לימודים בישראל

תואר ראשון באדריכלות

לימודי תואר ראשון באדריכלות הינם אחד המסלולים היותר נחשבים ונחשקים בארץ, בין היתר בשל העובדה כי אדריכלים הם אנשי מקצוע מבוקשים מאוד, וגם מתוגמלים היטב (לא רק מבחינת השכר אלא גם מבחינת העניין והיכולת לעצב את העולם בהתאם לתפישת עולמם).

בשל הביקוש ניתן ללמוד אדריכלות לתואר ראשון במספר רב של אוניברסיטאות ומכללות בארץ וביניהם הטכניון שבחיפה, אוניברסיטת אריאל שבשומרון, אוניברסיטת תל אביב והאקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל שבירושלים. ברוב המקרים משך הלימודים הינו 5 שנים וישנו מסלול אחד שנמשך 4 שנים והוא המסלול להכשרת אדריכלי נוף שמוצע על ידי הטכניון.

תנאי הקבלה אל לימודי אדריכלות לתואר ראשון כוללים במרבית המוסדות תעודת בגרות מלאה עם ציונים גבוהים, ציון גבוה במבחן הפסיכומטרי וכן תיק עבודות המוגש לוועדת הקבלה הבוחנת את היצירתיות של הסטודנט לעתיד.

לימודי תואר ראשון באדריכלות בטכניון

בטכניון ניתן לבחור בין תואר ראשון באדריכלות נוף לבין תואר ראשון (כפול) בארכיטקטורה ובינוי ערים. בכל המקרה הלימודים בפקולטה יוקרתית זו, שהחלה לפעול כבר ב-1924, מתאפיינים ברמה גבוהה במיוחד תוך הקדשת תשומת לב רבה במיוחד לשמירה על הסביבה, לצרכי החברה ולערכים תרבותיים אותם יש לקחת בחשבון תוך כדי התערבות בסביבה הפיזית.

הפקולטה לאדריכלות בטכניון מכשירה בוגרים בשני מסלולים – אדריכלות נוף וארכיטקטורה. במסלול הראשון הלימודים נמשכים 4 שנים, ובשני – 5. על מנת להתקבל ללימודי תואר ראשון מבוקש זה יש להציג בגרות מלאה ולעבור מבחן פסיכומטרי ומבחן מיון של הפקולטה. בעלי הממוצע המשוקלל הגבוה ביותר של ציוני 2 המבחנים יחד עם ממוצע הבגרויות מתקבלים ללימודים, השמים דגש רב על חדשנות, על טכנולוגיה, על שמירה על הסביבה ועל מתן תשומת לב לאספקטים חברתיים בתכנון.

עוד כדאי לדעת כי הפקולטה מציעה גם לימודי תואר שני באדריכלות במסלולים של אדריכלות נוף, ארכיטקטורה ובינוי ערים, עיצוב תעשייתי ותכנון ערים ואזורים.

לימודי תואר ראשון באדריכלות באוניברסיטת אריאל

גם באריאל מתנהלים הלימודים על סמך התפישה הרואה באדריכל את קודקוד המערכת של הבנייה והתכנון, ועל כן מבליטים לא רק את הפן הטכני והעיצובי אלא גם את הפן האתי, את האחריות הרבה כלפי החברה והסביבה, ואת ההיבטים האמנותיים בעבודת התכנון והבנייה.

הלימודים נמשכים 5 שנים וכוללים לימודי סטודיו (לימוד אישי תחת מנחה מקצועי המאפשר תרגול של הכלים להם זוכים הסטודנטים), לימודי עיצוב, לימודי טכנולוגיה ולימודי היסטוריה ותיאוריה.

בין הקורסים הנלמדים: פיזיקה לאדריכלים, מבוא לתולדות התרבות, טכנולוגיית בניין, אדריכלות אקולוגית, שירותי בניין ועוד.

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון באדריכלות באוניברסיטת אריאל הם בגרות מלאה עם ממוצע של 85 ומעלה, ציון פסיכומטרי של לפחות 580, וכן מתמטיקה בהיקף של 3 יחידות לימוד עם ציון של 90 ומעלה או בהיקף של 4 יח"ל עם ציון 800 או יותר. בנוסף, נדרש מעבר ראיון קבלה ובחינת מיון.

לימודי אדריכלות לתואר ראשון בבית הספר בצלאל

בשנה הראשונה של לימודי תואר ראשון באדריכלות בבצלאל נחשפים הסטודנטים לאמצעי ייצוג אדריכליים נפוצים ורוכשים את הכלים הבסיסיים בתחום: פרופורציה, יחסים בין גוף תנועה ומבט, מיפוי דו ממדי, מיפוי תלת ממדי ועוד.

בשנה השנייה מתמקדים במגורי בני האדם ובסביבת מחייה אנושית. השנה השלישית מתאפיינת בהתמקצעות והעמקה בסוגיות שונות הקשורות לבנייה כשבנוסף ללימודים העיוניים ישנו סטודיו ראשי בהיקף 10 שעות מדי שבוע.

בשנתיים האחרונות בוחר כל סטודנט תחום ספציפי שבו יתמקצע או ממשיך להתעמק במספר תחומים.

לימודי תואר ראשון באדריכלות באוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב מורכבים הלימודים מחטיבת עיצוב (מעשי ועיוני), לימודי אמנויות (חובה + בחירה), מדעי החברה ומדעי הרוח (חובה + בחירה) וחטיבה בהנדסה, מדעים מדויקים וטכנולוגיה – וזאת במטרה להכשיר אנשי מקצוע רחבי אופקים ומיומנים במיוחד.

יש לציין כי נדרשת רמה נאותה של לימודי אנגלית על מנת לצלוח את המסלול התובעני אך המתגמל.

תנאי הקבלה ללימודי אדריכלות באוניברסיטת תל אביב הם בגרות מלאה (כולל מתמטיקה עם ציון 80 או יותר ב- 4 יח"ל או ציון 70 או יותר אם נלמדו 5 יחידות), פסיכומטרי 550 או יותר ומעבר מבחן מיון שבו נבדקים התפיסה החזותית של המועמדים והיצירתיות שלהם. שקלול ציונים אלה קובע מי מתקבל ומי לא.

הלימודים נמשכים 5 שנים, ומורכבים מהחטיבות הבאות: אדריכלות – עיוני, מעשי וסטודיו, אמנויות – לימודי חובה ולימודי בחירה, מדעי הרוח ומדעי החברה – לימודי חובה ולימודי בחירה, ולימודי מדעים מדויקים, הנדסה וטכנולוגיה.

לימודי אדריכלות בבצלאל

בצלאל, השוכן בירושלים, מציע מספר מסלולים של לימודי תואר ראשון בתחומי האמנות והעיצוב וכן אופציות שונות של לימודי תעודה.

במחלקה לארכיטקטורה מתקיימים לימודי אדריכלות לתואר ראשון, הנמשכים 5 שנים והיקפם 150 נקודות המחולקות ל- 5 חטיבות:

 • לימודי סטודיו – מבוא, מתקדמים ופרויקט גמר.
 • לימודים טכנולוגיים.
 • לימודים ויזואליים.
 • לימודים עיוניים.
 • לימודים במחלקה להיסטוריה ותיאוריה בהיקף של 30 נ"ז.

יש לציין כי כישלון בסטודיו בשנה הראשונה או השנייה מחייב חזרה עליו, וכישלון נוסף גורר הפסקת לימודים מיידית. גם ממוצע של פחות מ- 70 בשנים אלה גורר הפסקת לימודים, ובין שנה ב' לשנה ג' מתקיים מבחן מעשי (כישלון בו מחייב הגשת תיק עבודות, ואם זה לא טוב מספיק – מופסקים הלימודים). מעבר לשנה החמישית והאחרונה מותנה בהשלמת כל החובות במסגרת לימודי עיצוב.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן