לימודים בישראל

מלגות לדרוזים

בני העדה הדרוזית החיים בישראל – כ-130,000 במספר – מהווים חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית ותורמים רבות לצביונה ובאופן כללי למדינה. מגזר זה, בדומה למגזר הערבי בכללותו, סובל מנחיתות ביחס למגזר היהודי בכל הקשור להשכלה גבוהה, כשבין הסיבות לשיעור הנמוך של סטודנטים דרוזים באוניברסיטאות ובמכללות (ביחס לשיעורם בכלל האוכלוסייה) היא הקושי הכלכלי לממן רכישת תואר ראשון, שני וכו'.

כחלק מהניסיון להנגיש את ההשכלה הגבוהה גם לבני עדה זו – לתועלתם ולתועלת המשק כולו – מוצעות מלגות לדרוזים ע"י מספר גופים, כשחשוב להדגיש כי גובה כל מלגה והקריטריונים לקבלתה עשויים להשתנות משנה לשנה.

מי מעניק מלגות לדרוזים?

אחד הגופים המעניק מלגות לדרוזים הוא משרד החינוך, כשהקריטריונים לבחירת מקבלי המלגה הם באחריות הממונה על החינוך הדרוזי והצ'רקסי שבמשרד החינוך. ככלל זכאים להגיש בקשה למלגה זו סטודנטים לתואר ראשון, סטודנטים לתואר שני ודוקטורנטים הלומדים בכל מוסד אקדמי המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, ומוענקת עדיפות למי שמצבו הסוציו-אקונומי מקשה עליו לממן את הלימודים (בכפוף לאישורים רלוונטיים מלשכות הרווחה) ולאלה הלומדים מקצועות "נדרשים" (ובהם, בין השאר, הנדסה, פסיכולוגיה, אנגלית, כימיה, ביולוגיה ועוד).

גם משרד המדע והחלל נרתם כדי לסייע לסטודנטים דרוזים (כמו גם צ'רקסים וערבים). משרד זה מתמקד בהענקת מלגות לסטודנטים לתואר שלישי ומעניק להם מלגות ע"ש צבי ינאי – איש מדע שהיה גם מנכ"ל המשרד, ובתפקידו זה פעל רבות כדי לשלב את אזרחי ישראל הלא יהודים בשוק התעסוקה (ובפרט במגזר הציבורי) ובמסלולים המדעיים במסגרת האקדמיה. גובה המלגה ע"ש צבי ינאי הוא עד 250,000 ש"ח (לפרק זמן של עד 3 שנים), והקריטריון העיקרי הוא תחום המחקר, כשבפרט נדרשת תוכנית מחקרית בעלת היתכנות יישומית. כמו כן ניתנת עדיפות למי שמשתפים פעולה במסגרת המחקר עם מרכזי מו"פ שמשרד המדע והחלל תומך בהם.

עוד גוף המעניק מלגות לדרוזים הוא העמותה ע"ש סא"ל סאלח פלאח ז"ל. משרדי עמותה זו, שהוקמה בשנת 2008, שוכנים בחורפיש ואחת ממטרותיה היא עידוד רכישת השכלה אקדמאית בקרב חיילים משוחררים בני העדה הדרוזית. באופן עקרוני העמותה ע"ש סאלח פלאח מעניקה מלגות לכל סטודנט דרוזי, בין אם בחר בלימודים בצפון ובין אם העדיף ללמוד במרכז, בין אם מדובר בתואר ראשון בגיאוגרפיה ובין אם לימודי תואר שני בהנדסה ביו רפואית, אך ניתנת עדיפות מובהקת לחיילים משוחררים, לסטודנטים לרפואה שהישגיהם הלימודיים מרשימים במיוחד, לסטודנטים שבחרו בלימודי תואר ראשון בתחומים מועדפים ובהם הנדסה ביו רפואית, מתמטיקה, רוקחות, אופטיקה ותיאטרון, וגם באופן כללי לחיילים משוחררים דרוזים. כמו כן ניתנת עדיפות למי ששניים מאחיו משרתים בצה"ל (לפחות אחד מהם בשירות סדיר), וגם מי שעשה קורס פסיכומטרי והציון שקיבל הוא 700 ומעלה טובים סיכוייו ליהנות ממלגה.

עמותה נוספת שמסייעת לסטודנטים בני העדה הדרוזית לממן את לימודיהם היא העמותה הדרוזית למדעים, מנהיגות ומצוינות. העמותה נוסדה ב-2002 וכפי שניתן להבין משמה מתרכזת בחיבורם של בני העדה הדרוזית לתחומי המדע ובפרט החלל. ב-2013 למשל זכו 63 סטודנטים בתחומי ההנדסה (וגם רפואה וכלכלה) לקבלת מלגות לימודים, וזאת בתמורה לפעילות במסגרת הפרויקטים של העמותה ובפרט הרצאות בבתי ספר בתחומים הנלמדים.

קרן בני מערוף היא גוף נוסף המעניק מלגות לדרוזים, כשישנם שני מסלולים להגשת בקשה: לימודי מדעים מדויקים באחת האוניברסיטאות בארץ או במכללת בראודה, או סטודנטים שמצבם הסוציו-אקונומי מקשה עליהם להשלים את התואר. גם כשישנם שני סטודנטים (או יותר) מאותו בית ניתן לקבל מלגה. גובה המלגה הוא 1600 ש"ח, ועבור סטודנטים שמתנדבים בפרויקטים של עמותת תללי"ם ומסייעים לתלמידים מוגבלים או חולים אצלם בבית – 2000 ש"ח.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן