לימודים בישראל

מלגות להנדסאים

השכלה גבוהה מזוהה לרוב עם תואר ראשון ומעלה, אבל גם להנדסאים תפקיד חשוב מאוד בכל משק מודרני, מה גם שלא לכל אחד מתאימים לימודי תואר ראשון בהנדסת מחשבים או תואר שני בהנדסה ביו רפואית. לימודי הנדסאים נמשכים שנתיים ואמנם עלותם נמוכה ביחס לעלות רכישת תואר ראשון, אולם גם כך לא כל מי שמעוניין בתעודה זו יכול לממן את לימודיו ועל מנת לסייע לו (ולמשק כולו, שהרי הנדסאים בכל התחומים תורמים תרומה בלתי מבוטלת לכלכלת המדינה) קיימות מלגות להנדסאים המוצעות ע"י גופים שונים ומגוונים בארץ.

מלגות של מה"ט

מה"ט (המכון הטכנולוגי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע) הוא הגוף האחראי על הכשרת הנדסאים וטכנאים בארץ. הוא משויך למשרד הכלכלה ובין שאר פעולותיו הוא מעניק מלגות להנדסאים נזקקים.

מלגות אלה מוענקות להנדסאים הלומדים מקצועות שהמה"ט מגדיר כנדרשים, ובמוסדות לימוד שאושרו ע"י המה"ט. הקריטריון העיקרי להענקת מלגה הוא סוציו-אקונומי, כשעבור רווקים בני 30 ומטה נבחן המצב הכלכלי של התלמיד כמו גם של הוריו, עבור רווקים בני 30 ומעלה רק מצבו הכלכלי של התלמיד וכשמדובר בבעל משפחה משלו נבחן המצב הכללי של המשפחה.

בהתאם לכל הנתונים הנ"ל נקבעת רמת הזכאות של התלמיד, א' או ב', כשלמשל רמת זכאות א' מזכה במלגה בגובה 4,300 ש"ח עבור מסלולי לימודי יום ו-3,550 ש"ח עבור מסלולי לימודי ערב.

מלגות להנדסאים מטעם המועצה להשכלה גבוהה

המועצה להשכלה גבוהה מפעילה קרן מלגות לסטודנטים, שעד לסוף שנת 2014 העניקה סיוע רק למי שלמד באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות – אך לנוכח חשיבותם של לימודי הנדסה גם במתכונת של הנדסאות, ולנוכח העובדה שרבים מבין הנרשמים לבתי הספר להנדסאים מגיעים מרקע סוציו-אקונומי שמקשה עליהם לממן את לימודיהם (למעלה מ-40% עפ"י מחקר עדכני), הוחלט שהמלגות הממומנות ע"י הות"ת (ועדה לתכנון ותקצוב) של המל"ג יוענקו גם להנדסאים.

מלגות של הקרן והיחידה לחיילים משוחררים

חיילים משוחררים הבוחרים בלימודי הנדסאים יכולים ליהנות ממלגות בשיעור של עד 90% מגובה שכר הלימוד השנתי.

תנאי בסיסי לקבלת מלגות להנדסאים אלו הוא שחלפו עד 5 שנים ממועד השחרור, ובנוסף יש ללמוד במסלול המאושר ע"י המה"ט (ישנם מקצועות המזכים במלגה לשנה אחת בלבד וישנם מקצועות עבורם ניתן לקבל מלגה לשנתיים). ניתן לקבל מלגה גם כשלומדים במסלול מכינה להנדסאים.

מלגות של מוסדות הלימוד עצמם

בחלק ממוסדות הלימוד המכשירים הנדסאים מעניקים מלגות למועמדים שנתוניהם גבוהים במיוחד. דוגמה לכך היא ביה"ס להנדסאים הפועל במסגרת אוניברסיטת אריאל, אשר מעניק מלגות למי שממוצע הבגרות שלו הוא 90 ומעלה ובהתאם למסלול הנבחר על ידו.

תוכנית עתידים

תוכנית עתידים נוסדה ב-1999 במטרה לחזק את הפריפריה וכך להעצים את החברה הישראלית בכללותה. בין שאר פעולות התוכנית – מלגות להנדסאים שמתחייבים להתגורר בגליל או בנגב למשך 3 שנים לכל הפחות (מיום סיום לימודיהם) ולעבוד במקצוע שרכשו בחברות הלוקחות חלק בתוכנית זו.

מלגות אלה מוענקות למי שהשלים שירות צבאי או שירות לאומי, והן מכסות את מלוא שכר הלימוד ובנוסף מסייעות לסטודנטים בכל הקשור לקיום היומיומי (בסך 1,500 ש"ח לחודש).

מלגות של הרשויות המקומיות

גם רשויות מקומיות רבות מעניקות מלגות לסטודנטים בני העיר, כשבחלק מהמקרים יכולים גם אלה שבחרו בלימודי הנדסאים ליהנות מתמיכה חשובה זו. דוגמה אחת לכך היא המועצה האזורית גלבוע, ודוגמה נוספת היא עיריית לוד שבתמורה למלגה מבקשת השתתפות בפרויקט שיקום שכונות, ובכל מקרה כדאי לברר ברשות המקומית בה אתם מתגוררים האם קיימות מלגות שכאלה ומה הקריטריונים לקבלתן.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן