לימודים בישראל

מלגות קיום

הרמה הגבוהה של הלימודים האקדמיים בישראל והעובדה כי ללא תארים מתקדמים קשה עד בלתי אפשרי למצות את הפוטנציאל מושכות אל האוניברסיטאות והמכללות המוני צעירים (וגם צעירים פחות) מדי שנה. לצד האתגר האינטלקטואלי עומד בפני הסטודנטים אתגר מורכב לא פחות, ואולי אף יותר: לצלוח בשלום מבחינה כלכלית את תקופת הלימודים ולהצליח לממן לא רק אותם אלא גם את המגורים והחיים באופן כללי.

מאחר שחלק גדול מהזמן ומהמשאבים האחרים מוקדשים באופן טבעי לרכישת ההשכלה, הרי שלא מעט סטודנטים זקוקים לעזרה, וזו מגיעה בדמות מלגות קיום.

ישנו מגוון רחב של מלגות קיום לסטודנטים – בין אם של קרנות וגופים שונים (למשל מלגות מפעל הפיס או מלגות קרן קציר) ובין אם דרך המוסד האקדמי עצמו. בכל מקרה כדאי תמיד לברר האם אחת האופציות רלוונטית גם עבורכם ותעזור לכם להתקיים בכבוד בזמן שאתם משקיעים בעתיד שלכם.

מלגות קיום של תוכנית עתידים

אחת האופציות היותר מסקרנות של מלגות קיום לסטודנטים היא זו שבמסגרת מסלול "צוערים לשלטון המקומי" של תוכנית עתידים. מסלול זה נועד להכשיר את דור העתיד של המנהיגות המקומית בארץ, שכמובן בהחלט עשויה להפוך עם הזמן גם למנהיגות ארצית, ומציע לסטודנטים נבחרים הן סיוע בתשלום שכר הלימוד, הן מלגת קיום חודשית לאורך כל הלימודים והן בונוס חביב בדמות לפטופ.

משתתפי התוכנית מתחייבים לעבוד במשך 4 שנים ברשות מקומית כזו או אחרת אולם מדובר בפרק זמן שבו הם יזכו לא רק בשכר נאה אלא גם בהזדמנות ללמוד בשטח ולהשפיע על סביבתם. במסגרת "צוערים לשלטון המקומי" יש ללמוד לתואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון (ממשל ופוליטיקה, היסטוריה, כלכלה, חינוך, ניהול או גיאוגרפיה) לתואר שני בטכניון בתכנון ערים, או לתואר שני באוניברסיטת חיפה במנהל ומדיניות ציבורית או בניהול שלטון מקומי.

מלגות קיום לסטודנטים בני העדה האתיופית

דוגמה נוספת של מלגות לימודים לסטודנטים היא זו המוצעת לבני העדה האתיופית, כשמי שמציע את המלגה היא ארגון בשם Nacoej (ארגון מצפון אמריקה שפועל באופן כללי לרווחת יוצאי אתיופיה בישראל ובמיוחד מתן חינוך איכותי לפלח אוכלוסיה זה).

המלגה מוצעת למי שהשלימו בהצלחה שנת לימודים אחת במסגרת תואר ראשון וניצבים בפתחה של השנה השנייה. גובה מלגת הקיום הוא 600 ש"ח לחודש והיא ניתנת לאורך כל השנה האקדמית.

למדריך המלא בנושא ← מלגות ליוצאי אתיופיה

דוגמאות נוספות למלגות קיום המיועדות לאוכלוסיות הזקוקות לכך במיוחד הן מלגות לחיילים בודדים ומלגות לסטודנטים מהמגזר הערבי. עמותת ידידות טורונטו מעניקה מלגות לסטודנטים וסטודנטיות מהמגזר הערבי.

מלגות קיום של האוניברסיטאות והמכללות

מי שעוד מציע מלגות קיום לסטודנטים הן האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות עצמן.

באוניברסיטת תל אביב למשל מוצעות מלגות אלה לתלמידי תואר שני ושלישי. גובה המלגות משתנה משנה לשנה, ומסטודנט לסטודנט בהתאם למסלול הלימודים והנתונים האישיים. יש לפנות למזכירות הפקולטה או החוג על מנת לברר את הזכאות.

גם באוניברסיטה העברית מוענקות מלגות קיום לתלמידי התארים המתקדמים. המלגות ניתנות גם במהלך הקיץ אם הסטודנט מבצע מחקר גם בתקופה זו.

האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל מסייעת ללומדים אצלה על בסיס מצב סוציו-אקונומי ובתמורה לפעילות התנדבותית לטובת הקהילה.

במכללה האקדמית ספיר מוענקות מלגות לסטודנטים שמצבם הסוציו-אקונומי מקשה עליהם לממן את הלימודים והמחיה, ברוב המקרים בתמורה לפעילות למען הקהילה. כן ניתנות מלגות לסטודנטים מצטיינים במיוחד.

במכללה האקדמית גליל מערבי זוכות אמהות חד הוריות למלגה הן למימון שכר הלימוד והן לקיום החודשי השוטף.

יודגש כי ישנן גם מלגות ללימודי תעודה ולא רק מלגות ללימודים אקדמיים, וכאמור בכל מקרה לכל סטודנט תמיד כדאי לבחון מהן האופציות הרלוונטיות עבורו.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן