לימודים בישראל

מלגות לתואר ראשון

לא קל להיות סטודנט לתואר ראשון בארץ: לימודים אקדמיים הם תמיד תובעניים ומי שכבר מתכנן את העתיד ויודע שירצה להמשיך גם אל תואר שני חייב להגיע לציונים מרשימים במיוחד, ועל כך יש להוסיף את הקושי לממן את ההשכלה הגבוהה שאמנם תועלתה גבוהה אולם כך גם עלותה. לעזרת הסטודנטים שמתקשים לממן הן את המחיה הרגילה והן את הלימודים נחלצים גופים רבים שמעניקים מלגות. בפרט ניתן לציין את האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות עצמן, משרדי ממשלה, רשויות מקומיות וכן פילנתרופים שונים שהקימו קרנות לטובת מלגות לימודים לתואר ראשון.

מלגות לתואר ראשון באוניברסיטאות ומכללות בישראל

רוב האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות בישראל מציעות מלגות לסטודנטים שלומדים בהן – בין אם על בסיס הצטיינות אקדמית ובין אם על בסיס רקע סוציו-אקונומי שמקשה על הסטודנט לממן את לימודיו. כך לדוגמה במרכז ללימודים אקדמיים שבאור יהודה (המל"א) מועמדים בעלי ממוצע בגרויות משוקלל של 100 ומעלה וכן ציון פסיכומטרי 650 ומעלה שילמדו בבית הספר לניהול, בביה"ס לפסיכולוגיה או לתואר ראשון במערכות מידע ניהוליות יזכו למלגה בגובה שכר לימוד של שנה אחת.

בנוסף מציע המל"א מלגות לתושבי אור יהודה, לסטודנטים מצטיינים, על בסיס סוציו-אקונומי וגם בתמורה למעורבות חברתית כשגובה המלגה האחרונה הוא 6,000 ש"ח.

דוגמה נוספת למלגות פנימיות לתואר ראשון היא המלגה שמחלק המרכז הבינתחומי הרצליה לבעלי ממוצע בגרויות משוקלל 100 ומעלה שהפסיכומטרי שלהם הוא יותר מ-700 – מחצית משכר הלימוד בשנה הראשונה. מועמדים מצטיינים במיוחד (ממוצע בגרויות 110 ומעלה, פסיכומטרי לפחות 725) יקבלו מלגה בגובה 75% משכר הלימוד בשנה הראשונה. בכל מקרה ישנה אופציה למלגות גם בשנים הבאות וזאת אם הממוצע במהלך הלימודים עצמם הוא 88 או יותר.

מלגות לתואר ראשון לאוכלוסיות ספציפיות

קרנות רבות מציעות מלגות לימודים לתואר ראשון לאוכלוסיות ספציפיות – למשל מלגות לחיילים בודדים, מלגות לישראלים שמשפחותיהם עלו לארץ מאתיופיה, לישראלים בני ובנות המגזר הערבי, לבני העדה הבוכרית וכדומה.

כך למשל קרן אבוקה מציעה מלגות לסטודנטים בעלי שורשים בבוכרה היפה, קרן חנן עינור תומכת ביוצאי אתיופיה, המועצה להשכלה גבוהה מחלקת מלגות לסטודנטים ערבים במסלולים שיש בהם מיעוט סטודנטים ערבים ותוך מתן עדיפות לבעלי רקע סוציו-אקונומי מורכב, ואילו קרן הישג מסייעת לחיילים שהוכרו במהלך שירותם הצבאי כבודדים.

מלגות לימודים לתואר ראשון במגזר החרדי

כחלק מהמאמץ לשלב את בני ובנות המגזר החרדי בשוק התעסוקה המודרני, ישנם לא מעט גופים התומכים ביציאה של חרדים וחרדיות ללימודים גבוהים – ובפרט באמצעות תמיכה כלכלית במי שבוחר לעשות צעד זה.

בין הגופים המעניקים מלגות לחרדים: עמותת ידידות טורונטו, קרן קמ"ח (שמציעה מלגות לגברים בלבד, כשגובה התמיכה הוא בהתאם לתחום הלימודים) ומשרד החינוך.

מלגות לימודים לתואר ראשון של משרדי הממשלה

המלגות שמציע משרד החינוך לסטודנטים מהמגזר החרדי הן רק חלק קטן ממערך שלם של מלגות ממשלתיות, הניתנות על סמך מבחר קריטריונים.

כך לדוגמה משרד המדע מעניק מלגות ללימודי תואר ראשון לסטודנטים וסטודנטיות המשמשים כחונכים לתלמידים בתיכון בתחומי המדעים השונים, משרד העלייה והקליטה מסייע ליוצאי אתיופיה ואילו משרד החינוך נרתם בין השאר לעזרת סטודנטים שכבר הפכו להורים.

המלגות של הרשויות המקומיות לתואר ראשון

תוצאות סקר שערכה התאחדות הסטודנטים בשנת 2012 מגלות כי 15 מתוך 17 רשויות מקומיות שהשתתפו באותו סקר העניקו מלגות לימודי תואר ראשון לסטודנטים בני הישוב – כך שתמיד כדאי לבדוק ברשות המקומית הרלוונטית האם ניתנות מלגות ומהן תנאי הקבלה שלהן.

מלגות תואר ראשון שכוללות גם תוכנית הכשרה

אפיק נוסף של מלגות לתואר ראשון הוא תוכניות הכשרה ייחודיות. דוגמה טובה לכך היא תוכנית "צוערים לשלטון המקומי" שמטרתה להכשיר צעירים מצטיינים וחדורי תחושת שליחות להוות את הדור הבא של המנהיגות המקומית (ולאחר מכן גם הארצית). המתקבלים לתוכנית זו נהנים לא רק מסיוע במימון הלימודים אלא גם מהשמה לאחר השלמת התואר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן