לימודים בישראל

מלגות לחרדים

אחד האתגרים החשובים של קברניטי המדינה הוא שילוב בני ובנות המגזר החרדי בחברה הישראלית ובשוק התעסוקה. עפ"י מחקר של מרכז טאוב אחד הגורמים העיקריים המובילים ליציאת נשים וגברים חרדים לעבודה – דבר שהוא קריטי לשמירת איכות החיים של כל מי שגר בישראל ולצמיחתה של המדינה באופן כללי – הוא השכלה גבוהה: בעוד רק אחד מכל 3 גברים חרדיים ללא תואר אקדמי יוצא לעבוד, מתוך בעלי התואר 70% עובדים, ואצל הנשים התמונה דומה, כשרק אחת מכל שתי נשים נטולות תואר עובדת אבל בקרב החרדיות בעלות התואר שיעור התעסוקה הוא כבר 75%. לכל אדם קשה לממן רכישת השכלה גבוהה ובמגזר החרדי, שרובו ככולו סובל מעוני משמעותי, הקושי גדול במיוחד – אולם ישנו גם מערך סיוע ומגוון אפשרויות של מלגות.

מלגות לחרדים מוענקות הן ע"י הממשלה והן ע"י גופים פרטיים הממומנים באמצעות פילנתרופים מהארץ ומהתפוצה. במקרים רבים לצד המלגה ייהנו הסטודנטים החרדים גם מליווי, תמיכה, ייעוץ אקדמי וסיוע בהשמה.

מלגות של משרד הכלכלה

משרד הכלכלה, שאחת ממטרותיו היא הכשרה מקצועית לחרדים, מפעיל שתי תוכניות סיוע: האחת היא "פרנסה בכבוד" שבמסגרתה זוכים גברים חרדים ללימודי תעודה בחינם (לאחר אבחון וכן הכוונה למקצועות המתאימים להם והנדרשים למשק), והשנייה היא "חרדים לעתידם".

במסגרת תוכנית "חרדים לעתידם" מוענקות מלגות לחרדים הלומדים בתחומים כגון לימודי הנדסה, מדעי הטבע, מדעים מדויקים, מדעי המחשב, מדעי הרפואה, מדעי החקלאות ובמקרים מסוימים גם ריפוי בעיסוק, פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית והפרעות בתקשורת. המלגה היא בגובה שכר לימוד מלא, וכן מקבלים הגברים החרדים שנמצאים זכאים למלגה זו דמי קיום.

מלגות אלה מיועדות לבני 23 ומעלה (אם כי גם צעירים יותר יכולים להגיש בקשה – בתנאי ששירתו בצבא או שקיבלו פטור מכך) ושהינם בוגרים של ישיבות קטנות או לימודים תורניים. הקריטריון העיקרי לקבלת המלגה הוא מצב סוציו-אקונומי, ותנאי נוסף הוא כמובן הרשמה או השתתפות בלימודי לתואר ראשון במוסד המוכר ע"י המל"ג.

מלגות לחרדים ממוסדות הלימוד עצמם

במקרים מסוימים יכולים בני ובנות המגזר החרדי ליהנות מקבלת מלגות לסטודנטים המוענקות להם ע"י מוסד הלימוד עצמו.

כך למשל הקריה האקדמית אונו מעניקה – אוטומטית, ללא צורך בבקשה – מלגה בגובה 15 עד 30 משכר הלימוד השנתי לסטודנטים וסטודנטיות מהמגזר החרדי, ובלא מעט אוניברסיטאות ומכללות אחרות ישנן מלגות למי שמצטיין בלימודיו ו/או למי שבוחר במסלול שהאוניברסיטה או המכללה חפצה ביקרו, מלגות שבאופן טבעי גם סטודנטים חרדים יכולים ליהנות מהן.

קרן ק.מ.ח

קרן ק.מ.ח (קידום מקצועי חרדי) מעניקה מלגות לחרדים הן עבור לימודי תואר ראשון או שני והן עבור לימודי תעודה, כך שניתן ליהנות מהן בין אם לומדים במכללות בנתניה, בין אם באוניברסיטה כזו או אחרת ובין אם בקורס ממוקד לרכישת מקצוע.

הקריטריונים לקביעת הזכאים למלגה וגובה המלגה הם המצב הסוציו-אקונומי של משפחתו של הסטודנט והמקצוע הנלמד: במקרה של תואר שני המסלולים המאפשרים קבלת מלגה הם בתחומי מדעי הטבע, המדעים המדויקים, עבודה סוציאלית, מדעי החיים, הנדסה, רפואה, כלכלה, רוקחות ופסיכולוגיה, וכשמדובר בנשים חרדיות שלומדות לתואר ראשון מקצועות כמו רפואת שיניים ומדעי המחשב משתייכים לרמה א', קלינאות תקשורת ואופטומטריה לרמה ב' ומשפטים ותקשורת לרמה ג'. המלגה ניתנת כהלוואה, שחלקה הופך למענק עם השלמת התואר.

מלגות של עמותת ידידות טורונטו

גוף נוסף המעניק מלגות לימודים לחרדים הוא עמותת ידידות טורונטו, שמציעה מימון של שכר הלימוד לגברים בגילאי 20 עד 40.

תוכנית חלמי"ש

תוכנית הפועלת בהצלחה מאז 2007 ושמטרתה עידוד צעירים חרדים ללמוד מקצועות ישימים בתחומי המדעים וההנדסה בדרך להשתלבות מיטיבה בשוק התעסוקה.

מי שמתקבל לתוכנית נהנה מהכשרה מקיפה המתחילה במכינה ונמשכת בטכניון, במכון לב, באוניברסיטת בן גוריון, המכללה להנדסה ע"ש סמי שמעון או במכללת הדסה, וממימון מלא של כל המסלול ללא קשר למצב הסוציו-אקונומי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן