לימודים בישראל

תואר ראשון בשנתיים

לימודים אקדמיים לתואר ראשון נמשכים ברוב המקרים בין 3 ל- 4 שנים (כשישנם מסלולים המחייבים אף השקעה של 5 שנים – דוגמת תואר ראשון באדריכלות), אולם כיאה לעידן בו קצב החיים מואץ מאוד ורבים מאיתנו רוצים הכל עכשיו ומיד, ישנם גם מסלולים שונים המאפשרים להשלים נקודות זכות לתואר ראשון ומקנים זכאות לקבלת התואר תוך שנתיים בלבד.

כמובן שמדובר במסלולים מסוימים מאוד: רוב רובם של בוגרי התואר הראשון בישראל – מדי שנה ישנם כמה עשרות אלפי צעירים (וצעירים פחות) המשלימים לימודי משפטים, לימודי מנהל עסקים, לימודי כלכלה, לימודים בתחום מדעי החברה, מדעי הרוח או מדעי החיים והאופציות עוד רבות ומגוונות – קיבלו את התעודה המעידה על ההשכלה האקדמית הנחשקת אחרי 3 שנים או יותר מיום שהתחילו את לימודיהם. למעשה, במקרים רבים גם סטודנטים במסלולים תלת שנתיים נזקקים ליותר מ- 3 שנים כדי להגיע לתואר הראשון (לעתים בשל כישלון בקורס זה או אחר והצורך לחזור עליו, לפעמים בשל נסיבות שונות – מחלה, מילואים וכו' – המחייבות סמסטרים דלילים יותר) – אולם בכל אופן כדאי להיות מודעים גם לאופציה של השלמת התואר הראשון במשך שנתיים.

היתרונות של השלמת הלימודים לקראת תואר ראשון בקצב מואץ

לקונספט של תואר ראשון בשנתיים ישנו יתרון משמעותי אחד: הוא מקצר במידה ניכרת את פרק הזמן של הלימודים האקדמיים ומאפשר לצאת לשוק התעסוקה, מצוידים בתואר ראשון פותח דלתות, במהירות. מאחר שתואר ראשון, ברוב רובם של המקרים, מאפשר קבלה למשרות מתגמלות יותר, הן מבחינה כספית והן בהיבטים נוספים (עניין, אתגר, תנאי עבודה), הרי שמי שמשלים תואר ראשון תוך שנתיים חוסך לעצמו שנה או יותר של שכר נמוך, תנאים פחות טובים וכו', ובאופן כללי זוכה לתמורה עבור ההשקעה.

בנוסף מסלולים אלה מחייבים את הסטודנטים להתמקד בלימודים ולהקדיש להם את מלוא המשאבים, כך שהתועלת המושגת גבוהה יותר (חשוב לזכור שלימודים אקדמיים הם לא רק דרך לקבל תעודה אלא גם מקור לידע יקר ערך וכלים שבהם ניתן לעשות שימוש במסגרת מקצועית ובאופן כללי בחיים).

תואר ראשון בשנתיים – למה לא כדאי?

חשוב מאוד להדגיש כי השלמת הלימודים לקראת תואר ראשון בשנתיים בלבד, במקום השלוש או הארבע המקובלות, אינה מתאימה לכל אחד, ובאופן כללי מומלץ לשקול היטב האם אתם אכן מתאימים לתוכנית אינטנסיבית ותובענית על כך.

ראשית, עקב העומס הרב של הלימודים קרוב לוודאי שלא ניתן יהיה לעבוד במקביל אליהם, או שבכל מקרה יהיה צורך לצמצם את היקף המשרה. גם תחומי חיים אחרים נדחקים לשוליים לאור האינטנסיביות של הלימודים, ולא כל אחד יכול לוותר על חיי חברה, בילויים עם המשפחה, תחביבים ושאר הנאות במשך שנתיים שלמות (כשמן הסתם נדרשים גם ללימודים בסמסטר קיץ).

בנוסף, לא לכל אחד יש את יכולות הלמידה הנדרשות כדי לצלוח קורסים רבים במקביל כמו גם להטמיע באמת את הידע ואת הכלים שהם מעניקים.

מסלולים מיוחדים לבעלי השכלה קודמת או ניסיון מקצועי

בחלק מהמקרים ניתן להשלים תואר ראשון בשנתיים על סמך לימודים קודמים או ניסיון מקצועי. דוגמה לכך היא לימודי תואר ראשון בגיאוגרפיה להנדסאים או למורי דרך מוסמכים באוניברסיטת חיפה.

מוסדות לימוד הידועים באפשרויות הרבות יחסית להשלים תואר ראשון תוך שנתיים הם אוניברסיטת בר אילן והמכללה האקדמית גליל מערבי. באופן כללי מומלץ לפנות לייעוץ לימודים פרטני עבורכם על מנת לקבל תשובות בהתאם לתחום הלימוד המבוקש (מדעי החברה, לימודי מנהל עסקים, לימודי משפטים וכו') ולפרמטרים רלוונטיים נוספים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן