לימודים בישראל

תואר ראשון בצבא

השירות הצבאי נתפש כתקופה אינטנסיבית במיוחד שבמהלכה האפשרויות שלנו ליהנות מפעילויות אחרות מצומצמות למדי. לתפישה זו יש כמובן אחיזה במציאות במקרים רבים, אולם ישנם גם לא מעט חיילים – בין אם בסדיר ובין אם בקבע – שנהנים מזמן פנוי בלתי מבוטל ועבורם מוצעת האופציה של תואר ראשון בצבא.

נכון, גם לחיילים המשרתים בבסיסים פתוחים יש פחות זמן פנוי מלאחרים, בנוסף חלק משמעותי מהאנרגיות מוקדש לצה"ל ולא תמיד קל למצוא את המשאבים הנחוצים גם לטובת לימודים אקדמיים שהינם תובעניים מטבעם, אולם מצד שני יש גם יתרונות יקרי ערך להשלמת תואר ראשון במהלך השירות הצבאי ואפילו "רק" לתחילתם של לימודים גבוהים שכאלה יש כמה פלוסים חשובים.

תואר ראשון לחיילים בשירות הסדיר

עבור חיילי החובה האופציה היחידה של לימודים לקראת תואר ראשון היא האוניברסיטה הפתוחה, שכן הם רשאים להירשם רק אליה וזאת מתוקף ההסכם מיוחד בין הצבא לבין מוסד הלימודים הוותיק שהחל לפעול כבר ב-1976.

הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מתאימים לחיילים גם בהיבטים נוספים: ראשית, אין תנאי קבלה, כך שגם מי שלא השקיע בלימודיו במהלך התיכון או שלא עבר עדיין את הבחינה הפסיכומטרית (או לחילופין ניגש אליה אבל הציון שלו אינו גבוה במיוחד) יכול בכל זאת ללמוד לקראת תואר ראשון.

בנוסף מבנה הלימודים הינו גמיש מאוד וכל אחד יכול ללמוד בקצב שלו – יתרון משמעותי במיוחד כשרוצים להשלים תואר ראשון בצבא או להתחיל כזה.

עוד יתרון רלוונטי הוא אופני הלימוד המגוונים: ניתן להגיע לשלוחות השונות שמפעילה האוניברסיטה הפתוחה בארץ וכך כל אחד יכול לבחור בין לימודים במרכז לבין לימודים בצפון או בדרום ובאופן כללי בכל מקום אליו נוח לו להגיע, וכמו כן חלק גדול מהקורסים ניתן גם ללמידה מהבית (או הבסיס, במידה והצבא מאפשר זאת), בין אם באמצעות ספרי הלימוד ובין אם דרך תכנים מקוונים.

האוניברסיטה הפתוחה באה לקראת החיילים ומתחשבת בקשיים הייחודיים להם וגם הצה"ל מנסה לסייע להם להתקדם במסלול האקדמי כל עוד הדבר אינו פוגע במחויבות שלהם לתפקיד הצבאי.

האוניברסיטה הפתוחה מציעה עשרות מסלולי לימוד לתואר ראשון, ועוד חשוב לציין כי באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בן גוריון קיימים מגוון אפיקי מעבר מהאוניברסיטה הפתוחה – וכך ניתן להתחיל בלימודי התואר הראשון בצבא ומיד לאחר מכן לעבור ישירות למסלולים רבים באוניברסיטאות.

תואר ראשון בצבא קבע

גם חיילים במהלך שירות הקבע שלהם יכולים ללמוד לתואר ראשון, כשעבורם מציע צה"ל שתי אפשרויות: האחת, יציאה לחופשה על מנת להקדיש את מלוא זמנם ומרצם ללימודים האקדמיים (תמורת התחייבות להוסיף שתי שנות שירות על כל שנת חופשה), והשנייה – לימודים במתכונת של יום או יומיים בשבוע כך שההתנגשות בינם לבין השירות הצבאי תהיה מינימלית.

אגב, שתי האפשרויות הנ"ל תקפות גם עבור אנשי קבע המעוניינים באופציה של לימודי תואר שני ולא רק למי שרוצה ללמוד לתואר ראשון. בכל מקרה חשוב להדגיש כי תחום הלימודים חייב להיות בזיקה ישירה לתפקיד אותו ממלא איש הקבע או למסלול המיועד לו במסגרת הצבא, וכי נכון לעכשיו קצינים קרביים אינם יכולים לצאת ללימודים (אלא להמתין לתפקיד עורפי או ליציאה לחופשה). תנאי נוסף הוא ותק של 3 שנים ומעלה וכן שני תפקידים המוגדרים כ"תפקידי ליבה" וכמובן שהצבא רשאי שלא לאשר בקשה של איש קבע כזה או אחר לצאת ללימודים.

עפ"י דובר צה"ל אחד מכל עשרה אנשי קבע מנצל את האפשרות ולומד באוניברסיטה או מכללה אקדמית, כש-80% מהיוצאים ללימודים עושים זאת במתכונת השנייה, כלומר יום לימודים או שניים בשבוע.

בחלק גדול מהאוניברסיטאות והמכללות האקדמיות ישנם מסלולים המאפשרים השלמת תואר ראשון בצבא בנוחות ובכל מקרה ישנה התחשבות באנשי הקבע. כדאי לפנות לייעוץ לימודים על מנת לאתר את האופציה המתאימה לכם ביותר.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן