לימודים בישראל

מלגות לתימנים

במאה ה-21 השכלה אקדמאית הפכה לכמעט חובה, ובוודאי לכל מי ששואף להגיע למשרה מתגמלת ולעיסוק מעניין. הדרך לאותה השכלה גבוהה כרוכה בלא מעט מאמצים. ראשית יש להתקבל לאוניברסיטה או למכללה ולשם כך יש צורך בממוצע בגרויות משביע רצון, ציון פסיכומטרי גבוה דיו, ולעתים גם מעבר ראיון אישי או מבחני התאמה ועוד, ולאחר מכן יש לצלוח כמה וכמה שנות לימוד ובנוסף צריך לשלם עבור המפתח להשתלבות מוצלחת בשוק התעסוקה המודרני – ולשלם הרבה.

שכר הלימוד האוניברסיטאי, נכון לתחילת 2015, עומד על כ- 10,000 ש"ח לשנה לתלמידי תואר ראשון ועל קרוב ל- 14,000 ש"ח לשנה לתלמידי תואר שני. חלק מהמכללות האקדמיות גובות שכר לימוד דומה אולם ישנן גם אחרות הגובות סכומים גבוהים בהרבה, וכמובן שעל התשלום לאוניברסיטה או למכללה יש להוסיף את עלויות המחיה, שגם הן בלתי מבוטלות, ובעיקר לנוכח יוקר המחיה הגבוה השורר בישראל, כך שאין פלא כי סטודנטים רבים נזקקים למלגות על מנת לממן את לימודיהם.

אחד מסוגי המלגות הקיימות הוא מלגות לתימנים, וליתר דיוק מלגות לישראלים יוצאי תימן או שהוריהם עלו לארץ ממדינה זו.

התנאים לקבלת מלגות לתימנים

התנאי הבסיסי לקבלת מלגות לתימנים הוא באופן טבעי המוצא – מי שאינו נמנה על יוצאי תימן לא יוכל לקבל מלגה ייעודית זו.
התחום הנלמד אינו רלוונטי ואין הבדל בין מי שבחר בתחום לימודי משפטים בספיר לבין מי שבחר בתחום לימודי מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב למשל. המצב הסוציו-אקונומי כן משפיע על הסיכויים לקבלת המלגה, ועל כן יש לצרף לבקשה מסמכים רלוונטיים המעידים על ההכנסות וכו'.

מי מעניק מלגות ליוצאי תימן?

הגוף היחיד (נכון לתחילת 2015) המעניק מלגות לתימנים הוא יני"ב – אגודה לניהול קרן להשתלמות ותרבות. קרן יני"ב מעניקה מדי שנה 50 מלגות לסטודנטים, כשכל אחת מהן היא בגובה 500 ש"ח. על מנת לקבל את המלגה יש לפנות ישירות לקרן, כשהפנייה צריכה להתבצע בחודשים יולי-אוגוסט. הכתובת של קרן יני"ב היא שדרות המעפילים 33, תא דואר 9196, תל אביב, ומספר הטלפון הוא 03-5376680.

אופציות נוספות

בפני יוצאי תימן פתוחות כמובן גם אפשרויות רבות אחרות לקבל מלגה ולא רק מלגות לתימנים.
רשימת המלגות האפשריות ארוכה ומגוונת: כך, למשל, מי שלומד במכללה האקדמית תל חי ועובד אצל אחד המעסיקים בגליל יכול לקבל מלגת עידוד מטעם המשרד לפיתוח הנגב והגליל וזאת בתנאי שממוצע ציוניו הוא 75 ומעלה והוא בשנה האחרונה של הלימודים.
מלגות אחרות הן על סמך נתונים גבוהים: כך לדוגמה מי שציונו בבחינה הפסיכומטרית הוא 620 או יותר והוא מתקבל אל לימודי כלכלה וניהול בתל חי יוכל לקבל גם מלגה בגובה 7,000 ₪, ומלגה בשיעור דומה תוענק לבעלי ציון של 650 או יותר בבחינה הפסיכומוטרית שמתקבלים לתחום לימודי פסיכולוגיה בתל חי.

אפשרות אחרת לקבלת מלגות לימודים היא על סמך התנדבות: דוגמה לכך היא מלגה שמעניקה עיריית אשקלון לתושבי העיר, מכל מוצא שהוא, שלומדים לתואר ראשון – וזאת בתמורה לעשר שעות פעילות למען הקהילה המקומית.

במקרים אחרים נדרשים הסטודנטים יוצאי תימן להצטיינות ולהתנדבות גם יחד: כך למשל על מנת לקבל מלגה ע"ש בני הזוג רומנו (עו"ד ד"ר שאול ז"ל ורעייתו ז"ל) יש להיות סטודנטים מצטיינים (בתחומי מדעי החברה, הרפואה או המשפטים) ובמקביל להקדיש לפחות 60 שעות שנתיות לפעילות בעלת אופי התנדבותי. פניות לקבלת מלגה זו יש להעביר למשרדו של עוה"ד יוסף סמואל ברח' תובל 13 ברמת גן.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן