לימודים בישראל

מלגות לחיילים בודדים

עם סיום השירות הצבאי חוזרים חיילים משוחררים רבים תוך פרק זמן כזה או אחר אל ספסלי הלימוד (כשלמעשה לפעמים גם תוך כדי שירות הם עושים זאת, למשל במסגרת השלמת בגרויות בצבא). לא קל לרכוש השכלה גבוהה ובפרט קשה לעשות זאת ללא תמיכה משפחתית, אולם לעזרת חיילים שהוגדרו כבודדים במהלך שירותם בצה"ל נחלצים גופים שונים המעניקים להם מלגות.

חשוב להדגיש כי מלגות לחיילים בודדים מוענקות לחיילים משוחררים שצה"ל הגדירם ככאלה ועפ"י הקריטריונים של הצבא, כלומר מי שהוריו גרים בחו"ל והוא עלה לישראל לבדו, מי שהוריו בחרו להגר אל אחת הארצות מעבר לים והוא העדיף להישאר בארץ, מי שהוריו בשליחות (לפרק זמן של 6 חודשים או יותר), מי שהוריו בארץ אך אין לו שום קשר איתם (בכפוף לדו"ח של עובדת סוציאלית והמלצות גופי רווחה) ויתומים משני הוריהם.

כל מי שבוחר לשרת בצה"ל תורם למדינה, ועל כן ראוי להערכה – וגם לעזרה. כשמדובר בחייל בודד, על אחת כמה וכמה מן הראוי לתמוך בו הן במהלך השירות והן לאחר השחרור ובפרט לסייע לו לממש את יכולותיו וליהנות מהיתרונות הרבים של השכלה גבוהה. לא מעט קרנות וגופים אכן עושים זאת, ומעניקים מלגות לחיילים בודדים משוחררים.

מי נחשב חייל בודד?

הקרנות השונות המעניקות מלגות לחיילים בודדים משוחררים מסתמכות על ההגדרה של משרד הביטחון ל"חייל בודד" ועל ההכרה בחייל ככזה על ידי הצבא. הקריטריונים הם:

 • מי ששני הוריו מתגוררים במדינה אחרת והוא עצמו חי לארץ לבדו (בין אם עשה עלייה ובין אם נותר בישראל למרות ששני הוריו היגרו אל מעבר לים).
 • מי שהינו יתום משני ההורים.
 • מי שהוריו חיים בארץ אולם אין כל קשר בינו לבינם (במקרה זה נדרשת חוות דעת של עובד סוציאלי וכן של גופי הרווחה הרלוונטיים).

מלגות לחיילים בודדים של קרן הישג

קרן הישג הינה קרן שהוקמה ע"י זוג אנשי עסקים יהודיים מקנדה, הת'ר ריסמן וג'רי שוורץ, במטרה לסייע לחיילים בודדים שהשתחררו מהצבא למצות את הפוטנציאל שלהם ולהגשים את עצמם.

קרן זו לא רק מעניקה מלגות לחיילים בודדים אלא מסייעת להם גם בדרכים אחרות ובין השאר מציעה להם מסגרת תומכת הפועלת ב"בית הישג" השוכן באחד הבניינים הייחודיים בתל אביב (ברח' רוטשילד), שם יכולים מלגאי הקרן ליהנות מספריה, אולם קולנוע ועוד. בנוסף מציעה קרן הישג לחיילים המשוחררים הבודדים מנטורים שיסייעו להם לצמוח, עזרה בהכוונה מקצועית והשמה וכמובן מלגות.

הקריטריונים לקבלת מלגה: על החייל הבודד להשלים שירות צבאי תקין (עם עדיפות ליוצאי יחידות קרביות), להתחיל ללמוד תוך שנתיים לכל היותר מיום השחרור (לא כולל מכינה או פסיכומטרי), להיות בעל יתרת לימודים של 3 שנים או יותר (עדיפות ניתנת לסטודנטים בשנה הראשונה ללימודיהם) במוסד המוכר ע"י המל"ג ולא כולל האוניברסיטה הפתוחה. ניתן גם לקבל מלגה של לימודי תואר שני וזאת בתנאי שהתואר הראשון נלמד בחו"ל.

מלגות לחיילים בודדים משוחררים מטעם משרד הביטחון

משרד הביטחון, באמצעות היחידה להכוונת חיילים משוחררים והקרן הפועלת במסגרתה נרתמים אף הם לסיוע לחיילים בודדים ומציעים להם שורת הטבות, התקפות למשך 5 שנים החל מיום השחרור מצה"ל.

בין ההטבות: מימון מלא של השלמת בגרויות, מימון מלא של דמי הרישום למבחן הפסיכומטרי, סיוע בסך 1,500 ש"ח לנרשמים לקורס פסיכומטרי במכונים ספציפיים (שהרי עבור כל מי שזקוק לקורס פסיכומטרי מחירים של קורסים כאלה מהווים במקרים רבים חסם מרתיע מפני הצטרפות אליו), וכן מלגה למימון מכינה קדם אקדמית בגובה 1,000 ש"ח בחודש כשבנוסף במשך כל תקופת המכינה מקבל החייל הבודד המשוחרר גם מלגה לקיום בגובה 1,875 ש"ח בחודש.

בנוסף זכאים חיילים בודדים משוחררים לקבל הלוואה למימון תשלום שכר לימוד במכללה, אוניברסיטה או כל מוסד לימוד אחר. ההלוואה היא בסכום של עד 12,000 ש"ח בכפוף להמצאת ערב, וההחזרים נפרסים על פני שנתיים עד שלוש ובריבית נמוכה.

תוכנית עתידים

תוכנית עתידים פועלת מאז שנת 1999 על מנת לאפשר לצעירים איכותיים מהפריפריה החברתית והכלכלית למצות את יכולותיהם ולהגיע למשרות ותפקידים משמעותיים ומתגמלים.

תוכנית עתידים Take Off מעניקה מלגות לסטודנטים חיילים בודדים אשר הינם סטודנטים לתואר ראשון במקצועות ההנדסה או המדעים. המועמדים זוכים לא רק למימון שכר הלימוד אלא גם למלגת קיום, ליווי צמוד והשתלבות בחברות מובילות במשק כבר במהלך רכישת התואר.

מלגות קרן גרוס לחיילים בודדים

קרן גרוס מעניקה מלגות לחיילים בודדים, כשהדרך למלגה מתחילה במילוי טופס באתר האינטרנט של הקרן, שהוקמה בשנת 1988 ומאז מסייעת לאוכלוסיות שונות לרכוש השכלה גבוהה ולהעצים את עצמן.

הקרן תומכת במי ששירת שנה או יותר (כולל בשירות לאומי או אזרחי) ושחלפו פחות מ-5 שנים מאז יום השחרור. בנוסף נדרש היקף לימודים של לפחות 12 שעות בשבוע. חייל משוחרר שכבר מקבל סיוע מגורם אחר, בהיקף של למעלה מ-8,000 ש"ח בשנה, אינו יכול להגיש בקשה לקרן גרוס.

עוד כדאי לציין כי לצד המלגות לחיילים בודדים משוחררים, מציעה הקרן מלגות לימודים גם לחרדים, ישראלים בני העדה האתיופית, תושבי פריפרייה וכן לבני המיעוטים השונים המהווים חלק בלתי נפרד מהחברה בישראל (הצ'רקסים, הבדואים, הדרוזים, הנוצרים והמוסלמים) – כולם בכפוף לשירות צבאי/לאומי/אזרחי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן