לימודים בישראל

מלגות פרח

מלגת פרח נחשבת לאחת המלגות הפופולאריות ביותר עבור סטודנטים הנרשמים ללימודים במוסדות הלימוד השונים בישראל. מלגות פר"ח (פרויקט חונכות) מיועדות לסטודנטים בכל רחבי הארץ, המשלבים בין לימודים לבין פעילות חונכות ילדים. הפעילות מתבצעת עם ילדים הזקוקים לסיוע, הן מבחינה לימודית ופעמים רבות גם מבחינה רגשית.

מהי מלגת פר"ח?

מלגת פרח, המוענקת לסטודנטים המשלבים בין לימודים לבין תרומה לקהילה, באה לידי ביטוי בצורת חונכות ילדים. מדובר בילדים הזקוקים לסיוע בלימודים, לדמות חיובית המהווה עבורם מקור לחיקוי ופעמים רבות גם לסיוע רגשי של אדם קרוב שסומכים עליו. מלגה זו הינה חלק מפרויקט מצליח מאד בארץ, שיצא לדרך בשנת 1972. עם השנים הוא הרחיב את פעילותו וכיום הוא הפרויקט המוביל מכולם בתחום זה. קרוב ל-15 אחוזים מכלל הסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה ובמוסדות אקדמיים נוספים לוקחים בו חלק, והוא פועל בנקודות שונות בארץ וכמעט בכל יישוב.

הפרויקט מתבסס על שלושה פרמטרים עיקריים: השילוב שבין ההתנדבות לבין הגמול שניתן לסטודנט כתמריץ לכך, חונכות ילדים המגיעים משכבות חלשות והסמכה של מוסדות לימוד ברחבי הארץ, לרבות אוניברסיטאות מובילות ומכללות שונות, כדי שייקחו חלק בפרויקט, תוך הטמעת שיטות העבודה שלו, מטרותיו וכדומה. בעזרת הפרויקט ניתן לעזור לילדים לממש את הפוטנציאל, להגיע להישגים לימודיים גבוהים יותר, להשתלב בחברה וליצור קשרים חברתיים חדשים ובריאים יותר, וכמובן – לאפשר לסטודנטים עצמם לממן לימודים גבוהים. באופן זה לוקחים הסטודנטים חלק בחברה הישראלית, תורמים ומעורבים יותר בקהילה.

חונכים וחניכים בפר"ח

במהלך החונכות, כחלק בלתי נפרד מהפרויקט, נוצר קשר הדוק בין החונכים לחניכים המבלים לא מעט זמן במחיצתם במהלך השנה. הקשר הזה תורם להתפתחותם של שני הצדדים ובעיקר מסייע לחניכים (לילדים) להתמודד עם לא מעט קשיים לימודיים ועם קשיים נוספים, לפתח מיומנויות חשובות וגם לזכות לתמיכה רגשית. מדובר במסגרת חונכות קבועה, מסגרת מוגדרת הכוללת לרוב מפגש חד שבועי, ולעיתים יותר. במקביל, מתקיימות הפעלות שונות לאורך כל השנה, הכוללות את שאר משתתפי הפרויקט, את החניכים ואת החונכים כאחד, שיחד מבלים בימי כיף ובפעילויות נוספות.

ניתן לבחור באחת מתוך שתי צורות של חונכות:

 • חונכות אישית – אחד על אחד. אלה הם מפגשים של פעמיים בשבוע, שעתיים לכל מפגש. מפגשים אלה נערכים לרוב בביתו של החניך, מה שמאפשר לחונך להתוודע אל סביבת המגורים שלו וגם אל בני משפחתו.
 • חונכות קבוצתית – מדובר בקבוצות של חונכות, שכל אחת מהן זוכה לתוכניות העשרה המתמקדות בתחום מסוים – בין אם באמנות, במחשבים, בסביבה ובטבע ועוד. סטודנטים הבוחרים לקחת חלק בצורת חונכות זו עוברים הדרכה מקצועית, אותה מעבירים אנשי חינוך ובעלי מקצוע בתחום.

גובה המלגה ואופן התשלום

מלגת פר"ח עומדת נכון להיום על סך של 5,200 ש"ח, ובנוסף מקבלים החונכים השתתפות בנסיעות – החזר כספי של מחצית עלות חופשי חודשי.
התגמול הכספי מועבר לסטודנטים 3 פעמים בשנה: בפעם הראשונה עבור החודשים אוקטובר – דצמבר, בפעם השנייה עבור החודשים ינואר – מרץ ובפעם השלישית עבור החודשים אפריל – יוני.

הקריטריונים לקבלת מלגה

מלגת פר"ח פתוחה בפני סטודנטים הלומדים במסלול של לימודי תואר ראשון, המועבר באחד מהמוסדות להשכלה גבוהה בארץ המוכרים על ידי המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה).

הרשמה למלגות פר"ח

ההרשמה לפרויקט לצורך קבלת המלגה מתבצעת ישירות דרך אתר הפרויקט עצמו, באמצעות מערכת מיוחדת באתר המאפשרת את ההרשמה. במערכת זו יכול כל סטודנט לבחור את הפעילות המועדפת עליו כחלק מהפרויקט, בין אם מדובר בחונכות קבוצתית או שמא בחונכות אישית. הדבר נעשה גם בהתאם למקום מגוריו של הסטודנט או לאזור המתאים לו ביותר. כדי להירשם למערכת זו, על הסטודנט למסור את הפרטים הבאים: מספר תעודת הזהות שלו, מספר חשבון הבנק, כתובת הדואר האלקטרוני שלו, היישוב שבו הוא מעוניין להשתתף בפרויקט וסוג החונכות המועדפת עליו.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן