לימודים בישראל

מכללות עם שכר לימוד אוניברסיטאי

מדינת ישראל מתקצבת מוסדות אקדמיים רבים בתקציבים שנתיים שגורמים להפחתה של שכר הלימוד, אשר נמצא בפיקוח של משרד החינוך. מוסדות לימוד אלה נקראים מכללות או אוניברסיטאות עם שכר לימוד אוניברסיטאי. רבים שואלים את עצמם מה ההבדל בין מכללות מתוקצבות ומכללות שאינן מתוקצבות, ובדיוק לשם כך הבאנו לפניכם את המאמר הבא. נוסף על שאלה זו, נענה על ההבדלים בין מוסדות הלימוד השונים ועל סיכויי הקבלה למקומות עבודה מיד עם סיום התואר, בהתחשב במוסד האקדמי בו סיימתם לימודים.

מה ההבדל בין מכללות מתוקצבות למכללות שאינן מתוקצבות?

באופן גורף וכללי ניתן לומר שההבדל היחיד המשמעותי בין מוסדות לימודים מתוקצבים למוסדות לימוד שאינם מתוקצבים הוא אך ורק גובה שכר הלימוד. הכסף אותו אתם משלמים זה רק מספר, זה לא אומר כלום ושום דבר על איכות ההוראה במוסד אליו אתם נרשמים, על מספר התלמידים שישבו אתכם באותה הכיתה, ואפילו לא על תחומי הלימוד אותם אתם יכולים ללמוד. כל מה שזה אומר הוא שתשלמו פחות או יותר, שתירשמו למכללה פרטית או שתלמדו במכללה המתוקצבת על ידי משרד החינוך. מכללות מתוקצבות מפוקחות על ידי משרד החינוך בתור הגורם המממן אותן, ולכן כמובן שיהיה פיקוח רשמי ותנאים מסוימים המתאימים את המוסד להיותו מוסד ממלכתי. עם זאת, ישנם מוסדות פרטיים רבים שאינם יורדים באיכותם ממוסדות מתוקצבים, ולעומתם יש גם מוסדות פרטיים שאיכות ההוראה בהם והתואר שלהם נחשבים לפחותים בהרבה ממוסדות מתוקצבים אחרים. בקיצור ולעניין ניתן לומר שאיכות המוסד נבחנת לפי מוסד ולא לפי עלות שכר הלימוד בו, ולכן לא כדאי לבחור את המוסד אליו אתם הולכים לפי הכסף אותו תשלמו אלא לפי פרמטרים אחרים.

מה ניתן ללמוד במכללות עם שכר לימוד אוניברסיטאי?

ישנן מכללות מתוקצבות רבות ברחבי הארץ, בהן מכל הסוגים ומכל גווני הקשת. במכללות אלו ניתן ללמוד הכל מהכל, ובכל הרמות. ישנן מכללות מתוקצבות בהן ניתן להירשם למגוון לימודי תואר ראשון, אך ללא אפשרות המשך ללימודי תואר שני, ישנן מכללות בהן אף ניתן להירשם ללימודי מכינה לצורך השלמת בגרויות, ומכללות אחרות מציעות מסלולי לימודים מקיפים במקצועות ההנדסה השונים ובהם בלבד. לפני ההרשמה אל מוסד הלימוד הרלוונטי לכם, ולפני בחירת המוסד בו אתם הולכים ללמוד, כדאי מאוד לבחור את תחום הלימודים הרצוי לכם, ואת רמת הלימודים בה תרצו להשקיע, וגם כאן חשוב לזכור שלא תמיד התנאים הקשים ביותר יספקו לכם את העבודה השווה ביותר בתחום התעסוקה.

האם יש הבדל בתארים בין המוסדות השונים?

רבים נוטים להעריך את איכותם של מוסדות לימוד שונים לפי סיכוי הקבלה לעבודה בתעשייה בהתחשב במוסד שמעניק את התעודה האקדמית הרלוונטית. מכללות רבות יעניקו למסיימיהן סיכוי קבלה גבוהים יותר למקומות עבודה כאלה ואחרים לעומת מכללות אחרות ואף אוניברסיטאות. עם זאת, חשוב לזכור שמסיימי תואר ראשון, שמתחילים את שילובם בשוק העבודה מיד עם סיום התואר, נמצאים במקום די שווה לחבריהם שסיימו את התואר במכללות או מוסדות אקדמיים אחרים, מכיוון שאין להם די ניסיון בתחומם, וכל שהם יכולים להציג זה גיליון ציונים. עם זאת, על מנת להגביר את היתרון התחרותי של בוגרי מכללות מסוימות, מוסדות אקדמיים כאלה ואחרים חורטים על דגלם שילוב בתעשייה כבר בשנת הלימודים האחרונה כחלק מפרויקט גמר מסכם בתעשייה, או באמצעות שיתופי פעולה עם חברות וארגונים לצרכי מסלולי שיבוץ לעבודה כבר בשנות לימודיהם האחרונות של הסטודנטים המסיימים תארים ראשונים.

רשימת מכללות עם שכר לימוד אוניברסיטאי

מכללת צפת

המכללה האקדמית צפת ממוקמת בצפון הארץ ב"בירת הגליל" הלא היא העיר צפת. למעלה משלושים שנה פועלת המכללה תחת חסות אקדמית של אוניברסיטת בר אילן.

מכללת ספיר

המכללה האקדמית ספיר, הנמצאת בנגב הצפוני, היא המכללה הציבורית הגדולה בישראל. במכללת ספיר לומדים מעל 8,500 סטודנטים. מכללת ספיר הוקמה מתוך מטרה לספק מענה אקדמי לתושבי הסביבה.

מכון וינגייט

המכללה לחינוך גופני ולספורט על שם זינמן ממוקמת במכון וינגייט שבנתניה. מכללת וינגייט הוקמה כבר בשנת 1944 ועיקר ייעודה הוא בהכשרת מורים ומומחים בתחומי הספורט, המחול והשיקום.

המכללה האקדמית תל אביב יפו

מכללת תל אביב-יפו או בשמה הרשמי "האקדמית תל אביב–יפו" היא מכללה ציבורית שהוקמה בשנת 1994. הקמתה הייתה ביוזמה משותפת של שלושה גופים חשובים – עיריית תל אביב-יפו, אוניברסיטת תל אביב והמועצה להשכלה גבוהה.

מכללת אוהלו

מכללת אוהלו לחינוך, הממוקמת סמוך לקצרין למרגלות הרי הגולן, הוקמה בשנת 1965 ומאז עסקה בלימודי חינוך גופני והכשרת מורים. בשנת 2000 קיבלה הכרה מטעם המועצה להשכלה גבוהה.

מכללת אורט בראודה

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה, נחשבת כיום לאחת המכללות המובילות בארץ ומושכת אליה סטודנטים רבים, אשר לומדים לימודי הנדסה לתואר ראשון ו/או שני, וכן לימודי מכינה.

מכללת אורנים

מכללת אורנים, המכללה האקדמית לחינוך, היא אחת ממכללות החינוך הוותיקות והנחשבות בארץ. המכללה ממוקמת למרגלות עמק יזרעאל, בין הנופים הירוקים של קריית טבעון וקריית חרושת.

מכללת אחווה

מכללת אחווה הממוקמת באזור מועצה אזורית באר טוביה פועלת כבר 30 שנה. כיום היא מוסד מוכר על ידי המועצה ללימודים גבוהים והיא מציעה מגוון תכניות לימוד אקדמיות איכותיות לתארים ראשונים ומתקדמים.

מכללת אמונה

מכללת אמונה היא מכללה אקדמית לאומנות ולחינוך בירושלים המיועדת לבנות הקהילה הדתית. המכללה קיבלה את הכרתה של המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך והיא מאפשרת לצעירות דתיות לרכוש השכלה ברמה אקדמית.

מכללת אפקה

מכללת אפקה הינה מוסד אקדמי ציבורי אשר הוקם בשנת 1996 המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, ומוסמך להעניק תואר ראשון .B.Sc ותואר שני .M.Sc בהנדסה.

מכללת אשקלון

מכללת אשקלון הוקמה בשנת 1965 כשלוחה של אוניברסיטת בר-אילן. בשנת 1998 נחנך המשכן החדש בלב קריית החינוך באשקלון, ובשנת 2000 זכתה המכללה להכרה כמכללה האקדמית הראשונה בישראל.

מכללת גורדון

מכללת גורדון לחינוך ממוקמת במקום מרכזי בחיפה, באזור מרכז הכרמל. לומדים בה כיום למעלה מ-2000 סטודנטים לכלל התארים והמכינות.

מכללת דוד ילין

המכללה האקדמית לחינוך על שם דוד ילין נוסדה בשנת 1913 בירושלים. היא הייתה לאחת המכללות הראשונות בארץ שפעלו והכשירו מורים ואנשי מקצוע בחינוך.

מכללת הדסה בירושלים

מכללת הדסה הוקמה בשנת 1970, בבניין שהוקם על ידי הברון רוטשילד עוד במאה הקודמת. המכללה נוסדה בכדי לענות על הצורך בפיתוח מדע, טכנולוגיה ותעשייה רפואית שיהיו מתקדמים ויסייעו לקהילה שחיה בארץ באותה תקופה.

מכללת חמדת הדרום

מכללת חמדת הדרום הוקמה בשנת 1995 כמכללה אקדמית המספקת מענה לתושבי הקהילה הדתית בדרום הארץ. המכללה קיבלה את הכרתה של המועצה להשכלה גבוהה והיא מתוקצבת על ידי משרד החינוך.

מכללת לוינסקי

מכללת לוינסקי נוסדה בשנת 1912 כסמינר יהודי בנווה צדק שביפו. הסמינר הוקם על שמו של אלחנן לייב לוינסקי, צעיר ציוני שעסק בחינוך ובלשון העברית ופעל רבות להפצת השפה העברית ולתחייתה.

מכללת ליפשיץ

מכללת ליפשיץ היא מכללה אקדמית דתית בירושלים המיועדת בעיקר למורים מהחינוך הדתי. המכללה הוקמה על ידי המחלקה לחינוך של ההסתדרות הציונית כבר בשנת 1921.

מכללת סכנין

מכללת סכנין לחינוך והכשרת עובדי הוראה נוסדה בשנת 2001 והיא נמצאת תחת פיקוח ותקצוב של משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה.

מכללת סמי שמעון

SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון היא מכללה אקדמית המוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה. המכללה נוסדה בשנת 1995 ומציעה תכניות ללימודי הנדסה לתואר ראשון ולתואר שני.

מכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים היא מכללה לחינוך, לטכנולוגיה ולאומנויות הממוקמת בפאתי העיר תל אביב. המכללה הוקמה בשנת 1939 ביוזמתה של התנועה הקיבוצית ומסוף שנות ה-80, כאשר קיבלה את הכרתה של המועצה להשכלה גבוהה.

מכללת עמק יזרעאל

המכללה האקדמית עמק יזרעאל, הממוקמת בסמוך לעיר עפולה, מתוקצבת על ידי ועדת התכנון והתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. מכללת עמק יזרעאל הוקמה בשנת 1965 ופעלה במשך כמה שנים כשלוחה של אוניברסיטת חיפה.

מכללת קיי

מכללת קיי בבאר שבע היא מכללה אקדמית לחינוך ולהכשרת מורים. המכללה הוקמה בשנת 1954 וקיבלה את שמה לזכרו ולהנצחתו של ג'פרי קיי, שתרם את הכספים לבניית הבניין המרכזי בקמפוס.

מכללת רופין

מכללת רופין היא מכללה אקדמית מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה. המכללה פועלת כבר משנת 1949 ועברה כמה גלגולים, מהיותה מדרשה ועד המתכונת הנוכחית שלה כיום – המרכז האקדמי רופין.

מכללת רמת גן

מכללת רמת גן, שוכנת בחלקה הדרום מזרחי של עיר הגנים, לא רחוק מצומת גהה (הכתובת המדויקת היא פנחס רוטנברג 87 רמת גן) ומהווה שלוחה של האוניברסיטה הפתוחה.

מכללת שנקר

מכללת שנקר הוקמה בשנת 1970 והיא מרכז רב תחומי ללימודי הנדסה ולימודי אומנות, אשר קיבל את הכרת המועצה להשכלה גבוהה להענקת תארים אקדמיים.

מכללת תל חי

מכללת תל חי החלה את דרכה כמוסד אקדמי מוכר בשנת 1993, היא ממוקמת בנוף הפסטורלי של צפון הארץ בסמוך לקיבוץ כפר גלעדי, הנמצא צפונית לקרית שמונה.

בצלאל

בית הספר בצלאל, המכונה גם "האקדמיה לאמנות ועיצוב" בירושלים, נחשב לאחד מבתי הספר לעיצוב המובילים בארץ ומושך אליו המונים המעוניינים ליהנות ממסגרת לימודית ברמה גבוהה.

האקדמית גליל מערבי

המכללה האקדמית גליל מערבי שוכנת בליבו הירוק של הגליל המערבי בין שני אתרי מורשת עולמיים: העיר העתיקה בעכו והגנים הבהאים בגליל המערבי. המכללה הוכרה כמכללה עצמאית על ידי המועצה להשכלה גבוהה בשנת 2009.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן