לימודים בישראל

קורס מיקרו כלכלה

מיקרו כלכלה היא אחד הענפים המרכזיים של תורת הכלכלה, ובהתאם לכך, קורס מיקרו כלכלה מהווה את הבסיס של לימודי כלכלה בכל אוניברסיטה או מכללה המציעים לימודים אלה.

מהי מיקרו כלכלה?

ענף המיקרו כלכלה בוחן את ההתנהגות של פרטים בודדים – בין אם בני אדם, בין אם פירמות ובין אם משפחות (וזאת בניגוד למקרו כלכלה הבוחנת את הנעשה במדינה שלמה או לכל הפחות באזור מסוים).

מי שיצק את היסודות של המיקרו כלכלה היה הכלכלן המפורסם אדם סמית, עוד בשנת 1776, בספר בשם "עושר העמים" שבו תיאר התנהגויות שונות של קונים ומוכרים בשווקים ספציפיים. במהלך המאה ה- 20 השתכללה מאוד הכלכלה, ובפרט בוצעו מחקרים פורצי דרך שהוסיפו למודלים הכלכלים רעיונות שונים דוגמת אי ודאות והשפעתה על התנהגות הפרטים, אי רציונליות והדרכים בהן היא באה לידי ביטוי, ועוד.

המיקרו כלכלה היא כאמור נדבך מרכזי של התורה כולה ובהתאם אין לימודי כלכלה ללא קורס מיקרו כלכלה (שלרוב מחולק ל- 2 חלקים, מיקרו כלכלה א' ומיקרו כלכלה ב', ומהווה תנאי הכרחי לרישום למקצועות לימוד רבים אחרים במסגרת הלימודים).

הדרכים השונות ללמוד קורס מיקרו כלכלה

הקורס מועבר כמובן באוניברסיטאות ובמכללות (במתכונת של הרצאות + תרגולים) אולם למי שמתקשה עם החומר, רוצה לחזור עליו כדי להטמיע אותו טוב יותר או מעדיף ללמוד אותו בבית במועד שנוח עבורו ולאו דווקא בשעות שבהן מתקיימת ההרצאה באוניברסיטה ישנה האופציה של לימוד דרך האינטרנט – ישנם מספר אתרים המציעים שיעורים מצולמים של מיקרו כלכלה (כמו גם מקצועות לימוד אחרים מהחוג לכלכלה וחוגים נוספים).

מבוא למיקרו כלכלה באוניברסיטה הפתוחה

מרכזיותה של הכלכלה בחיים המודרניים, והעובדה כי ללא כלים וידע מתחום זה, ובפרט מהמיקרו כלכלה, קשה עד מאוד להתנהל בעולם של ימינו, גורמת לכך שגם למי שאינו מעוניין בתואר ראשון בכלכלה כדאי ללמוד את קורסי הבסיס ובתוכם מבוא למיקרו כלכלה.

האוניברסיטה הפתוחה מציעה קורס שכזה, ומאחר שבאוניברסיטה זו אין תנאי קבלה הרי שאין צורך בבגרות עם ממוצע גבוה וקורס פסיכומטרי כדי לרכוש את הכלים שהוא מקנה (דרישת הסף היחידה היא מתמטיקה בהיקף של 3 יחידות לימוד, או לחילופין מעבר סדנת רענון במתמטיקה).

בין התכנים בהם עוסק קורס מבוא למיקרו כלכלה: תופעת המחסור (תמיד נרגיש שחסר לנו כסף, זמן פנוי, אפשרות ייצור, גורמי ייצור וכו' – ובסופו של דבר זהו מנוע הצמיחה החזק ביותר), תחרות משוכללת הן מבחינת התנהלות היצרן והן מבחינת התנהלות הצרכן (ובפרט העמקה במושגים דוגמת תפוקה שולית פוחתת, תועלת שולית פוחתת, שיווי משקל ועוד), המנגנונים הקובעים את המחיר בשוק תחרותי ובשוק ששורר בו מונופול, ועוד.

קורס מיקרו כלכלה באוניברסיטת תל אביב

דוגמה נוספת לקורס מיקרו כלכלה היא הקורס הנלמד בבית הספר לכלכלה על שם איתן ברגלס באוניברסיטת תל אביב.

על מנת להתחיל ללמוד את קורס מיקרו א' יש לעבור קודם את הקורס מתמטיקה לכלכלנים א' וללמוד במקביל את מתמטיקה לכלכלנים ב', שכן נדרש ידע מתמטי של ממש על מנת לזכות ברווחים שמציעים תכני הקורס, שנקרא גם "תורת היצרן והפירמה".

קורס זה עוסק בהתנהגות פרטים בשווקים בהם אין להם שום השפעה על המחיר. נבחנות השפעות ההעדפות השונות של הצרכנים, פונקציות תועלת, עקומות אדישות, מגבלות תקציביות ואופטימיזציה בהתאם לאילוצים שונים. על סמך הנ"ל מציג הקורס את הדרכים בהן כולנו מקבלים החלטות בנוגע לעבודה מול זמן פנוי, צריכה על פני זמן ובחירות שונות בתנאים של אי ודאות.

בקורס מיקרו כלכלה ב' נבחן מושג היעילות הכלכלית, נלמדים מנגנוני הקצאה בשווקים השונים וכן עיוותים אותם יוצרים מנגנונים לא תחרותיים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן