לימודים בישראל

פסיכומטרי ללקויי למידה

על פי הערכות אנשי מקצוע, אחד מכל עשרה ישראלים סובל מלקות למידה זו או אחרת (גם בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים). המודעות הגבוהה הקיימת בימינו לקושי הייחודי של בעלי לקויות הלמידה למצות את הפוטנציאל שלהם מבטיחה כי לאורך כל הדרך של לימודים בישראל הם יזכו לתמיכה ולהקלות שונות, וכך הדבר גם כשהם מגיעים לאחת התחנות החשובות במסע אל השכלה גבוהה: קורס פסיכומטרי.

מהן לקויות למידה?

לקות למידה היא בעיה התפתחותית שהמקור לה הוא נוירולוגי וכתוצאה ממנה נפגעת מיומנות בסיסית הקשורה ללימודים.

לקויות הלמידה המרכזיות הן דיסגרפיה, דיסלקציה ודיסקלקוליה: דיסגרפיה באה לידי ביטוי בכתיבה לקויה, הלוקים בדיסלקציה מתקשים לקרוא היטב ואילו דיסקלקוליה פירושה קושי ללמוד מתמטיקה או להשתמש בידע מתמטי. חלק מאנשי המקצוע מתייחסים גם לקשיי קשב וריכוז כאל לקות למידה, וכך גם ללקות שפתית (קושי ניכר לרכוש שפות חדשות).

באופן טבעי כל אחת מלקויות הלמידה הנ"ל פוגעת ביכולתו של האדם לרכוש ידע חדש ולהביאו לידי ביטוי באופן שונה, ועל כן גם אופי העזרה לה הוא זוכה במסגרת קורס פסיכומטרי אינו אחיד.

קורס פסיכומטרי ללקויי למידה

לנוכח היותו של המבחן הפסיכומטרי תנאי הכרחי לקבלה למסלולים רבים במסגרת לימודים בישראל ולאור מספרם הרב של בעלי לקויות למידה, אך טבעי הוא שהמכונים השונים המציעים קורס פסיכומטרי יקיימו קורס מיוחד ללקויי למידה.

במסגרת קורס פסיכומטרי ללקויי למידה זוכים התלמידים לתשומת לב אישית אף יותר מתלמידים "רגילים" (שגם הם זוכים לתשומת לב רבה, דבר טבעי לאור התשלום הבלתי מבוטל עבור הקורסים הפסיכומטריים בימינו) – ובפרט לתנאים המאפשרים להם ללמוד את החומר בצורה אופטימלית.

ראשית, הקבוצות של הקורסים ללקויי למידה קטנות יותר מאלה הרגילות. דרך הלימוד חווייתית במיוחד, ובנוסף, כל השיעורים קצרים יחסית וגם יש יותר הפסקות ביניהם – כל זאת על מנת לאפשר הפנמה טובה יותר של החומר. המדריכים הם כאלה שיש באמתחתם ידע ספציפי בתחום לקויות הלמידה והם מנוסים בלימוד תלמידים הסובלים מלקויות אלה. ברוב המכונים מועברת במסגרת הקורס הפסיכומטרי גם סדנה מיוחדת להקניית אסטרטגיות ייעודיות להצלחה במבחן הפסיכומטרי (שהכלים המועברים בה שימושיים כמובן גם ללימודים באוניברסיטה או במכללה).

בנוסף מתקיימות במסגרת קורס פסיכומטרי סימולציות המדמות את המבחן כפי שהוא יתבצע בפועל, כלומר עם ההקלות הרלוונטיות.

הקלות ללקויי למידה במבחן פסיכומטרי

המבחן הפסיכומטרי הוא כאמור מרכיב קריטי מבחינת הקבלה למסלולי לימוד רבים באוניברסיטאות ובמכללות, ועל כן – בשל הרצון כי לימודים בישראל יהיו בעלי אופי שוויוני – רק מי שבאמת זקוק להקלות כלשהן במבחן מקבל אותן.

מי שקובע את הקריטריונים לזכאות להקלות הוא המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, שהוא זה האחראי על המבחן הפסיכומטרי באופן כללי. לשם קבלת הקלות רלוונטיות יש להגיש אבחונים המעידים על לקות הלמידה או על לקות הקשב והריכוז, חוות דעת של מורים, וכן מסמכים נוספים.

בין ההקלות הניתנות בבחינה המותאמת: תוספת זמן בכל אחד מהפרקים או בחלקם, הפסקות בין הפרקים השונים (דבר שאינו קיים במבחן פסיכומטרי רגיל), הקלדה של מטלת הכתיבה, השמעה של הפרקים באנגלית, טופס מוגדל (לשאלות ו/או לתשובות) ושימוש (מוגבל) במחשבון.

באופן כללי כדאי לדעת שלא בכל מועד ישנה בחינה מותאמת, כך שכדאי לוודא מראש מהם המועדים הקרובים האפשריים על מנת לא לפספס שנת לימודים. עוד כדאי לקחת בחשבון שהליך האישור אורך כחודש, ואי הגשת המסמכים כנדרש עלולה למנוע קבלת הקלות או להאריך את התהליך שלא לצורך.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן