לימודים בישראל

תואר ראשון

לימודי תואר ראשוןלימודים לתואר ראשון הם התחלה חדשה ומרגשת. החלטתם להתחיל לימודי תואר ראשון? עכשיו אתם רק צריכים לעשות סדר בראש – מה ללמוד, כמה עולים הלימודים ומהם תנאי הקבלה. אנחנו כאן כדי לתת לכם את כל המידע ולעשות לכם את החיים קלים יותר בדרך לחיים הסטודנטיאליים.

מה ללמוד לתואר ראשון?

מה ללמוד לתואר ראשוןהשאלה הכי חשובה וגם הכי קשה כשחושבים על לימודים לתואר ראשון היא מה ללמוד. כדאי להשקיע מחשבה בנושא לפני שמחליטים מה ללמוד לתואר ראשון. חשבו מה הייתם רוצים להשיג בסופו של דבר מהתואר ואיך אתם רואים את עצמכם בעתיד. יש יועצים אשר ימליצו לכם להתחיל עם קורסי החובה, ויש את הדיסציפלינה של "ללכת לפי הלב". אם אתם לא סגורים על מה בדיוק אתם רוצים ללמוד ובאיזה כיוון ללכת כשאתם חושבים על לימודי תואר ראשון, עדיף שתתחילו עם קורסים המעניינים אתכם במיוחד ותראו אם זה באמת מה שמושך אתכם. חבל להשקיע בקורס בסיס שאין לכם שום עניין בו כשלא תמשיכו את הלימודים שבחרתם.

משך זמן הלימודים

על פי רוב, לימודים לתואר האקדמי הראשון נמשכים בין שלוש לארבע שנים אקדמיות (בהתאם לסוג התואר ומסלול הלימודים המבוקש). יחד עם זאת ישנה אפשרות מקוצרת של השלמת לימודי תואר ראשון בשנתיים בלבד, ולצידה יתרונות וחסרונות.

כמה עולה תואר ראשון?

באוניברסיטאות ובמכללות האקדמאיות שכר הלימוד השנתי הוא בממוצע בין 10,000 ל- 15,000 ₪. במכללות הפרטיות לעומת זאת, עומד שכר הלימוד של לימודים לתואר ראשון על כ- 25,000 ₪.

מלגות לתואר ראשון

מלגות לימודים לתואר ראשון מוענקות מטעם מוסדות לימודים בישראל, או מטעם קרנות וגופים חיצוניים. גובה המלגות ללימודי תואר ראשון משתנה בין מלגה אחת לשנייה. ניתן לקבל מלגת הצטיינות מטעם מכללות או אוניברסיטאות המעוניינות לקדם ולעודד סטודנטים מצטיינים, מלגה כנגד מעורבות חברתית (דוגמת מלגת פר"ח), מלגות לחיילים משוחררים, מלגות מטעם משרד החינוך, מלגות לאמהות, מלגות מטעם קרן אימפקט ועוד. מומלץ בהחלט לבדוק את כל האפשרויות של מלגות לתואר ראשון, להתעניין ולהתעדכן, כי בהחלט יכולה להיות מלגה שתעזור לכם לממן את לימודי התואר.

תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון

מוסדות לימוד שונים מציבים קריטריונים ותנאי קבלה שונים לתואר ראשון, אבל ישנם כמה קריטריונים בסיסיים שחשוב שתדעו. עקרונית מדובר בשקלול ממוצע בחינות הבגרות והפסיכומטרי, אך לא בהכרח. תנאי הקבלה לתואר ראשון עשויים להשתנות בהתאם לתואר או למוסד הלימודים הספציפי. ישנם מוסדות הדורשים מכינה קדם אקדמית או השלמת לימודי מכינה לתואר ראשון, בחינות קבלה או ראיון אישי.

בנוסף לתנאי הקבלה הראשוניים, על מנת לקבל את תעודת התואר הראשון בסיום שנות הלימוד, חובה על כל סטודנט לצבור נקודות זכות לתואר ראשון, בהתאם למסלול ותכנית הלימודים שבחר.

לימודים לתואר ראשון ללא פסיכומטרי

רבים מנסים להימנע מהבחינה הפסיכומטרית ועדיין להתקבל לתואר ראשון. ישנם מוסדות לימוד לתואר ראשון ואף תארים שונים שניתן להתקבל אליהם בלי פסיכומטרי. זאת בתנאי שאתם עומדים בשאר תנאי הקבלה, כמו ממוצע בגרויות גבוה, ראיון אישי מול ועדת קבלה, הצגת תיק עבודות במידת הצורך או מבחן מעשי.

לימודים לתואר ראשון ללא בגרות

ישנם מוסדות לימודים שיסכימו לשקול קבלה של סטודנטים ללא תעודת בגרות על סמך קריטריונים אחרים כגון מכינה קדם אקדמית, ניסיון תעסוקתי, ראיון אישי או בחינה פסיכומטרית. לימודים לתואר ראשון ללא בגרות מלאה קיימים גם במכללות שונות במסגרת האוניברסיטה הפתוחה. עם תואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה ניתן להמשיך לימודים לתואר שני בכל מוסד אחר.

סוגי תארים

ישנם מספר סוגי תואר ראשון, בהתאם לתחום הלימודים ולתעודה שהם מקנים. התארים הרווחים הם:

 • תואר B.A – תואר ראשון במדעי החברה או מדעי הרוח, ובתחומים נוספים כגון לימודי מנהל עסקים, חשבונאות ועוד. זהו התואר הנפוץ ביותר, כש- B.A הם ראשי תיבות של Bachelor of Arts, והלימודים נמשכים ברוב המקרים 3 שנים.
 • תואר B.Sc – תואר במדעים מדויקים או בהנדסה. גם תואר זה זוכה לפופולאריות רבה, במיוחד לנוכח המשרות המתגמלות הממתינות למהנדסים ולבוגרי לימודי מדעים מדויקים (למשל בחברות הייטק, אבל לא רק). כדאי לדעת שבאוניברסיטה הפתוחה בחלק מהמסלולים בתחום המדעים המדויקים מוענק תואר ראשון B.A ולא B.Sc.
 • תואר LL.B – בוגר לימודי משפטים. יצוין כי אין די ב- LL.B כדי להפוך לעורך דין שכן בתום לימודי התואר יש לעבור גם את בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין ובנוסף נדרש סטאז'.
 • תואר B.Ed – בוגר לימודי חינוך. ברוב המקרים מצטרפת לתואר הראשון גם תעודת הוראה.
 • תואר B.Arch – תואר באדריכלות שלמעשה הופך את בוגריו לאדריכלים.

מקצועות לימוד לתואר ראשון

כל המידע על ← מקצועות לימודים

מוסדות ללימודי תואר ראשון

לימודי תואר ראשון בישראל מוצעים במוסדות לימוד רבים הפזורים ברחבי הארץ וביניהם אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות שקיבלו את האישור מהמועצה להשכלה גבוהה. חלק ממוסדות הלימוד מציעים לימודים בשעות הבוקר, ובחלקם אף ניתן ללמוד במתכונת של לימודי ערב לתואר ראשון, מסלול המיועד בעיקר לאנשים עובדים המעוניינים לשלב את לימודיהם האקדמיים בחיי היום יום העמוסים

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן