לימודים בישראל

מלגות משרד הביטחון

השירות הצבאי הינו מאפיין ייחודי לצעירים בישראל אשר חייבים לקחת בו חלק עוד לפני שיוכלו להתפנות ללימודים. אם ברוב מדינות העולם רכישת ההשכלה האקדמית מתחילה בגיל 18-19 הרי שרובנו יכולים לעשות זאת רק החל מגיל 21-22, לאחר השחרור מצה"ל. על מנת להקל על חיילים משוחררים לעלות על נתיב הצמיחה וההגשמה, ולזכות בידע כמו גם בתעודה המאפשרים השתלבות בשוק התעסוקה המודרני הוקמה היחידה להכוונת חיילים משוחררים (מיד לאחר קום המדינה, ב-1949, ע"י דוד בן גוריון) וכן הקרן לקליטת חיילים משוחררים (ב-1994). כל אלו מסייעות לחיילים שהשלימו את חובתם למדינה וסיימו את שירותם הצבאי, לזכות בהשכלה גבוהה. בפרט נרתמות היחידה והקרן למען חיילים בודדים, שבאופן טבעי זקוקים לעזרה הרבה יותר מחיילים משוחררים אחרים, ובין השאר מעניקות להם מלגות לימודים לסטודנטים, הנקראות גם מלגות קיום של משרד הביטחון.

מהן מלגות קיום של משרד הביטחון?

מלגות קיום של משרד הביטחון הן מלגות קיום המוענקות על ידי הקרן לקליטת חיילים משוחררים לחיילים שהוכרו במהלך שירותם הצבאי כחיילים בודדים. מלגה כזו היא בגובה 1,875 שקל, והיא מיועדת לחיילים משוחררים בודדים שנמצאים במכינה קדם אקדמית שבמסגרתה משלימים או משפרים בגרויות, וזאת על מנת להעלות את סיכוייהם להתקבל לאחד ממסלולי הלימוד האקדמיים.

מלגת הקיום מועברת מדי חודש בחודשו ישירות לחשבון הבנק של החייל המשוחרר, וזאת לאורך כל תקופת הלימוד במכינה, ובמקביל נהנה החייל המשוחרר הבודד גם ממימון מלא של לימודיו במכינה כשהסך של 1,000 ש"ח מועבר ישירות מהקרן לקליטת חיילים משוחררים אל המכינה הרלוונטית. מלגות קיום של משרד הביטחון ניתן לקבל עד חמש שנים מיום השחרור מצה"ל.

הטבות נוספות ממשרד הביטחון בדרך להשכלה גבוהה

הדרך להשכלה גבוהה כאמור רצופה לא מעט קשיים, ועל מנת לסייע לחיילים המשוחררים הבודדים מעניקה הקרן לקליטת חיילים משוחררים סיוע נוסף, מעבר לאותן מלגות קיום של משרד הביטחון.

בין השאר מוענק סיוע במימון להשתתפות בקורס פסיכומטרי במכונים נבחרים – בגובה של עד 1,500 ש"ח, מימון מלא של אבחון וייעוץ תעסוקתי על מנת לעזור לחייל הבודד להבין באילו מסלולים כדאי לו לפסוע, והלוואה חד פעמית בשיעור של עד 12,000 ש"ח למימון רכישת השכלה גבוהה (או לחילופין שכירת דירה, טיפול רפואי חיוני או מטרה חשובה אחרת).

מלגות נוספות לחיילים משוחררים

לא רק היחידה להכוונת חיילים משוחררים והקרן לקליטת חיילים משוחררים מסייעות לצעירים שנתנו למדינה פרק זמן נכבד מחייהם. ארגון ידידי צה"ל בארה"ב, למשל, מעניק מלגות הנקראות IMPACT המיועדות ללוחמים ותומכי לחימה שמתחילים את לימודיהם באוניברסיטה או מכללה בארץ (לא רק חיילים בודדים), קרן הישג אותה ייסד ג'רי שוורץ מעניקה מימון מלא של לימודי תואר ראשון לחיילים משוחררים בודדים וכן מסייעת להם במימון המחיה השוטפת, קרן גרוס תומכת בחיילים בודדים וכן בחיילים תושבי הפריפריה החברתית, בישראלים יוצאי אתיופיה, בבני מיעוטים, בחרדים שהתגייסו לצבא ובעולים חדשים שהשלימו שירות בצה"ל, וגם לסוכנות היהודית מלגות לחיילים משוחררים.

למדריך המלא בנושא ← מלגות לחיילים משוחררים

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן