לימודים בישראל

מלגות לאמהות חד הוריות

בישראל חיות כיום כ-140,000 משפחות שבהן הורה אחד בלבד, כשברוב המקרים מדובר באם. באופן טבעי חלק גדול מתאים משפחתיים אלה מתקשים לכלכל עצמם ובוודאי שאם אותן אמהות חפצות לשדרג את חייהן באמצעות רכישת השכלה גבוהה הרי שמימון התואר הוא משימה קשה מאוד – כמעט בלתי אפשרית ללא מלגה.

מלגות לאמהות חד הוריות מחוללות פלאים, ועל כך יעיד מחקר שביצעה קרן קציר, אחד הגופים המעניקים מלגות לימודים אלה – מחקר שגילה כי 85% מהנשים שזכו למלגה שכזו נהנו מעלייה של ממש בשכרן לאחר השלמת תואר ראשון וכבר לא נזקקו יותר לקצבאות הכנסה. עוד יש לציין כי בנוגע לחיבור בין אמהות חד הוריות לבין הכשרה מקצועית ביטוח לאומי ערך אף הוא מחקרים שבחנו את הכדאיות של מהלכים מעין אלה, והתוצאה חד משמעית: מדובר בהשקעה משתלמת במיוחד הן לאמהות והן למשק כולו.

מהי ההגדרה של אמהות חד הוריות?

עפ"י החוק, ההגדרה "אמהות חד הוריות" הוחלפה ב"משפחה שבראשה הורה עצמאי", אם כי המונח הישן עדיין נותר בשימוש נרחב.
בכל מקרה הכוונה היא למי שמגדלת ילד (שגילו הוא עד 18) והיא אינה נשואה, אין לה ידוע בציבור וכן אין בן או בת זוג שאיתו/ה היא מנהלת במשותף משק בית. גם מי שחיה בנפרד מבעלה במשך פחות שנתיים ונמצאת בהליכי גירושין מוכרת כ"הורה עצמאי" וזכאית למלגות לאמהות חד הוריות וכך נשים עגונות ומסורבות גט.

מי מעניק מלגות לאמהות חד הוריות?

נעמ"ת, התנועה הגדולה בארץ לקידום מעמד הנשים ושכבר זכתה על כך בפרס ישראל (ב-2008), מעניקה מלגות לאמהות חד הוריות שהשלימו לפחות שנת לימוד אחת באוניברסיטה או מכללה. המלגה בסך 2000 ש"ח מוענקת למי שהינה חברה בהסתדרות או בנעמ"ת, וכדאי לדעת שנשים חד הוריות שבחרו בלימודי מדע או טכנולוגיה זוכות בעדיפות מבחינת קבלת מלגה זו.

מלגה נוספת המוענקת ע"י נעמ"ת היא לסטודנטיות שהדוקטורט שלהן עוסק במגדר ובפרט בקידום מעמד הנשים. מלגה זו היא ע"ס 10,000 ש"ח.

גוף נוסף התומך באמהות חד הוריות הוא קרן קציר המשויכת לקרן רש"י. קרן רש"י הוקמה בשנת 1984 ע"י גוסטב לוואן, פילנתרופ יליד צרפת שהאמין כי חברה שבה כל אדם מצליח לממש את יכולותיו במלואן היא חברה חזקה ובסיס למדינה משגשגת. קרן קציר מתמקדת בסיוע לישראלים הנמנים על הפריפריה (חברתית כמו גם גיאוגרפית) לרכוש השכלה גבוהה וזאת מתוך אמונה והבנה כי השכלה גבוהה הינה מפתח להגשמה עצמית.

תנאים מוקדמים להגשת בקשה למלגות לאמהות חד הוריות מטעם קרן קציר הם שירות לאומי או צבאי, תוכנית לימודים מלאה, נזקקות כלכלית וגיל שאינו עולה על 43. בנוסף ישנו קריטריון חשוב אחר מבחינת קרן קציר והוא המוסד בו הן לומדות, וכך למשל אלה הבוחרות במכללות בתל אביב אינן זכאיות למלגה בעוד מי שלומדת במכללה האקדמית אחווה, במכללה האקדמית גליל מערבי, במכללה האקדמית ספיר, במכללה האקדמית צפת, במכללה האקדמית תל חי, באוניברסיטאות העברית, בן גוריון, חיפה או ת"א וכן במכללות נוספות תוכל ליהנות ממלגה (רשימת המוסדות עשויה להשתנות משנה לשנה).

גובה המלגה, הניתנת בשיתוף גופים אחרים ובפרט מוסדות הלימוד עצמם, הוא כ- 10,000 ש"ח ובנוסף מקבלת האם החד הורית גם דמי קיום בסך 6,000 ש"ח לשנה, על מנת שתוכל להקדיש מקסימום זמן לילדים וללימוד ותהיה טרודה פחות בצורך להתפרנס.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן