לימודים בישראל

מלגות לקווקזים

השכלה גבוהה הינה צעד חיוני בדרך להגשמה עצמית, רכישת מקצוע מבוקש והשתלבות מיטבית בשוק התעסוקה. בלעדיה ימצא עצמו כל אדם, מוכשר ככל שיהיה, מפגר מאחורי חבריו ומתקשה להגיע להישגים אמיתיים בקריירה ובכלל. בהתאם, הביקוש להשכלה גבוהה – בין אם תואר ראשון כזה או אחר, בין אם תואר שני ואפילו דוקטורט שמטבעו מחייב מאמץ אינטלקטואלי נרחב – מתאפיין בשנים האחרונות במגמת עלייה מתמדת, וזאת למרות שלא קל לרכוש השכלה גבוהה, נדרשת השקעה של ממש, הן בתיכון, והן לקראת המבחן הפסיכומטרי (ומי שלא השקיע ימצא עצמו משפר בגרויות או מקדיש מספר חודשים מחייו לטובת מכינה כזו או אחרת. דוגמת מכינה קדם אקדמית טכניון או המכינות השונות של המרכז הקדם אקדמי של מכללת ספיר), נדרשת קבלת החלטה לא פשוטה מה ללמוד והתעמקות ברף הקבלה של כל חוג העומד על הפרק (וכך למשל עבור מי שחשקה נפשו בלימודי תואר ראשון ברוקחות, תנאי קבלה בחוג הרלוונטי באוניברסיטה העברית הם מידע חיוני במיוחד), ובנוסף ישנו כמובן הצורך לממן את הלימוד לאורך התואר.

לא מעט צעירים בעלי פוטנציאל של ממש לרכוש השכלה גבוהה ואף לעשות זאת בהצלחה רבה נתקלים בקושי לממן את לימודיהם, ועל מנת לסייע להם נרתמים גופים רבים ומעניקים מלגות שונות. אחד מסוגי המלגות הפופולאריים הוא מלגות לפי עדה, וכך ישראלים יוצאי קווקז שלומדים באוניברסיטה או במכללה יכולים ליהנות ממלגות לקווקזים.

האפשרויות השונות של מלגות לקווקזים

ישנם מספר גופים המעניקים מלגות לקווקזים, או כפי שיש לדייק ולכתוב: מלגות ליוצאי קווקז או לבני העדה הקווקזית (שכן ברוב המקרים הסטודנטים עצמם כבר נולדו בארץ והוריהם הם אלה שהגיעו לכאן מהאזור שנמצא בדיוק בנקודת החיבור בין אסיה לאירופה ואשר נכון להיום הוא מחולק בין רוסיה, אזרבייג'אן, ארמניה, וגאורגיה).

אחד הגופים הוא משרד הקליטה. מלגות לסטודנטים בני העדה הקווקזית מוענקות על ידי משרד זה במטרה לעודד רכישת השכלה גבוהה בקרב בני עדה זו, ובכך לתרום לשילובם בצורה טובה יותר בחברה הישראלית ובכלכלה הישראלית. תמורת המלגה נדרשים הסטודנטים להתנדב במסגרת הקהילה. חשוב לציין כי המלגות לקווקזים אשר מחלק משרד הקליטה מוגבלות לבני 35 ומטה, ותנאי נוסף הוא שהסטודנט או הוריו הגיעו לישראל משנת 1989 ואילך. עוד כדאי לדעת כי גם הנדסאים יוצאי קווקז זכאים לקבל מלגה זו, וכי בכל מקרה כל סטודנט יכול לקבל מלגה עבור תואר אחד בלבד.

מי שמוגדר ע"י משרד הקליטה כ"עולה" או "בן עולה", ומתחיל לימודי מכינה עד גיל 23, לתואר ראשון או לתעודת הנדסאי עד גיל 27 או לתואר שני עד גיל 30 יוכל לקבל מימון מלא של שכר הלימוד ובנוסף מלגת קיום חודשית בסך 600 שקלים וזאת למשך 9 חודשים. לפרטים נוספים ניתן לפנות למינהל הסטודנטים במשרד הקליטה.

באופן טבעי תקציבו של משרד הקליטה, כמו תקציבו של כל משרד ממשלתי, משתנה משנה לשנה, כך שגם מספר הסטודנטים בני העדה הקווקזית שיכולים ליהנות ממלגה זו משתנה משנה לשנה, גובה התמיכה עשוי אף הוא להשתנות ולמרבה הצער ייתכנו גם שנים שבהן מלגה זו לא תהיה כלל רלוונטית – ובכל מקרה כדאי לברר במשרד.

עוד גוף המעניק מלגות לקווקזים הוא קרן קציר, הנקראת על שמו של נשיא המדינה הרביעי, אפרים קציר, ממייסדי קרן רש"י שעומדת מאחורי קרן זו. קרן קציר תומכת גם בסטודנטים יוצאי אתיופיה ובסטודנטים דרוזים, והתנאים לקבלת מלגות לימודים מקרן זו הם שירות צבאי/לאומי, מצב סוציו-אקונומי שלא מאפשר מימון עצמי של לימודים גבוהים ופעילות התנדבותית. גובה המלגה – 6,000 ש"ח.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן