה הוא מהווה תנאי חובה להמשך הלימודים). מאחר שמדובר במבחן לא פשוט, וזאת בלשון המעטה, בוחרים רבים לעבור מכינה בחשבונאות שכשמה כן היא, מכינה אותם למבחן ולהמשך לימודי החשבונאות.

האם מכינה בחשבונאות היא חובה?

לא. החובה היחידה היא לעבור את המבחן בהנהלת חשבונות וחישובים מסחריים שמהווה תנאי בסיסי לקבלה ללימודי חשבונאות, ומי שמאמין כי הוא יכול לצלוח מבחן זה גם ללא מכינה ותוך הסתמכות על לימוד בכוחות עצמו בהחלט יכול לוותר על המכינה בחשבונאות.

מי פטור מהמכינה?

בעלי תעודת מנהל חשבונות סוג 1+2 יכולים להשתתף רק בחלק מהשיעורים וכן הם פטורים מחלק מהנושאים במבחן אותו יש לעבור על מנת ללמוד לתואר.

האם המכינה בתשלום?

כן. עבור מכינה בחשבונאות יש לשלם בנפרד, גם אם עוברים אותה תוך כדי שנת הלימוד הראשונה באוניברסיטה או במכללה. גובה שכר הלימוד משתנה ממוסד לימוד אחד למשנהו כשטווח המחירים הוא בין 1,700 לכ- 2,500 ש"ח.

כמה זמן נמשכת המכינה?

לימודים במכינה לקראת תואר בחשבונאות כוללים ברוב המקרים בין 50 למאתיים שעות לימוד אקדמיות. בחלק מהמקרים המכינה מתקיימת בסמסטר הקיץ שלפני לימודי התואר, במקרים אחרים תוך כדי שנה א' וכן ניתן במוסדות לימוד מסוימים לבחור בין מסלול בוקר למסלול ערב.

תנאי הקבלה למכינה בחשבונאות

תנאי הקבלה למכינות בחשבונאות הם למעשה תנאי הקבלה של לימודי תואר ראשון בחשבונאות, כפי שהם נקבעים על ידי כל אוניברסיטה וכל מכללה המציעים מסלול זה.

עוד חשוב לזכור שגם לאחר תום לימודי התואר וקבלת התעודה המעידה על כך עדיין לא ניתן לעבוד כרואה חשבון – לשם כך יש צורך לעבור את בחינות ההסמכה של מועצת רואי החשבון.

מה לומדים במסגרת מכינה זו?

מכינה בחשבונאות נועדה כאמור להכין את הלומדים בה למבחן הפטור בהנהלת חשבונות וחישובים מסחריים, ובהתאם תכני הלימוד בה הם מושגי היסוד של החשבונאות והפרקטיקות הבסיסיות בהן נעשה שימוש בתחום רחב היקף זה.

בין השאר נלמדים נושאים כמו אגרות חוב, חישובי ריבית, הלוואות ופרעונן, שיעורי תשואות, רכוש קבוע, מלאי ובלאי, חובות אבודים, אומדן הוצאות עתידיות, רישום כפול, עריכת דוחות כספיים שונים ומרכיבים אחרים של לימודי שוק ההון.

האם חובה לעבור את המכינה במסגרת החוג אליו מתקבלים?

לא. באוניברסיטת תל אביב, למשל, ניתן להשתתף במכינה בחשבונאות מטעם החוג לחשבונאות, וזאת באמצעות גוף הנקרא לה"ב (לימודי הכשרה בניהול), אבל ישנה גם אופציה נוספת והיא מכינה מטעם אגודת הסטודנטים, וכל מי שניצב בפני לימודי חשבונאות יכול לבחור בין שתי המכינות – החובה היחידה היא מעבר מבחן הפטור (שכולל כאמור שני חלקים: האחד, הנהלת חשבונות, והשני – חישובים מסחריים).

האם כדאי לבוגרי לימודי הנהלת חשבונות להשתתף במכינה?

בעלי תעודת מנהל חשבונות סוג 1+2 פטורים מחלק ניכר מהנושאים הנכללים במבחן הקבלה, ומן הסתם רוב הידע הרלוונטי והנדרש לשם לימודי החשבונאות כבר נמצא באמתחתם – כך שמכינה בחשבונאות פחות קריטית עבורם.

יחד עם זאת מומלץ לנצל את האופציה בייעוץ לימודים חינם שכן לא מדובר בפטור גורף מהמבחן, ובהחלט ייתכנו מועמדים ספציפיים שעשויים להיתרם מהמכינה.

מה קורה אם נכשלים במבחן בהנהלת חשבונות וחישובים מסחריים?

לכל סטודנט בחוג לחשבונאות, בין אם למד במכינה ובין אם לאו, ישנם 3 נסיונות לעבור את המבחן בהנהלת חשבונות וחישובים מסחריים.

באופן טבעי למי שנכשל במועד הראשון כדאי אף יותר מהרגיל להשקיע במכינה בחשבונאות, ובוודאי למי שנכשל גם במועד השני ולא רוצה לוותר על החלום להפוך לרואה חשבון.

יש להדגיש כי גם מעבר המבחן הנ"ל והשלמת לימודי תואר ראשון בחשבונאות עדיין לא הופכים את האדם לרואה חשבון מוסמך (וחשוב לציין כי חל איסור מוחלט על פי החוק בארץ לעסוק בראיית חשבון ללא קבלת רישיון מטעם מועצת רואי החשבון בישראל). לשם כך יש לעבור בתום הלימודים באוניברסיטה או במכללה גם שורת מבחנים של מועצת רואי החשבון בישראל וכן סטאז' בן שנתיים – שאגב, מהווה משוכה של ממש עקב ריבוי הסטודנטים ומיעוט משרות ההתמחות במשרדי רואי החשבון הקיימים.

האם כל המכינות לחשבונאות זהות?

לא. ישנם הבדלים בין מכינות שונות בחשבונאות, בהתאם למסלולים הספציפיים של לימודי חשבונאות בכל אוניברסיטה או מכללה, ובהתאם לדגשים בכל מוסד לימודים, לדוגמה:

המכינה של האוניברסיטה הפתוחה כוללת 78 שעות לימוד בעוד זו של המסלול האקדמי המכללה למנהל כוללת 200 שעות לימוד (שכן במסגרתה מוצעים גם תגבורים באנגלית ובמתמטיקה). במרכז האקדמי רופין המכינה מורכבת מ-6 מפגשים של 6 שעות לימוד כ"א.

אוניברסיטת תל אביב: עבור המעוניינים ללמוד חשבונאות באוניברסיטה זו, מוצעת מכינה הן בסמסטר קיץ והן בסמסטר א'. גובה שכר הלימוד הוא 1,700 ש"ח וסכום זה כולל את עלות ספרי הלימוד, חוברות התרגילים ושאר חומרי הלימוד.

במרכז האקדמי רופין כוללת המכינה לתלמידי החשבונאות 36 שעות לימוד, אותן חובה ללמוד בקיץ שלפני תחילת לימוד התואר עצמו. 36 שעות הלימוד נפרשות על פני 6 מפגשים, במתכונת בוקר או צהריים, ומי שבאמתחתו תעודה המעידה על לימודי הנהלת חשבונות סוג 1+2 מחויב להשתתף רק בחלק מהמפגשים וכן פטור מהמבחן שבסופה של המכינה.

המכינה בחשבונאות של האוניברסיטה העברית בירושלים מתקיימת בסמסטר הקיץ ובסמסטר א', ובמכללת המרכז האקדמי שערי משפט המכינה היא קורס הנקרא "המערכת החשבונאית" ועלותו – 2,500 ש"ח (המשולמים בנפרד משכר הלימוד לתואר).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן