לימודים בישראל

מלגות לסטודנטים ערבים

לאף אחד לא קל לרכוש השכלה גבוהה, אבל לבני ובנות המגזר הערבי הדבר קשה במיוחד: ראשית עליהם להתעמק בדרישות בכל מוסד לימודים וכך עבור מי שלמשל רוצה ללמוד במכללת רופין תנאי קבלה במוסד זה הם מידע חשוב, לאחר מכן יש להתעלות מעל אותו רף ולבסוף נדרש כל סטודנט לממן את לימודיו – ומאחר שרבים מבני ובנות המגזר הערבי מגיעים מהשכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות הרי שעבורם מדובר במאמץ גדול במיוחד שבלא מעט מקרים אף מונע מהם את רכישת התואר. על מנת לסייע להם ישנם גופים – בין אם פרטיים ובין אם ממשלתיים – המציעים מלגות שמאפשרות לאזרחים הערבים במדינה להגיע לתואר ראשון, שני ושלישי, להשתלב בחברה הישראלית ולתרום לכלכלת המדינה.

חשוב להדגיש כי רשימת המלגות למגזר הערבי (שכולל את האזרחים הצ'רקסים, הבדואים והדרוזים) עשויה להשתנות משנה לשנה כך שמומלץ לקבל תמונת מצב עדכנית באמצעות פנייה לגופים המפורטים בכתבה זו. עוד כדאי לזכור כי סטודנטים ערבים יכולים לקבל גם מלגות שאינן ייעודיות עבורם כמו למשל המלגה של משרד החינוך למי שלומד במכינה קדם אקדמית טכניון.

מלגות למגזר הערבי מטעם מפעל הפיס

אחד הגופים שנרתם לסייע לאזרחים הערבים בישראל הוא מפעל הפיס, המעניק מלגות לסטודנטים בעיקר עפ"י מצב סוציו-אקונומי, ומקצה לבני ובנות המגזר הערבי 20% מהמלגות (בהתאם לשיעורם באוכלוסייה). מפעל הפיס מציע הן מלגות שנתיות והן מלגות תלת שנתיות, כשבכל מקרה הן מיועדות לסטודנטים שנמצאים בשנת לימודיהם הראשונה לקראת תואר ראשון ותמורתן נדרשת פעילות למען הקהילה (בהיקף של 100-130 שעות בשנה).

הקריטריונים לזכאות מלגות מפעל הפיס: מצב משפחתי, האם ההורים עדיין בחיים, מספר הנפשות במשפחה, מספר הילדים במשפחה, הדירוג הסוציו-אקונומי של מקום המגורים, המצב הסוציאלי (האם קיימת נכות או אבטלה במשפחה) וההכנסה לנפש ברוטו.

למדריך המלא בנושא ← מפעל הפיס מלגות

המלגה של מועדון אנשי העסקים הערבים בישראל

מועדון אנשי העסקים הערבים בישראל מבקש לעודד לימודי טכנולוגיה בקרב האזרחים הערבים בארץ ועל כן מציע מלגות בגובה 2,000 עד 6,000 ש"ח לסטודנטים ערבים בתחומי הלימוד הנ"ל. מספר הטלפון של המועדון: 04-6563421.

מלגות לסטודנטים ערבים בתחומי הבריאות ואיכות הסביבה

תחום לימוד אחר בו ניתן לקבל מלגות הוא מקצועות הבריאות כמו גם איכות הסביבה – מלגות לימודים אלה ניתנות ע"י האגודה הערבית הארצית למחקר ושירותי בריאות שמשכנה הוא בשפרעם ומספר הטלפון שלה הוא 04-9861171.

מלגות לתארים מתקדמים לסטודנטים ערבים

המועצה להשכלה גבוהה מציעה מלגות למגזר הערבי עם דגש על לימודי תארים מתקדמים, ובפרט לפוסט-דוקטורנטים מצטיינים היוצאים לבצע מחקר בחו"ל. המלגות הן בגובה של 20,000 דולר לשנה וניתן לקבל מלגה לשנתיים.

גם משרד המדע והחלל מציע מלגות – לסטודנטים ערבים לתואר שני או שלישי בתחומי ההנדסה, המדעים והטכנולוגיה. גובה המלגה – 20,000 עד 40,000 ש"ח ובתמורה נדרשות 20 שעות התנדבות בשנה.

קרן רוקייה ביאדסה

קרן המעניקה מלגות למגזר הערבי ובפרט ליתומים ולמי שמצבו הכלכלי קשה במיוחד. גובהן של המלגות נע בין 1,500 ל-5,000 ש"ח וזכאים לקבל אותן סטודנטים שהשלימו לפחות שנת לימוד אחת. מספר הטלפון של קרן רוקייה ביאדסה:03-5189592.

קרן אירתקא

דוגמה למלגות למגזר הערבי שמקור המימון שלהן הוא ממשלתי ופרטי גם יחד, הן המלגות שמעניקה קרן "אירתקא" הממומנת ע"י משרד רוה"מ, מפעל הפיס וקרנות פרטיות מחו"ל.
אירתקא מעניקה כ-650 מלגות בגובה 80% מעלות תואר ראשון לסטודנטים ערבים שעומדים בקריטריונים (בעיקר מצב סוציו-אקונומי ותחום הלימוד).

סיכוי לשוויון

"סיכוי" הינה עמותה בה פועלים במשותף ערבים ויהודים במטרה לקדם שוויון אמיתי בארץ. המלגות שמעניקה עמותה זו (שהן בגובה 500 אירו) מיועדות לתלמידי השנה השלישית של התואר הראשון בחוגים למשפטים, מדעי הסביבה וגיאוגרפיה, ולסטודנטים לתואר שני או שלישי בעבודה סוציאלית, פסיכולוגיה קלינית או חינוכית, מדיניות ציבורית, מדעי המדינה, בריאות הציבור, תכנון ערים וכלכלה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן