לימודים בישראל

מכינה קדם צבאית

מכינה קדם צבאית, כפי שניתן להסיק משמה, מיועדת לצעירים לפני צבא. מטרתה העיקרית של המכינה הקדם צבאית היא להכין את הצעירים לשירות צבאי מלא ולמעורבות אזרחית וחינוכית. ישנם סוגים שונים של מכינות קדם צבאיות וקהלים שונים להם הן מתאימות. את המכינות הללו אפשר למצוא כיום במקומות רבים בארץ והן נחשבות לפופולאריות מאד.

מהי מכינה קדם צבאית?

מכינה קדם צבאית מיועדת לבני נוער שסיימו את לימודיהם בתיכון. בני נוער אלה דוחים את השירות הצבאי שלהם בשנה ובמהלך תקופה זו משתתפים במכינה. אלפי בני נוער השתתפו עד היום במכינות קדם צבאיות, הפרושות בכל רחבי הארץ. בעוד שבעבר הן היו פופולאריות בעיקר בקרב צעירים דתיים, הרי שכיום הסיפור הוא אחר וגם צעירים חילוניים בוחרים לקחת בהן חלק.

המכינה הקדם צבאית מציעה למשתתפים בה יתרונות רבים: היא מכינה אותם לצבא, מרחיבה את האופקים שלהם ומאפשרת להם לקחת חלק בפרויקטים קהילתיים חשובים. המכינה הקדם צבאית היא הזדמנות גם להכיר את הארץ במסגרת טיולים של מספר ימים או של טיולי יום קצרים וללמוד עליה ועל ההיסטוריה שלה לא מעט.

חוק המכינות הקדם צבאיות

חוק המכינות הקדם צבאיות שנחקק בשנת 2008 מסדיר את כל עניין המכינות הקדם צבאיות ומגדיר את מטרתן ואת קהל היעד שלהן. החוק מציין, בין היתר, מהי השתתפותו של אוצר המדינה בתקציב המכינות הקדם צבאיות (25,653 ₪ כפול מספר החניכים במכינה), הוא מתייחס אל התקציב השנתי של האוצר בתקציבן הכללי של המכינות ומכיר בהן כתאגיד רשמי.

סוגי מכינות קדם צבאיות

ישנם סוגים שונים של מכינות: מכינה קדם צבאית המיועדת לחניכים דתיים, מכינה קדם צבאית המיועדת לחניכים חילוניים ומכינה מעורבת המיועדת לחניכים דתיים וחילוניים. מכינות אלו נחשבות למכינות כלליות, מכינות ללא צביון דתי או חילוני מובהק.

מכינה קדם צבאית חילונית

מכינה קדם צבאית חילונית היא מכינה המיועדת לחניכים חילוניים בוגרי תיכון והיא נמשכת כשנה. חניכים מצטיינים יכולים להמשיך את המכינה לתקופה של 8 עד 10 חודשים מעבר לשנת המכינה שהסתיימה – תקופה המכונה "שנה ב'". המכינות הקדם צבאיות החילוניות מתמחות בנושאים שונים כמו דמוקרטיה, פילוסופיה, מעורבות חברתית, מנהיגות, תרומה לקהילה וגם גיבוש זהות ערכית, ואף על פי שהן מוגדרות כחילוניות, הן שמות דגש רב מאד על לימודי היהדות וערכיה. המכינה הקדם צבאית החילונית הראשונה יצאה לדרך בשנת 1997 ביישוב ניל"י, ואחריה החלו לפעול מכינות נוספות. כיום מוצעות מכינות כאלו בניל"י, בקיבוץ מיצר, במכללת אורנים שליד טבעון, בקיבוץ אדמית, בחיפה, בכפר הנשיא ובקיבוץ ברעם.

מכינה קדם צבאית דתית

המכינות הקדם צבאיות הדתיות מושכות אליהן צעירים דתיים לפני צבא ונחשבות למבוקשות מאד. מכינה קדם צבאית דתית מיועדת לגברים בלבד, בוגרי תיכון או ישיבה תיכונית. מטרתה של מכינה זו להכשיר את חניכיה לשירות הצבאי, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. המכינה נמשכת בין שנה לשנה וחצי ובין היתר גם שמה דגש רב מאד על לימודי מחשבה והגות. במסגרת ההכנות הפיזיות לצבא משתתפים החניכים בשבוע גדנ"ע ובאימוני ספורט וכן במפגשים עם קצינים בכירים, עם אנשי צבא ועם אישי ציבור. המכינה הראשונה יצאה לדרך בשנת 1988 בישוב עלי שבשומרון, ואחריה החלו לפעול מכינות קדם צבאיות דתיות נוספות.

מכינות קדם צבאיות מעורבות

המכינות הקדם צבאיות המעורבות מתאימות הן לצעירים דתיים והן לצעירים חילוניים לפני הגיוס לצה"ל. מטרתן העיקרית היא לאחות את הקרעים החברתיים במדינה שבין הדתיים לחילוניים, תוך שילוב לימודים במגוון רחב של נושאים: פילוסופיה, יהדות, חברה, ציונות ועוד. במהלך המכינה לוקחים החניכים חלק במסגרות קהילתיות שונות ומשתתפים בהרצאות על נושאים שונים. המכינה הקדם צבאית המעורבת הראשונה שיצאה לדרך בשנת 1997 הייתה מכינת בית ישראל בקיבוץ העירוני שנמצא בשכונת גילה שבירושלים.

מכינות קדם צבאיות מומלצות

המכינות הקדם צבאיות, בין אם אלו דתיות, חילוניות או מעורבות, נחשבות למסגרות מומלצות במיוחד. במסגרתן לומדים החניכים לא מעט על החברה, על עצמם, על היהדות וגם על הארץ ומחזקים את הקשר שלהם עם הקהילה. הם מתנדבים וחיים במסגרת חיי קומונה, הכוללים תורנויות וגם סדר יום קבוע. ישנן כיום בארץ לא מעט מכינות קדם צבאיות מומלצות, המוצעות לכל מי שרוצה להתנסות בחוויה קצת אחרת, חוויה תורמת ומעצימה. המכינות דומות מאד זו לזו, הן בסדר היום שבהן והן בתכנים שבהם הן מתמקדות. יחד עם זאת, למקום עצמו בו מתנהלת המכינה ישנה השפעה רבה על האווירה שבה ועל מידת מעורבותם של החניכים בקהילה.

לפני שבוחרים את המכינה, מומלץ לפנות לצעירים שהתנסו בכך ולבקש לשמוע מהם חוות דעת על המכינה שבה לקחו חלק. יש לקחת בחשבון שמדובר בעניין אינדיבידואלי ומה שמתאים לאחד, לא בהכרח יתאים לאחר. כדאי לאסוף כמה שיותר פרטים על המכינות לפני הגיוס, להשוות ביניהן, וגם להגיע אל המקום כדי להתרשם ממנו, אם ניתן. כל זאת, כדי לקבל את ההחלטה הנכונה ולבחור במכינה המתאימה ביותר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן