לימודים בישראל

מלגות ללימודי תעודה

במקביל לעליית קרנה של ההשכלה האקדמית (כלומר תואר ראשון, תואר שני וכו') מסתמנת בשנים האחרונות מגמה בולטת נוספת: ביקוש הולך וגדל למסלולים שונים של לימודי תעודה. לימודי התעודה מהווים עבור רבים תחליף מוצלח ללימודים אקדמיים – ניתן להתקבל אליהם גם בלי ממוצעי בגרות גבוהים ופסיכומטרי בשמיים, עלותם נמוכה יותר ובעיקר הם מעניקים הכשרה מקצועית בזמן קצר יחסית ופותחים לא מעט דלתות בשוק התעסוקה, כך שבוגריהם יכולים ליהנות מעיסוק מתגמל תוך מספר חודשים עד שנה-שנתיים.

לימודים לא אקדמיים מוצעים במבחר רחב מאוד של תחומים – מקוסמטיקה דרך רפואה אלטרנטיבית וכלה בהייטק – וברובם ככולם ניתן ליהנות ממלגות ללימודי תעודה כך שעלות רכישת המקצוע פוחתת עוד יותר והופכת את התהליך למשתלם במיוחד.

אמנם השכלה על תיכונית מזוהה בעיקר עם תואר ראשון, תואר שני ודוקטורט אולם ישנם לא מעט ישראלים שעבורם מסלולי הלימוד האקדמיים אינם מתאימים מסיבה זו או אחרת, ואילו לימודי תעודה עשויים להעצים אותם מאוד ולאפשר להם להגשים את עצמם ובפרט להגיע למשרות מתגמלות. האפשרויות רבות: לימודי תרפיה במוזיקה, לימודי חשמלאות רכב, לימודי אנימציה, קורס בניית אתרים, קורס קוסמטיקאיות, הכשרת מטפלים בשיטות הטיפול האלטרנטיביות השונות ועוד.

גם אם עלות לימודי תעודה ברוב רובם של המקרים נמוכה ביחס לעלות רכישת תואר ראשון ומעלה הרי שעדיין מדובר בסכומים בלתי מבוטלים. מצד שני, ישנם גופים הנרתמים לטובת מי שזקוק לסיוע במימון ומעניקים מלגות ללימודי תעודה, כך שניתן להיעזר בהם ולצלוח את אחד המכשולים המשמעותיים בדרך לידע חיוני ותעודה פותחת דלתות.

חשוב להדגיש: ישנן די מעט מלגות ייעודיות ללימודי תעודה. יחד עם זאת ישנן מלגות רבות המוענקות לא רק למי שבחר במסלול אקדמי אלא גם למי שבחר בקורסים ממוקדים יותר ובהחלט ניתן למנות גם את אלה ברשימות המלגות ללימודי תעודה.

מלגות ללימודי תעודה במגזר החרדי

אחד הגופים המעניק מלגות ספציפיות של לימודי תעודה הוא קרן ק.מ.ח (קידום מקצועי חרדי), ששמה לעצמה למטרה לקדם את נושא שילוב הגברים החרדים בשוק התעסוקה המודרני. אחד הכלים החשובים המסייעים לאברכים בעלי משפחות להתפרנס בכבוד הוא השכלה רלוונטית, ובהתאם קרן ק.מ.ח לא רק מעניקה מלגות אלא גם מלווה את החרדים המעוניינים בכך לאורך כל הדרך ומסייעת להם לבחור מסלול לימודים והכשרה, להתמודד עם החברה החרדית ולמצוא עבודה מתאימה. המלגות מיועדות לגברים רווקים בני 28 ומעלה ולגברים נשואים בני 25 עד 40 (בני 25 רשאים להגיש בקשה במקרים מסוימים).

הקריטריון העיקרי הוא הכנסת המשפחה ומספר הנפשות בה, כשבחלק מהמקרים תינתן מלגה מוגדלת לאור מצב כלכלי קשה במיוחד. קריטריון נוסף הוא התחום הנלמד, כשגם במקרה זה ישנם מקצועות המזכים במלגה מוגדלת (למשל אופטומטריה, ניהול רשתות, הידרותרפיה, ייעוץ פנסיוני ועוד) ומקצועות עבורם ניתנת מלגה "רגילה" (ובהם קופירייטינג, עיצוב פנים, חשבות שכר ודוברות). ישנם גם מקצועות עבורם אין זכאות למלגה – כך לדוגמה ייעוץ נישואין, גישור ומזכירות רפואית.

גם ג'וינט ישראל מעניקה מלגות לגברים חרדים המבקשים להשתלב בשוק העבודה, ובחלק מהמקרים ניתן לקבל מלגה גם במכללת ההיי טק המובילה ג'ון ברייס.

מלגות ללימודי תעודה של מוסדות הלימוד עצמם

ריבוי מוסדות הלימוד (הן האקדמיים והן הלא אקדמיים) יוצר תחרות עזה ביניהם על כל סטודנט וסטודנט, ובהתאם חלק גדול מהם מעניק מלגות לסטודנטים – כך שכמעט בכל תחום תוכלו למצוא מכללה המציעה מלגות ללימודי תעודה בתנאי שתבחרו בה כמובן.

דוגמה אחת מיני רבות היא מכללת ורצברגר ברמת גן, שפועלת מאז 1977, ומציעה מבחר רחב של מסלולי הכשרה וביניהם קורסים ייעודיים למורים בשנת השתלמות, קורסים רבים בתחומי האמנות והיצירה (כולל אמנות משקמת), מסלולים לזכאי הביטוח הלאומי (עיצוב והפקת אירועים, תכשיטנות, יצירתיות לגיל הרך ועוד) ולימודי הדרכה בתחומי האמנויות. המכללה עצמה מעניקה מלגות הן עבור מעורבות חברתית, וזאת לנוכח החשיבות הרבה שהיא מייחסת לתרומה לחברה, והן לסטודנטים שמצבם הכלכלי מקשה עליהם ליהנות מהיתרונות הרבים של הלימודים במכללה.

מלגות של ההסתדרות

הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח, אשר נוסדה ע"י ההסתדרות הכללית אולם נהנית מעצמאות מוחלטת, מעניקה אף היא מלגות ללימודי תעודה.

גובה מלגות אלה הוא עד 2,150 ש"ח לשנה. ניתן לקבל 2 מלגות שכאלה, בתנאי שבין מלגה למלגה חלפו שנתיים לפחות.

מלגות של רשויות מקומיות

במקרים מסוימים מעניקות רשויות מקומיות מלגות לבני העיר אשר מקדמים את עצמם באמצעות לימודי תעודה. כך לדוגמה זכו סטודנטים תושבי שדרות לתמיכה מעיריית שדרות, וזאת בשיתוף פרויקט שיקום שכונות. כדאי לציין כי מדובר ביוזמה של ראש העיר אלון דוידי שצירף לרשימת הזכאים למלגות, שכללה רק תלמידי תואר ראשון ומעלה באוניברסיטאות ומכללות, גם את מי שלומד לתעודה.

באופן דומה עיריית קרית שמונה מעניקה מלגות ללימודי תעודה בבתי הספר להנדסאים, כשמי שבוחר באופציה של לימודים בצפון נהנה ממלגה מוגדלת.

מלגות כלליות ללימודי תעודה

חלק בלתי מבוטל מתוך כלל המלגות המוענקות בארץ מיועדות לא רק ללומדים לקראת תואר ראשון ומעלה אלא גם ללומדים לקראת תעודה מקצועית – והן לא מגבילות את תחומי הלימודים.

כך לדוגמה תוכנית אימפקט שמפעיל ארגון ידידי צה"ל בארצות הברית. תוכנית זו מעניקה מלגות לחיילים משוחררים בתנאי שחלפו פחות מ-4 שנים מיום השחרור מהצבא ובתנאי שהם שירתו כלוחמים או בתפקידים המוגדרים כ"תומכי לחימה". תחום הלימודים אינו קריטריון בקבלת המלגה – התנאים היחידים הם משך לימודים של לפחות שנה ובחירה במוסד לימודים המוכר ע"י משרד החינוך ו/או משרד העבודה.

דוגמה נוספת למלגה כללית היא זו שמעניק משרד העלייה והקליטה לישראלים בני העדה האתיופית, כשמבחינת אלה הבוחרים בלימודי התעודה התנאי היחידי הוא שהם לא עברו את גיל 28 (וכן שהם עצמם נולדו באתיופיה או ששני הוריהם נולדו במדינה זו ועלו ארצה משנת 1980 ואילך). בחלק מהמקרים נהנים הזכאים למלגה הנ"ל גם למען מלגות קיום.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן