לימודים בישראל

מלגות לבוכרים

השכלה גבוהה היא שלב שהוא כמעט חובה בדרך לחיים של הגשמה עצמית, סיפוק מהעבודה ורווחה כלכלית. יותר ויותר צעירים מבקשים להתקבל אל האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות הפזורות ברחבי הארץ, אולם הדרך אל תואר ראשון וכמובן גם אל תואר שני או דוקטורט מחייבת השקעה רבה, דוגמת השלמת בגרויות בחיפה, או למידה משמעותית לקראת המבחן הפסיכומטרי, ובעיקר תשלום שכר לימוד המסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים לאורך התואר, כשלסכום זה יש לצרף את עלות המחיה, שכידוע גם היא גבוהה מאוד בארץ.

על מנת לאפשר גם למי שמגיע מרקע סוציו-אקונומי לא פשוט לזכות בהשכלה גבוהה ישנם גופים רבים המציעים מלגות לסטודנטים, כשאחת האופציות היא מלגה על פי מוצא. בהתאם, סטודנטים ממוצא בוכרי יכולים לקבל מלגות לבוכרים – מלגות אותן מציעים מספר גופים.

אילו גופים מציעים מלגות לבוכרים?

כאמור ישנם מספר גופים המציעים מלגות לבוכרים, וליתר דיוק מלגות ליוצאי בוכרה – אותה עיר בעלת היסטוריה עשירה ותרבות מפותחת שפירוש שמה הוא "מקום של עושר טוב" ואשר כיום שוכנת בשטחה של אוזבקיסטן.

גוף אחד הוא קונגרס יהודי בוכרה, שמקום מושבו הוא ברח' בצלאל 27 ברמת גן. על מנת לקבל מלגה מהקונגרס מספיק שאחד ההורים יהיה ממוצא בוכרי וכי הסטודנט יתחיל לימודי תואר ראשון. בחלק מהשנים נדרשה פעילות מסוימת (התנדבות) על מנת לקבל את המלגה, וגם שיעורה משתנה משנה לשנה. מספר הטלפון של קונגרס יהודי בוכרה הוא 03-6124322.

גוף נוסף שמציע מלגות לבוכרים הוא קרן אבוקה, שמקום משכנה הוא רחוב הקונגרס 2 בתל אביב ומספר הטלפון שלה הוא 03-6393448. גובה המלגה שמעניקה אבוקה היא 1,000 ש"ח, את הבקשות יש להגיש לפני תחילת השנה האקדמית (בספטמבר-אוקטובר) והתשובות מתקבלות בסביבות ינואר. אחד הפרמטרים לזכאות למלגה זו הוא המצב הסוציו-אקונומי של הסטודנט ושל משפחתו.

גם סמי שמעון ז"ל נרתם לטובת סטודנטים שהוריהם הגיעו לישראל מבוכרה היפה: סטודנטים שלומדים במכללה האקדמית להנדסה הנקראת על שמו, ואשר מפעילה שני קמפוסים (באשדוד ובבאר שבע), יכולים לפנות אל דיקן הסטודנטים במכללה ולהגיש בקשה למלגה. הפרמטר העיקרי לזכאות למלגה זו הוא הצטיינות בלימודים.

בשנת 2013 סטודנטים יוצאי בני העדה הבוכרית קיבלו מלגות גם מעיריית חולון, שכן בעיר זו ישנה קהילה בוכרית גדולה מאוד. בסך הכל חולקו באותה שנה 30 מלגות בסך 1,000 ש"ח כל אחת, לסטודנטים תושבי חולון שבתמורה שמחו לבצע פעילויות שונות במסגרת הקהילה הבוכרית בעיר.

מלגות נוספות ליוצאי בוכרה

חשוב להדגיש כי כל אותם גופים המעניקים מלגות לבוכרים עשויים כמובן לשנות את המדיניות ואת אופן התנהלותם, וכי בכל מקרה זכאים סטודנטים בני העדה הבוכרית להגיש בקשות גם למלגות שאינן ייעודיות עבורם.

כך למשל מופעלות באוניברסיטאות ומכללות רבות תוכניות פר"ח המעניקות מלגות נדיבות (בשיעור מחצית משכר הלימוד) וזאת בתמורה לחניכת ילדים טעוני טיפוח, כך שהסטודנטים נהנים הן מעזרה כספית משמעותית והן מסיפוק רב.

מפעל הפיס מעניק אף הוא מלגות לסטודנטים בני כל העדות הזקוקים לעזרה לשם מימון לימודיהם. ישנם מספר מסלולים כשבחלק מהמקרים יממן מפעל הפיס את שכר הלימוד במשך 3 שנים וזאת תמורת 130 שעות שנתיות של תרומה לקהילה.

אופציה נוספת היא מלגה של המשרד לאזרחים ותיקים: סטודנטים שיתנדבו לפעילות עם אזרחים ותיקים, במגוון רחב של דרכים, וזאת בהיקף של 20 שעות חודשיות במשך שישה חודשים, יוכלו לקבל מלגה בגובה של 5,000 ש"ח.

עוד דרך לממן את הלימודים היא פשוט להצטיין בהם: באוניברסיטאות ומכללות רבות מוצעות מלגות לימודים לסטודנטים בעלי הישגים גבוהים במיוחד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן