לימודים בישראל

פסיכומטרי

ציון מבחן פסיכומטרי, המהווה תנאי קבלה הכרחי כמעט בכל מוסדות הלימודים האקדמיים בישראל, והינו בעל חשיבות רבה ועל כן יש להעניק לו תשומת לב ניכרת. לפעמים גם הבדל קטן בציון המבחן הפסיכומטרי יוצר הבדל עצום מבחינת אפשרויות הלימודים ובעצם משפיע דרמטית על כל מסלול החיים.

מה זה פסיכומטרי? כיצד בנוי המבחן? האם כדאי ללמוד לפסיכומטרי לבד או במסגרת קורס פסיכומטרי? ואיך אפשר לדעת איזה מבתי הספר המציעים לימודים אלה יובילו לשיפור הכי משמעותי בציון? על כך ועוד במדריך שלפניכם.

מבחן פסיכומטרי

פסיכומטרימבחן פסיכומטרי הוא אחד המבחנים החשובים ביותר לצורך קבלה למוסדות לימודים אקדמיים בישראל. ציון במבחן הפסיכומטרי מהווה תנאי קבלה תנאי קבלה הכרחי למרבית מסלולי הלימוד המוצעים כיום במכללות ובאוניברסיטאות השונות בארץ, לצד דרישות נוספות כמו תעודת בגרות מלאה וממוצע ציונים מסוים בבחינות, ולכן הצלחה במבחן היא כה חשובה.

מטרתו העיקרית של מבחן זה היא לנבא את מידת יכולתו של הנבחן להצליח בלימודים אקדמיים ולהתמודד עם האתגרים הרבים שהם צפויים להציב בפניו. בעזרת המבחן הפסיכומטרי יכולות האוניברסיטאות והמכללות בארץ לדרג את כלל המועמדים ללימודים אצלן ועל פי סולם ציונים מסוים להחליט מי מהם יתקבל למסלול ומי לא.

חשוב לציין כי על אף הרפורמה עליה הכריז שר החינוך שי פירון בנוגע לאפשרות של לימודים ללא פסיכומטרי, בכל הנוגע לקבלה ללימודי תואר ראשון (וגם לימודי תואר שני, באופן טבעי, יושפעו מכך), עדיין במקרים רבים נדרש ציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית.

מבנה המבחן

מבחן פסיכומטרי מורכב מתשעה פרקים בשלושה תחומים שונים – מילולי, כמותי ואנגלית:

 • חשיבה מילולית – שני פרקי חשיבה מילולית הבודקים שליטה בשפה וכן הבנת הנקרא.
 • חשיבה כמותית – שני פרקים הבוחנים ידע במתמטיקה, יכולות לוגיות וחשיבה אנליטית.
 • אנגלית – שני פרקים הבוחנים את רמת האנגלית.
 • מטלת חיבור – פרק הכולל מטלת כתיבת חיבור באורך של כ- 30-40 שורות על סמך קטע אנסין.
 • שני פרקי פיילוט – פרקים אלה אינם משפיעים על הציון ועשויים להיות בכל אחד מהתחומים. אין דרך לדעת מראש או במהלך המבחן מהו פרק "רגיל" ומהו פרק פיילוט ועל כן יש להתייחס לכל שאלה ושאלה ברצינות מלאה.

משך זמן המבחן הפסיכומטרי: 190 דקות סה"כ, שהן שלוש שעות ועשר דקות. (20 דקות לפתרון כל פרק + 30 דקות למטלת החיבור)

כמות השאלות: 175 שאלות סך הכל. (חשיבה מילולית: 23 שאלות לפרק; חשיבה כמותית: 20 שאלות לכל פרק; אנגלית: 22 שאלות לפרק;)

* אין הפסקות בין חלקיו השונים של המבחן הפסיכומטרי.

הקושי במבחן

למה נוצר למבחן הפסיכומטרי תדמית של מבחן כל כך קשה? הרי קיימים מבחנים ארוכים יותר מהמבחן הפסיכומטרי ומבחנים רבים אשר החומר הלימודי בהם מקיף יותר וברמה גבוהה יותר. אז למה המבחן הפסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים המלחיצים?

מספר סיבות לכך – קודם כל, חשיבות המבחן: בדרך כלל המבחן הפסיכומטרי קובע האם תתקבלו למוסד האקדמאי שבו תרצו ללמוד ולחוג שבו תרצו ללמוד. ציון לא מספיק טוב במבחן עלול לגרום לדחייה של הלימודים או להתפשרות על התואר או מוסד הלימודים. בנוסף, רובנו עוברים את המבחן הפסיכומטרי אחרי הצבא, תקופה ארוכה שבה לא נבחנו במבחני ידע עיוניים מקיפים כל כך, מאז הבגרויות למעשה, המבחן הפסיכומטרי הוא המבחן החשוב הבא שיש לעשות. סיבה שלישית היא חוסר הזמן במבחן, כאשר לכל שאלה מוקצבת בערך דקה וסך הכל 25 דקות לכל פרק כשאין אפשרות לחזור אחורה לפרקים קודמים.

כל הגורמים הללו הביאו את הנבחנים במבחני הפסיכומטרי לרמת לחץ גבוהה וחרדה לפני הבחינה. מה שברמה נמוכה יכול לסייע למבחן, עלול במקרה ותרגישו לחוצים מאוד לפני הבחינה להוביל לירידה בביצועים גם במידה והגעתם הכי מוכנים שיש מבחינת חומר הלימודים.

קורס הכנה לפסיכומטרי

הדרך הטובה ביותר להרגע מהמתחים לפני המבחן היא הכנה נכונה לפסיכומטרי. כמובן שברגע שתגיעו ליום המבחן בידיעה שאתם מוכנים מבחינת החומר הלימודי ורמת הידע שלכם ולאחר שעברתם את התסריט של המבחן כבר מספר פעמים, הסיכוי להלחץ ברמה שעלולה לפגוע בכם קטן משמעותית והלחץ החיובי יעשה את עבודתו ויקדם אתכם לעבר הציון שחלמתם עליו.

לכל אדם הרגלי למידה אחרים, ובהתאם גם ההכנה האופטימלית למבחן הפסיכומטרי משתנה מאחד לשני, אולם כיום רוב המבקשים להתקבל לאוניברסיטאות ולמכללות, ובפרט למסלולים הנחשבים והנחשקים, עוברים קורס פסיכומטרי על מנת להגיע לציון גבוה ככל האפשר במבחן עצמו.

קורס פסיכומטרי איכותי, וצוות מדריכים בעל ניסיון יכולים להכין אתכם בצורה אופטימלית למבחן, בין אם דרך סימולציות של המבחן בקורס שינתנו בתנאים דומים לתנאים של המבחן הפסיכומטרי, ובין אם דרך הכנה מנטלית לקראת המבחן.

המדריכים בקורסים השונים לקראת המבחנים הפסיכומטריים מקנים לא רק טכניקות מומלצות להתמודדות עם מגוון סוגי השאלות במבחן אלא גם עוזרים לכל תלמיד לזהות את נקודות התורפה שלו וכמובן לתקן אותן. בנוסף נערכות סימולציות בתנאי אמת התורמות רבות למוכנות התלמידים ובאופן כללי מסייע קורס פסיכומטרי להפחתת מידת הלחץ לקראת הבחינה החשובה.

הביקוש הרב לקורס פסיכומטרי יצר היצע נרחב מאוד. בין בתי הספר הבולטים בתחום ניתן לציין את יואל גבע, קידום, High Q, סמארט, לחמן ואנקורי, וישנם עוד רבים ולא בהכרח פחות טובים.

בגלל התפקיד המשמעותי של מדריכי קורסים לפסיכומטרי, חשוב לבחור את הקורס בצורה קפדנית. בחרו קורס שיש לו הוכחות בשטח, כזה שתמצאו עליו המלצות מחברים ובפורומים שונים באינטרנט, עם פירוט על המדריכים ועל תוכניות הלימוד שיתאימו לכם ולצורת הלמידה שלכם. בחירת קורס פסיכומטרי נכון יכולה להיות הדבר שיכריע האם תתקבלו ללימודים שייחלתם אליהם או שתצטרכו לחכות עוד שנה ולעשות מבחן נוסף. לכן חשוב לבחור נכון את קורס הפסיכומטרי שלכם.

במקרים רבים הבחירה בין בתי הספר לפסיכומטרי היא בהתאם למיקום בו מתקיימים הלימודים ולמועדי השיעורים. כך, למשל, מי שאוהב למקד מאמצים לקראת אירועים מיוחדים יעדיף מן הסתם קורס הכנה לפסיכומטרי שהינו קצר ומרוכז, ואילו מי שיש לו פחות זמן פנוי יבחר בלימודים הנפרסים לאורך זמן רב יותר. בנוסף, גם למחירים ולעלויות הקורס יש חלק בבחירה. מומלץ לקבל כמה שיותר מידע, לבדוק כמה עולה קורס פסיכומטרי ולבצע השוואת מחירים בטרם בוחרים מכון פסיכומטרי כזה או אחר.

על מנת לקבל שירות מותאם אישית אתם מוזמנים למלא פרטיכם בטופס באתר – ולזכות בתשובות מפורטות עבור שאלות ספציפיות, בהתאם להעדפות האינדיבידואליות שלכם, וכן בהצעות אטרקטיביות במיוחד עבורכם, והכל ללא תשלום, ללא התחייבות וללא מאמץ!

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן