לימודים בישראל

תואר ראשון

לימודי תואר ראשוןלימודים לתואר ראשון הם התחלה חדשה ומרגשת. החלטתם להתחיל לימודי תואר ראשון? עכשיו אתם רק צריכים לעשות סדר בראש – מה ללמוד, כמה עולים הלימודים ומהם תנאי הקבלה. אנחנו כאן כדי לתת לכם את כל המידע ולעשות לכם את החיים קלים יותר בדרך לחיים הסטודנטיאליים.

מסלולי לימוד
מוסדות לימוד
יעוץ והכוונה

מה ללמוד לתואר ראשון?

מה ללמוד לתואר ראשוןהשאלה הכי חשובה וגם הכי קשה כשחושבים על לימודים לתואר ראשון היא מה ללמוד. כדאי להשקיע מחשבה בנושא לפני שמחליטים מה ללמוד לתואר ראשון. חשבו מה הייתם רוצים להשיג בסופו של דבר מהתואר ואיך אתם רואים את עצמכם בעתיד. יש יועצים אשר ימליצו לכם להתחיל עם קורסי החובה, ויש את הדיסציפלינה של "ללכת לפי הלב". אם אתם לא סגורים על מה בדיוק אתם רוצים ללמוד ובאיזה כיוון ללכת כשאתם חושבים על לימודי תואר ראשון, עדיף שתתחילו עם קורסים המעניינים אתכם במיוחד ותראו אם זה באמת מה שמושך אתכם. חבל להשקיע בקורס בסיס שאין לכם שום עניין בו כשלא תמשיכו את הלימודים שבחרתם.

משך זמן הלימודים

על פי רוב, לימודים לתואר האקדמי הראשון נמשכים בין שלוש לארבע שנים אקדמיות (בהתאם לסוג התואר ומסלול הלימודים המבוקש). יחד עם זאת ישנה אפשרות מקוצרת של השלמת לימודי תואר ראשון בשנתיים בלבד, ולצידה יתרונות וחסרונות.

כל המידע על ← השלמת תואר ראשון

כמה עולה תואר ראשון?

באוניברסיטאות ובמכללות האקדמאיות שכר הלימוד השנתי הוא בממוצע בין 10,000 ל- 15,000 ₪. במכללות הפרטיות לעומת זאת, עומד שכר הלימוד של לימודים לתואר ראשון על כ- 25,000 ₪.

למדריך המלא בנושא ← כמה עולה תואר ראשון

מלגות לתואר ראשון

מלגות לימודים לתואר ראשון מוענקות מטעם מוסדות לימודים בישראל, או מטעם קרנות וגופים חיצוניים. גובה המלגות ללימודי תואר ראשון משתנה בין מלגה אחת לשנייה. ניתן לקבל מלגת הצטיינות מטעם מכללות או אוניברסיטאות המעוניינות לקדם ולעודד סטודנטים מצטיינים, מלגה כנגד מעורבות חברתית (דוגמת מלגת פר"ח), מלגות לחיילים משוחררים, מלגות מטעם משרד החינוך, מלגות לאמהות, מלגות מטעם קרן אימפקט ועוד. מומלץ בהחלט לבדוק את כל האפשרויות של מלגות לתואר ראשון, להתעניין ולהתעדכן, כי בהחלט יכולה להיות מלגה שתעזור לכם לממן את לימודי התואר.

תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון

מוסדות לימוד שונים מציבים קריטריונים ותנאי קבלה שונים לקראת לימודי תואר ראשון, אבל ישנם כמה קריטריונים בסיסיים שחשוב שתדעו. עקרונית מדובר בשקלול ממוצע בחינות הבגרות והפסיכומטרי, אך לא בהכרח. תנאי הקבלה לתואר ראשון עשויים להשתנות בהתאם לתואר או למוסד הלימודים הספציפי. ישנם מוסדות הדורשים מכינה קדם אקדמית או השלמת לימודי מכינה לתואר ראשון, בחינות קבלה או ראיון אישי.

בנוסף לתנאי הקבלה הראשוניים, על מנת לקבל את תעודת התואר הראשון בסיום שנות הלימוד, חובה על כל סטודנט לצבור נקודות זכות לתואר ראשון, בהתאם למסלול ותכנית הלימודים שבחר.

למדריך המלא בנושא ← תנאי קבלה לתואר ראשון

לימודים לתואר ראשון ללא פסיכומטרי

רבים מנסים להימנע מהבחינה הפסיכומטרית ועדיין להתקבל ללימודי תואר ראשון. ישנם מוסדות לימוד לתואר ראשון ואף תארים שונים שניתן להתקבל אליהם בלי פסיכומטרי. זאת בתנאי שאתם עומדים בשאר תנאי הקבלה, כמו ממוצע בגרויות גבוה, ראיון אישי מול ועדת קבלה, הצגת תיק עבודות במידת הצורך או מבחן מעשי.

למדריך המלא בנושא ← תואר ראשון ללא פסיכומטרי

לימודים לתואר ראשון ללא בגרות

ישנם מוסדות לימודים שיסכימו לשקול קבלה של סטודנטים ללא תעודת בגרות על סמך קריטריונים אחרים כגון מכינה קדם אקדמית, ניסיון תעסוקתי, ראיון אישי או בחינה פסיכומטרית. לימודים לתואר ראשון ללא בגרות מלאה קיימים גם במכללות שונות במסגרת האוניברסיטה הפתוחה. עם תואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה ניתן להמשיך לימודים לתואר שני בכל מוסד אחר.

למדריך המלא בנושא ← תואר ראשון ללא בגרות

סוגי תארים

ישנם מספר סוגי תואר ראשון, בהתאם לתחום הלימודים ולתעודה שהם מקנים. התארים הרווחים הם:

 • תואר B.A – תואר ראשון במדעי החברה או מדעי הרוח, ובתחומים נוספים כגון לימודי מנהל עסקים, חשבונאות ועוד. זהו התואר הנפוץ ביותר, כש- B.A הם ראשי תיבות של Bachelor of Arts, והלימודים נמשכים ברוב המקרים 3 שנים.
 • תואר B.Sc – תואר במדעים מדויקים או בהנדסה. גם תואר זה זוכה לפופולאריות רבה, במיוחד לנוכח המשרות המתגמלות הממתינות למהנדסים ולבוגרי לימודי מדעים מדויקים (למשל בחברות הייטק, אבל לא רק). כדאי לדעת שבאוניברסיטה הפתוחה בחלק מהמסלולים בתחום המדעים המדויקים מוענק תואר ראשון B.A ולא B.Sc.
 • תואר LL.B – בוגר לימודי משפטים. יצוין כי אין די ב- LL.B כדי להפוך לעורך דין שכן בתום לימודי התואר יש לעבור גם את בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין ובנוסף נדרש סטאז'.
 • תואר B.Ed – בוגר לימודי חינוך. ברוב המקרים מצטרפת לתואר הראשון גם תעודת הוראה.
 • תואר B.Arch – תואר באדריכלות שלמעשה הופך את בוגריו לאדריכלים.

מקצועות לימוד לתואר ראשון

תואר ראשון באדריכלות תואר ראשון באמנות תואר ראשון באנגלית
תואר ראשון בביוטכנולוגיה תואר ראשון בביולוגיה תואר ראשון בביטוח
תואר ראשון בגיאוגרפיה תואר ראשון בהיסטוריה תואר ראשון בהנדסה
תואר ראשון בהנדסת בניין תואר ראשון בהנדסת חשמל תואר ראשון בחינוך
תואר ראשון בחינוך מיוחד תואר ראשון בחינוך גופני
תואר ראשון בחשבונאות תואר ראשון ביחסים בינלאומיים תואר ראשון בייעוץ ארגוני
תואר ראשון בייעוץ חינוכי תואר ראשון בכלכלה תואר ראשון בלוגיסטיקה
תואר ראשון במדעי החברה תואר ראשון במדעי החיים תואר ראשון במדעי המדינה
תואר ראשון במדעי המוח תואר ראשון במדעי המחשב תואר ראשון במדעי הרוח
תואר ראשון במוסיקה תואר ראשון במנהל עסקים תואר ראשון במערכות מידע
תואר ראשון במשאבי אנוש תואר ראשון במשפטים תואר ראשון במתמטיקה
תואר ראשון בניהול תואר ראשון בניהול משאבי אנוש תואר ראשון בסטטיסטיקה
תואר ראשון בסיעוד תואר ראשון בעבודה סוציאלית תואר ראשון בעיצוב אופנה
תואר ראשון בעיצוב גרפי תואר ראשון בעיצוב פנים תואר ראשון בפיזיותרפיה
תואר ראשון בפיזיקה תואר ראשון בפילוסופיה תואר ראשון בפסיכולוגיה
תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך תואר ראשון בפסיכולוגיה וניהול תואר ראשון בצילום
תואר ראשון בקולנוע תואר ראשון בקרימינולוגיה תואר ראשון ברוקחות
תואר ראשון ברפואה תואר ראשון בשוק ההון תואר ראשון בשיווק
תואר ראשון בתזונה תואר ראשון בתיירות תואר ראשון בתקשורת

כל המידע על ← מקצועות לימודים

מוסדות לימוד מובילים

לימודי תואר ראשון בישראל מוצעים במוסדות לימוד רבים הפזורים ברחבי הארץ וביניהם אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות שקיבלו את האישור מהמועצה להשכלה גבוהה. חלק ממוסדות הלימוד מציעים לימודים בשעות הבוקר, ובחלקם אף ניתן ללמוד במתכונת של לימודי ערב לתואר ראשון, מסלול המיועד בעיקר לאנשים עובדים המעוניינים לשלב את לימודיהם האקדמיים בחיי היום יום העמוסים.

מכללות לתואר ראשוןאוניברסיטאות

מידע נוסף

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן
מועדי ימים פתוחים