לימודים בישראל

מלגות לדוקטורנטים

השקעתם בתואר ראשון, השלמתם גם תואר שני ועכשיו פניכם מועדות אל הדוקטורט? מן הסתם מצד אחד המחקר בוער בעצמותיכם ואתם רוצים לצלול לתוכו ולהתמסר אליו, אבל מצד שני אתם נדרשים להתפרנס ובמקרים רבים מי שמגיע לשלב הזה כבר הקים משפחה ובאופן טבעי רמת המחויבות שלו לפעילויות מחוץ לאקדמיה עלתה – איך מצליחים לשלב את הכל ? בעזרת מלגות לדוקטורנטים.

ישנו מגוון רחב של מלגות ללימודי דוקטורט, שכן ישנם גופים רבים המעודדים ביצוע מחקרים חדשניים שיכולים להאיר באור חדש את החיים של כולנו כמו גם לשפר אותם, כמו גם גופים שונים ששמו לעצמם למטרה את קידום ההשכלה הגבוהה. חלק מהמלגות הן כלליות, ישנן אחרות שהן ספציפיות למוסד לימודים כזה או אחר, יש מלגות סקטוריאליות (למשל רק לדוקטורנטיות) ויש מלגות לימודי דוקטורט בהתאם לתחום הדוקטורט – כך שבסופו של דבר כמעט כל אחד יכול למצוא מלגה שתאפשר לו להקדיש זמן רב יותר למחקר.

מלגות משרד המדע והחלל לדוקטורנטים

אחד הגופים המעניקים מלגות לסטודנטים דוקטורנטים הוא משרד המדע והחלל, שמציע שלל מסלולי תמיכה לאלה שהצעות המחקר שלהם אושרו או נמצאות בהליכי אישור.

כך, למשל, על מנת לעודד נשים לעסוק במחקר בתחומי הטכנולוגיה והמדע ישנה מלגה ע"ש שולמית אלוני ז"ל אשר מוענקת לדוקטורנטיות במקצועות ההנדסה והמדעים המדויקים. ארבע מלגות כאלה מוענקות מדי שנה, גובה כל אחת מהן הוא 250,000 ש"ח.

מלגה נוספת של משרד המדע והחלל נקראת על שמו של אילן רמון ז"ל. באופן טבעי מלגה זו, שגובהה הוא 200,000 ועד 250,000 ש"ח, מוענקת לדוקטורנטים בתחום חקר החלל.

עוד מלגה נקראת על שמו של ראש הממשלה השלישי, לוי אשכול ז"ל, ובמקרה זה מדובר במלגה ספציפית מאוד כשבכל שנה נבחר נושא מחקרי מועדף. ב-2016 היא תינתן למי שיבחר בלימודי רפואה כתחום התמחותו, וליתר דיוק בתחום המתפתח של רפואה מותאמת אישית. גם מלגה זו היא בגובה 250,000 ש"ח.

בתמורה לכל אחת מהמלגות הנ"ל על הסטודנטים להקדיש 100 שעות לטובת פעילות התנדבותית, ובפרט כזו בתחום החינוך לטכנולוגיה ולמדעים.

מלגות לדוקטורט באוניברסיטאות השונות

כאמור גם האוניברסיטאות השונות מעודדות את תלמידי התואר השלישי ועל מנת למשוך סטודנטים מצטיינים מציעות מלגות לדוקטורט.

באוניברסיטת בר אילן נדרשת הצטיינות של ממש בלימודים, כשישנה עדיפות לסטודנטים במצב סוציו-אקונומי קשה. באוניברסיטת חיפה ישנה רשות ללימודים מתקדמים אשר מסייעת לדוקטורנטים, בין השאר על ידי "סלי תמיכה" ומלגות. באוניברסיטת בן גוריון מוצעת תכנית ייחודית לסטודנטים בעלי יכולות גבוהות, וזאת במטרה לאפשר להם מחקר משולב בתחומי ההנדסה, הכימיה, הפיזיקה והביו-רפואה. אל תכנית זו מתקבלים בוגרי תואר ראשון בהצטיינות או מי שבאמתחתו כבר תואר שני במדעי התזונה, מדעי הטבע או רפואה, ומעבר להכשרה המעמיקה ולמחקר המרתק זוכים תלמידי תכנית זו גם למלגות נדיבות.

מלגות לדוקטורנטים משכבות אוכלוסייה מוחלשות

אופציה אחרת של מלגות לדוקטורט היא מלגות שנועדו לתמוך בסטודנטים משכבות אוכלוסייה מוחלשות וזאת במטרה להקל עליהם את השתלבותם בחברה.

דוגמה למלגה שכזו היא המלגה לאזרחים השייכים לחברה הערבית, הדרוזית או הצ'רקסית, ואשר נקראת ע"ש איש החינוך והמדע צבי ינאי ז"ל, שבמסגרת תפקידו כמנכ"ל משרד המדע עסק בין השאר בקידום אוכלוסייה זו.

דוגמה נוספת היא מלגה שמוצעת ע"י אוניברסיטת בן גוריון לסטודנטים יוצאי אתיופיה, שעבודת הדוקטורט שלהם תעסוק בתרבות הייחודית של עדה זו.

קרנות מלגות כלליות ללימודי דוקטורט

בנוסף ישנן כמה וכמה קרנות המציעות מלגות עבור דוקטורט. אחת הבולטות בהן היא אייס"ף (ISEF), קרן בינלאומית לחינוך, אשר חרטה על דגלה את פיתוח המנהיגות האקדמית-חברתית-ציונית, ותומכת בעיקר בדוקטורנטים מצטיינים, ובמי שקושי כלכלי עלול למנוע ממנו את השלמת הדוקטורט. בתמורה למלגות מבצעים הסטודנטים פעילות חברתית משמעותית.

למדריך המלא בנושא ← מלגות לפוסט דוקטורט

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן