לימודים בישראל

מלגות לפוסט דוקטורט

גם לאחר קבלת תואר הדוקטור ממשיכים רבים לעסוק במחקר, מה גם שבמקרים רבים מי שמבקש להתקבל כמרצה במוסד לימודים שונה מזה שבו למד נדרש לבצע מחקר שכזה במסגרת המוסד אליו הוא רוצה להתקבל. מחקר שכזה נקרא פוסט דוקטורט (או בתר-דוקטורט) ועל מנת להתפנות ככל האפשר לביצוע המחקר נהוג להיעזר במלגות פוסט דוקטורט.

הגופים המציעים מלגות לפוסט דוקטורט הם קרנות שונות (הן מהארץ והן מחו"ל) והאוניברסיטאות עצמן. הקריטריון העיקרי לקבלת מלגה לבתר-דוקטורנטים הוא מצוינות אקדמית, כך שככל שקורות החיים יותר מרשימים – מאמרים, פרסומים, ציונים גבוהים במסגרת התארים והדוקטורט, המלצות של חוקרים אחרים, תפקידים נכבדים ועיסוקים רלוונטיים – עולה הסיכוי לקבל מלגה נדיבה. עוד חשוב להדגיש שבאופן טבעי רשימת המלגות לפוסט דוקטורנטים עשויה להשתנות עם הזמן, הן מבחינת התנאים לקבלת כל מלגה ומלגה, הן מבחינת שיעורי המלגות והן מבחינת הנושאים שאותם רוצים לקדם גופים כאלה ואחרים ועל כן מעניקים תמיכה לחוקרים שמבצעים מחקרים בנושאים אלה.

המלגות של קרן איס"ף לפוסט דוקטורט בחו"ל

אחת הקרנות הבולטות המציעות מלגות לפוסט דוקטורט היא קרן אייס"ף, קרן החותרת לשוויון הזדמנויות בכל הקשור לחינוך וכן לצמצום הפערים החברתיים בישראל. אחת הדרכים העיקריות היא הנגשת השכלה גבוהה לשכבות אוכלוסיה מוחלשות, ובמסגרת זאת מעניקה אייס"ף מלגות לחוקרים מצטיינים היוצאים לפוסט דוקטורט בחו"ל. הקריטריונים הם הישגים אקדמיים, מצב סוציו-אקונומי, פעילות חברתית ותרומה לקהילה וכן ניתנת עדיפות למי שכבר לקח חלק בפעילויות שונות של הקרן. גובה המלגה הוא עד 10,000 דולר לשנה, והיא מותנית בחזרה לארץ לאחר השלמת הפוסט דוקטורט.

מלגות פוסט דוקטורט של קרן יד הנדיב

קרן יד הנדיב, אותה ייסדה משפחת רוטשילד, מעניקה אף היא מלגות פוסט דוקטורט וזאת חלק מהחזון שלה ליצור חברה דמוקרטית, שוויונית וכזו הממצה את פוטנציאל הצמיחה של כל אזרחיה.

המלגות מוענקות לחוקרים בתחומים של לימודי הנדסה, מדעי הטבע והמדעים המדויקים, וכן ישנן מלגות במדעי החברה והרוח – כשבכל מקרה המלגה מכסה שנה אחת של מחקר. הבקשות מוגשות דרך האוניברסיטה במסגרתה פועל הפוסט דוקטורנט. חשוב להדגיש כי מלגה זו אינה מיועדת למי שיש לו משרה קבועה באוניברסיטה ישראלית.

מלגות לפוסט דוקטורנטים מטעם משרד המדע והחלל

משרד המדע והחלל מעניק אף הוא מלגות לפוסט דוקטורנטים ובפרט כאלה העוסקים בחקר החלל. מלגה זו היא ע"ש האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון ז"ל, ומי שהמחקר שלו מגביה עוף אל החלל יכול לקבל 200,000 ש"ח למשך שנתיים.

תכנית מקס ובר

התכנית הנקראת על שמו של אחד ממייסדי הסוציולוגיה המודרנית מיועדת לסייע לפוסט דוקטורנטים בתחומי הכלכלה, מדעי המדינה, המשפטים, ההיסטוריה ומדעי החברה. זכאים להגיש מועמדות מי שהשלימו לימודי דוקטורט בחמש השנים האחרונות.

מלגות של הקרן ע"ש וייז

הקרן ע"ש ג'ורג' וייז, מי שהיה הנשיא הראשון של אוניברסיטת תל אביב, מעניקה מלגות לסטודנטים למי שהשלימו דוקטורט בכל אוניברסיטה פרט לזו של תל אביב, וכעת מעוניינים לבצע מחקר במסגרת הפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטה זו. תנאים נוספים לקבלת המלגה הם שלא חלפו יותר מ-5 שנים מאז השלמת הדוקטורט ושגיל המועמד הוא עד 40.

מלגות פוסט דוקטורט באוניברסיטת בר אילן

גם אוניברסיטת בר אילן מעניקה מלגות פוסט דוקטורט למבצעים מחקר במסגרתה, בין אם לבוגרי לימודי תואר שני בבר אילן וכך גם דוקטורט ובין אם למי שלימודיהם הקודמים היו במוסדות לימוד אחרים. חלק מהמלגות מוענקות על ידי האוניברסיטה עצמה ואחרות הן מטעם קרנות וגופים שונים.

למדריך המלא בנושא ← מלגות לדוקטורנטים

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן