לימודים בישראל

מלגות ליוצאי עיראק

לא קל להגיע להשכלה גבוהה בישראל: אמנם ישנם מוסדות לימוד אקדמיים רבים הפזורים בכל רחבי הארץ, מהמכללה האקדמית תל חי דרך מכללות בראשון לציון, נתניה, רמת גן, ירושלים, ועד השלוחה האילתית של אוניברסיטת בן גוריון. אולם, לצד ההיצע הנרחב גם הביקוש גדול מאוד ותנאי הקבלה באוניברסיטאות ובמכללות גבוהים למדי ומחייבים השקעה ניכרת לאורך התיכון או במסגרת שיפור בגרויות ובדרך כלל גם לקראת המבחן הפסיכומטרי.

בנוסף, הלימודים עצמם מחייבים מאמץ אינטלקטואלי והשקעת זמן מרובה על מנת לצלוח את המבחנים, ואל כל אלה יש לצרף את שכר הלימוד הבלתי מבוטל בכל המקומות (כשלסטודנט הממוצע אף פעם אין מספיק זמן גם לעבוד, גם ללמוד, וגם לחיות. וכמובן שישנן גם הוצאות נוספות מעבר לשכר הלימוד). יחד עם זאת ישנם לא מעט גופים שנחושים לסייע לכל מי שרוצה להגיע לתואר כזה או אחר וכישוריו מתאימים לכך לעשות זאת, בין סוגי המלגות השונים בולטות אלה הניתנות עפ"י מוצא, ואחת האפשרויות היא מלגה ליוצאי עיראק.

מי מעניק מלגות ליוצאי עיראק?

הגוף העיקרי המעניק מלגות ליוצאי עיראק היא הקרן לקידום החינוך עבור יוצאי עיראק בישראל. אגב, על פי ההערכות ישנם כרבע מיליון ישראלים שנולדו בעיראק, או שהוריהם או סביהם נולדו במדינה שהתפתחה סביב הפרת והחידקל, וזאת לאחר שבתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת עלו לארץ כ- 120,000 מיהודי עיראק במסגרת מבצע "עזרא ונחמיה". זוהי העדה השלישית בגודלה בישראל לאחר יוצאי ברה"מ ויוצאי מרוקו.

על מנת לקבל מלגה מהקרן לקידום החינוך של יוצאי עיראק על מבקש המלגה להוכיח כמובן כי הוא אכן ממוצא עיראקי (ההגדרה היא עד לדור השלישי, כלומר מי שסבו או סבתו נולדו בעיראק יוכל לקבל את המלגה גם אם הוריו כבר נולדו בארץ).

מלגה זו מיועדת לסטודנטים הלומדים לתואר ראשון או תואר שני, למי שכותב את הדוקטורט ולמי שמתקבל ללימודי הנדסאים. הפרוצדורה כוללת מילוי טפסים אותם ניתן לקבל מהקרן (שמקום מושבה הוא מגדלי התאומים ברמת גן, ברח' ז'בוטינסקי 33) ושליחתם חזרה לקרן בין החודשים אוקטובר לינואר. המלגה היא למעשה הלוואה ללא ריבית אותה יכול הסטודנט להחזיר גם שנה לאחר שסיים את לימודיו. גובה ההלוואה – 1000 דולר.

בחלק מהשנים האחרונות הוענקו מלגות ליוצאי עיראק גם מטעם העמותה לשימור מסורת יהדות בבל בבאר שבע. ב-2013 למשל חולקו מלגות בסך כולל של 80,000 ש"ח לסטודנטים ממוצא עיראקי ובפרט כאלה שלמדו באוניברסיטת בן גוריון והתקשו לממן את לימודיהם, ואלה בתמורה התנדבו במרכז "קשב" המסייע לנערים שהשתמשו בסמים ומבקשים לחזור לדרך הישר.

מלגות אפשרויות נוספות ליוצאי עיראק

בפני סטודנטים ממוצא עיראקי פתוחות כמובן גם אפשרויות נוספות ולא רק מלגות ליוצאי עיראק.

ראשית, כמעט כל אוניברסיטה או מכללה, בין אם מדובר באוניברסיטה ענקית כמו האוניברסיטה העברית בירושלים ובין אם מדובר במכללה צנועה דוגמת מכללת אתגר ירושלים, מציעה מלגות לסטודנטים – בעיקר לסטודנטים מצטיינים.

כמו כן ישנן מלגות שנועדו לעודד מגזרים שונים באוכלוסייה, וכך למשל ארגון ידידי צה"ל, בארצות הברית מעניק מלגות לימודים בסך 4000$ ללוחמים או תומכי לחימה המגיעים מרקע סוציו-אקונומי קשה ולומדים לקראת תואר ראשון באוניברסיטה ישראלית.

דוגמה לסוג נוסף של מלגות הן מלגות המוענקות על ידי משרד החינוך לסטודנטים שנמצאים בעיצומם של לימודי חינוך והוראה – הן הלוואות והן מענקים על מנת לעודד אנשים איכותיים להפוך למורים למתמטיקה, מדעים, אנגלית ועוד. באופן דומה ניתן למצוא מלגות המעודדות לימודי מדעים, לימודי הנדסה וכו'.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן