לימודים בישראל

מלגות ליוצאי מרוקו

כל מי שרוצה ליהנות מהיתרונות של השכלה גבוהה – ולהשכלה גבוהה בימינו ישנם יתרונות רבים וחשובים, ולמעשה כמעט ואי אפשר להגיע לקריירה מתגמלת ללא תואר ראשון ומעלה – מוצא עצמו נתקל בלא מעט קשיים כשאחד הבולטים שבהם הוא הקושי הכלכלי: מצד אחד יוקר המחיה נוגס בהכנסות, מצד שני האפשרויות התעסוקתיות של מי שטרם רכש מקצוע מוגבלות וחשוב לזכור שצריך להקדיש זמן גם ללימודים, ובשורה התחתונה למי שאין הורים שיכולים לסייע במימון התואר צפוי מאבק לא פשוט.

אחד הכלים המאפשרים הצלחה במאבק הנ"ל הוא מלגה, כשסוג מלגות פופולארי במיוחד הוא זה המוצע לפי המוצא של הסטודנט – ומאחר שהעדה הבולטת ביותר בישראל היא יוצאי מרוקו (ברבע המאה הראשונה מאז קום המדינה הגיעו לכאן רבע מיליון יהודים מהמדינה המוסלמית הגדולה) אין פלא שישנן מלגות מיוחדות עבור בני עדה זו.

אילו גופים מציעים מלגות ליוצאי מרוקו?

מספר גופים מציעים מלגות ליוצאי מרוקו, וכדאי להכיר את כולם שכן לכל אחד מהם רשימת תנאים משלו.

גוף אחד הוא הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, שהוקמה בראשית המאה ה-21 במטרה להנחיל את המורשת המפוארת של יהדות מרוקו, הן בארץ והן בתפוצות, וכן לטפח את האחדות בעם. בין השאר מעניקה הפדרציה מלגות לסטודנטים שמצבם הכלכלי מקשה עליהם לממן את לימודיהם, כשחשוב לציין כי מלגות אלה לא מוגבלות ליוצאי מרוקו שכן המוצא של הסטודנט אינו קריטריון. כן ניתנת עדיפות כאמור למי שמצבו הכלכלי קשה, למי שמתגורר בערי פיתוח או אזורים המתאפיינים ברמה סוציו-אקונומית נמוכה, למי ששירת בצבא ביחידה קרבית ולמי שלא קיבל מלגה בשלוש השנים הקודמות. עוד חשוב להדגיש כי רק סטודנטים הלומדים במוסדות לימוד המשתפים פעולה עם הפדרציה (ומממנים חלק מהמלגה) יכולים להגיש בקשה, וכך למשל מי שלומד במכללת אתגר בירושלים או במכללה האקדמית עמק יזרעאל לא זכאים למלגה מטעם הפדרציה, ואילו לדוגמה מי שלומד במכללות בראשון לציון (ובפרט במכללה האקדמית למנהל ראשל"צ) או במכללה האקדמית רופין כן יכול להגיש בקשה.

גוף אחר המעניק מלגות ליוצאי מרוקו היא קרן שולה. קרן זו מעניקה מלגות ליוצאי כל צפון אפריקה שלא עברו את גיל 28 ואשר לומדים באחת האוניברסיטאות בישראל (ולא במכללה!). את הבקשה מגישים בפברואר או במרץ, והקריטריונים לפיהם נבחרים מקבלי המלגות הם מצב כלכלי, אזור המגורים, הרמה האקדמית של הסטודנט ותרומתו לקהילה.

גם ברית יוצאי מרוקו בישראל, שמקום מושבה הוא רח' אבן גבירול 176 בתל אביב, מעניקה מלגות לבני העדה. מספר הטלפון של ברית יוצאי מרוקו הוא 03-6054242.

מלגות אפשריות אחרות

כמובן שסטודנטים יוצאי מרוקו יכולים לקבל גם מלגות לימודים אחרות ולא רק את אלה המיועדות למי שנולד במדינה זו או שהוריו/ הורי הוריו היגרו ממנה לישראל, כך שהרשימה המלאה של מלגות ליוצאי מרוקו היא ארוכה עד מאוד.

דוגמה אחת למלגה שכזו היא המלגה שמחלקת קרן אימפקט, קרן אותה מנהלת אגודת ידידי צה"ל בארה"ב. המלגה מיועדת לחיילים משוחררים אשר שירתו ביחידות קרביות או בתפקידים תומכי לחימה, והיא כוללת מימון מלא של לימודי תואר ראשון.

עוד גוף שמעניק מלגות לסטודנטים הוא מפעל הפיס – בין אם על בסיס סוציו-אקונומי ובין אם על בסיס פעילות חברתית ספציפית (למשל מגורים בעיר לוד והעצמת הקהילה במקום). בנוסף ישנן רשויות מקומיות המסייעות לסטודנטים בני העיר לממן את לימודיהם ובפני מי שלומד מקצועות מבוקשים פתוחות מלגות מטעם משרד המדע וגופים אחרים המעודדים השכלה גבוהה בתחומי ההנדסה ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן